Nézzük, miből élnek!

Vágólapra másolva!
Sok múlik a 2006-os nyári szezonon Hollywoodban. A mozik látogatottsága most épphogy megüti a tavalyi szintet, de ez nem ad okot örömre, mert a tavalyi eredmények igencsak gyatrák voltak. Fel kell kötni a gatyát, hatalmas bevételeket produkálni, mert különben a stúdiófőnökök mehetnek vissza a balettba ugrálni. Összeállításunkban azt a nyolc kiemelt szuperprodukciót vesszük szemügyre, amelyeken áll vagy bukik az idei szezon sikeressége. Mától nézheti meg a világ Tom Cruise-t, amint mérgezett egér módjára futkos a Mission: Impossible harmadik részében. Két hét múlva költözik a vásznakra mindenki kedvenc tavaly nyári olvasmánya A Da Vinci-kód. Nem kell sokat várni és visszatér Superman, az X-Men mutánsai, no meg Johnny Depp kalózruhában. Tévésorozatok közül idén a Miami Vice lesz leporolva, kapunk továbbá egy hajós katasztrófafilmet, és egy autós rajzfilmet is. Tessék moziba menni, amíg lehet!
Vágólapra másolva!

Mission: Impossible III.

Rendező: J.J. Abrams
Szereplők: Tom Cruise, Philip Seymour Hoffman, Ving Rhames, Laurence Fishburne, Billy Crudup, Michelle Monaghan, Jonathan Rhys-Meyers, Keri Russell, Maggie Q
Bemutató: 2006. május 4.
Forgalmazó: UIP Dunafilm

Mi a sztori? Ethan Hunt ügynöknek élete eddigi legveszélyesebb ellenfelével kell szembenéznie az Owen Davian nevű fegyverkereskedő személyében.

Honnan a nagy ötlet? A sokadik bőrt nyúzzák már a Mission: Impossible témáról: az eredeti, '66-os tévésorozatot követte a '88-as remake, majd az első mozifilm Tom Cruise-zal '96-ban, a második 2000-ben, és most a harmadik. Nem hibáztatjuk a Paramount Picturest és Cruise-t, akinek Cruise/Wagner Productions nevű cége szintén részt vesz a film gyártásában, hogy ismét belekóstolnának a korábbi sikerekbe: az első két rész összesen nagyjából 1 milliárd dollár bevételt hozott világszerte.

Bíztató jelek: Az első két rész a világ legütősebb akciófilmjei közé tartozik, ezért bízhatunk benne, hogy a produceri csapat most sem adja alább. Cruise ellenfelét is tökéletesen választották ki: Davian nem más, mint az idén Oscar-díjassá avanzsált Philip Seymour Hoffman, aki már a Boldogságtól ordítani-ban bizonyította, hogy remekül passzolnak neki az erkölcstelen figurák.

Rossz ómenek: Köztudott, hogy Tom Cruise az elmeháborodottság nyilvánvaló jeleit mutatja az utóbbi egy-két évben (kulcsszavak: szcientológia, kanapé, magzatburokevés), aggódunk, hogy állapota színészi és produceri teljesítményére is rányomta a bélyegét.


The Da Vinci Code
Rendező: Ron Howard
Szereplők: Tom Hanks, Jean Reno, Audrey Tautou, Ian McKellen, Alfred Molina, Paul Bettany
Bemutató: 2006. május 18.
Forgalmazó: InterCom

Mi a sztori? Robert Langdon amerikai szimbólumkutató és Sophie Veveu francia titkosírásszakértő egy gyilkosság kapcsán titkos utalásokat fedez fel Leonardo da Vinci műveiben, amelyek egy évszázados rejtély megoldását jelenthetik.

Honnan a nagy ötlet? Dan Brown azonos című bestsellere az utóbbi évek legsikeresebb regénye volt (a könykiadók nem hozzák nyilvánosságra eladási adataikat, de állítólag itthon még több példány fogyott belőle, mint abból a másik nagy fondorlatos thrillerregényből, A Norbi titok-ból) A 656 oldalas könyvnek még azok is nekiveselkedtek, akik egy átlagos Győzike rövidhírben is átugorják az unalmasabb bekezdéseket a Blikk címlapján. Az adaptációt Akiva Goldsman végezte, aki korábban az Egy csodálatos elme és A remény bajnoka szkriptjét is szállította Ron Howardnak.

