Fontosak a Star Trek-szerű víziók

Vágólapra másolva!
Hálózatokról, tudományágak viszonyáról és jövőbeli kilátásokról beszélgetett Barabási Albert László, a Behálózva - A hálózatok új tudománya című könyv szerzője az [origo] olvasóival.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGOBarabási László: Sziasztok! Várom a kérdéseket, ne kíméljetek! :)

Mi a véleményed az egyesitett mező elméletéről? (SinZemillah33)
- Kétségtelen, hogy nagy területe a fizikának, de én igazából az utóbbi években a hálózatokkal foglalkoztam, és azok kialakulását néztem. Az egyesített mezők elméletét nagyon sokan tanulmányozzák a fizikán belül, de egy kicsit távol áll az én szakterületemtől.

Mi a gravitáció és hogyan értelmezhető? (gongadze)
- Próbáljuk meg elkerülni, hogy ez egy fizika szigorlattá váljon... :)

Szerinted mikorra fog megvalósulni egy emberi szervezet leírása matematikailag? Arra gondolok, lesz-e majd egyszer egy olyan képlet, ami embert eredményez ? :) (SinZemillah33)
- Ez egy olyan kérdés, ami mind a biológusokat, mind a matematikusokat nagyon foglalkoztatta az elmúlt években. Ebben az irányban elég fontos előrelépések történtek, de nagyon távol állunk attól, hogy az élő szervezetek matematikai elméletéről beszéljünk. Sok részletkérdést sikerült matematikailag leírni, például sokat megértettünk abból, hogy a sejten belüli hálózatoknak mik a matematikai tulajdonságai. Viszont távol állunk attól, hogy ezt egy általános elméletté faragjuk.

Tehát úgy gondolod, hogy nem nagyon áll módunkban az, hogy mondjuk az emberi szervezetet képletekké alakítva megvalósitsuk a Star Trek teleport rendszerét...? :) Legalábbis belátható időn belül? (SinZemillah33)
- Szerintem nem lesz egyetlen képlet, amely az emberi szervezetet leírná. Leginkább arról álmodozik a tudományos élet, hogy modellezni tudjuk, vagyis a számítógépen belül meg tudjunk teremteni egy emberi testrészt, egy agyat, vagy egy teljes embert. Egyelőre nem sikerült még egy sejtet sem igazán reprodukálni a számítógépen. A Star Trek-szerű víziók már csak azért is fontosak, mert emlékeztetnek arra, hogy még rengeteg a tennivaló. Nem gondolom úgy, hogy ez az én életemben még meg fog valósulni, de a tudósok már rengeteg rövidlátó jóslást tettek.

Inkább eszköz a kvantummechanika

Nem érdekelt a kvantummechanika soha? (SinZemillah33)

left "Kicsi a világ!", szoktuk mondogatni. Valóban, hiszen az emberiség hatmilliárd tagja közül pár lépésnyi kapcsolati távolságban mindenki mindenkit ismer! http://www.partnerlink.hu/cgi-bin/clickthru.cgi?id=6762237376676573006467767123647369797784737270677263&page=http://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/start.cgi/apps_fokusz/display/index.html?termek.id=46076&tag=1Barabási Albert László: Behálózva - A hálózatok új tudománya

- Minden fizikus úgy kezdi, hogy a kvantummechanikát meg a részecskefizikát tanulmányozza. Viszont sok szempontból a kvantummechanika egy lezárt terület. Ez nem azt jelenti, hogy nincsenek megoldatlan problémák, de az alapkérdések nagyjából meg vannak válaszolva. Ezért néhány kivételtől eltekintve a kvantummechanika nem egy aktív kutatási terület, hanem az ő eszközeit használjuk különböző területeken.

Tehát nem arról van szó, hogy nem érdekelt a kvantummechanika, hanem inkább arról, hogy az igazi tudományos kihívások inkább a komplexitás területén, például biofizika területén és más rokonterületeken vannak.

Belátható időn belül (mondjuk 30 év) lehetségesnek tartod e, hogy organikus és mechanikus szervezetek közt valamilyen információcsere jöjjön létre? :) (humanivore)

- Ez már meg is valósult, kicsiben. Vannak olyan emberek, akik a számítógép segítségével látnak. Ez azt jelenti, hogy egy fotocella veszi fel a fényt, és átalakítja a jelt az illetőnek az agyába beépített jelekké. Egyébként a vak ember ezzel meg tudja különböztetni a fényt az árnyéktól, és különböző egyszerű formákat is fel tud ismerni, a huzalozás be van építve az agyába. Továbbá kísérleti szinten nagyon sokan foglalkoznak azzal, hogy egy számítógépes processzort egy agysejttel összekapcsoljanak. Ebben az esetben még korai konkrét kommunikációról beszélni, mindenesetre jelátvitel már történt.

Nagyon megköszönném, ha esetleg egy pár komolyabb linket kaphatnék a témával kapcsolatban, ami a kérdésemre kapott válaszban szerepelt... :) (humanivore)
- Talán indulj el a mi weboldalunkról, aminek a címe: www.nd.edu/~networks és kövesd a linkeket innen. Ezen az oldalon megtalálhatók a fontosabb cikkeink erről a területről.