Bíztató jelek: A hátborzongatóan izgalmas cselekményből csak külön erőfeszítéssel lehetne unalmas filmet forgatni, az autentikus angol és francia helyszíneken felvett jelenetek pompásan mutatnak az előzetesben. A sztárokat ász mellékszereplő-csapat segíti, Jean Reno (mint életunt francia zsaru) és Paul Bettany (a Vatikán által felbérelt albinó bérgyilkos szerepében) kiválasztásáért külön gratulálunk az alkotóknak.

Rossz ómenek: Langton doktor szerepét a pudingképű Tom Hanks helyett mi inkább egy Denis Leary-típusú férfiasabb jelenségre osztottuk volna, és a regényben vöröshajú démonként megjelenő Sophie is meggyőzőbb lenne mondjuk Julie Delpy előadásában, de belátjuk, hogy ezzel a szereposztással maximum egy kábeltévés feldolgozást finanszíroztak volna. Abba pedig már belegondolni sem merünk, hogy a szürke iparos Ron Howard helyett mit hozott volna ki az alapanyagból egy olyan egyéni látásmóddal rendelkező rendező, mint Christopher Nolan (Mementó) vagy Darren Aronofsky (Rekviem egy álomért).


X-Men: The Last Stand
Rendező: Brett Ratner
Szereplők: Hugh Jackman, Halle Berry, Ian McKellen, Famke Janssen, Anna Paquin, Kelsey Grammer, Rebecca Romijn, James Marsden, Shawn Ashmore, Aaron Stanford, Vinnie Jones, Patrick Stewart, Tanya Newbould
Bemutató: 2006. május 25.
Forgalmazó: InterCom

Mi a sztori? Szimpatikus mutáns hőseink nehéz választás elé kerülnek, amikor felmerül a lehetőség, hogy egy új gyógyszer segítségével megszabadulhatnak természetfeletti képességeiktől. A nyugodt mérlegelést megnehezíti, hogy Magneto és bandája továbbra is csak a gonoszkodáson töri a fejét.

Honnan a nagy ötlet? A hatvanas évek népszerű képregénysorozatából ezúttal nem az első két rész forgatókönyvéért felelős David Hayter kanyarintotta a történetet, hanem az Elektra elbarmolásában segédkező Zak Penn és a Mr. és Mrs. Smith-t jegyző Simon Kinberg.

Bíztató jelek: Impresszív új mutánsok érkeznek! Az ördögfejű Beast, a szigorú ábrázatú Juggernaut akciózása mellett a legjobban azt várjuk, miként bontogatja majd angyalszárnyait Russell barátunk (Ben Foster), a Sírhant művek szexuálisan el nem kötelezett képzősdiákja. Megnyugtató, hogy képregényőrült kollégánkat - aki szerint az X-Men-filmeknél eddig még nem készült tökéletesebb képregény-adaptáció - a harmadik epizód előzetese megtekintése után úgy kellett felmosni, mert annyira kikészült a gyönyörtől.

Rossz ómenek: Két szó: Brett Ratner. Nem kis szomorúsággal vettük tudomásul, hogy a gazdaságilag jövedelmező, de agresszíven középszerű filmek specialistája csüccsent be a Bryan Singer távozásával üresen maradt rendezői székbe. Reménykedjünk, hogy a két korábbi filmben jól definiált hősök és profin szorgoskodó háttérgárda mellett Ratner mesternek nem maradt más dolga, mint a 'Felvétel!' és az 'Ennyi!' szavakat kiabálni a megafonba. Csak nehogy elkezdjen ott rendezkedni, mert abból semmi jó nem sülhet ki!


Cars
Rendező: John Lasseter
Hangok: Tóth Roland, Gesztesi Károly, Náray Erika, Kristóf Tibor, Bor Zoltán, Jáksó László, Papp János, Kárpáti Tibor, Háda János, Némedi Mari, Bognár Tamás, Ganxsta Zolee, Végvári Tamás, Enczi Zsuzsanna, Gyurkovics Milán
Bemutató: 2006. június 15. - [origo] filmklubos vetítéssel
Forgalmazó: Fórum Hungary

Mi a sztori? Egy fiatal versenyautó lerobban egy elhagyatott kisvárosban, ahol a vén csotrogányok közt új barátokra talál.

Honnan a nagy ötlet? A rendező az autók bűvöletében nőtt fel, mivel édesapjának Chevrolet-kereskedése volt Los Angeles-ben, ahol amúgy is mindenki mindenhova autóval jár. Egy interjúban elmondta, hogy mindig is vonzotta a gondolat, hogy élettelen tárgyakat tegyen meg filmjei főszereplőivé, mert számítógépes animáció segítségével nagyon sokat ki lehet hozni a megelevenedő tárgyakból.

Bíztató jelek: A rendező a számítógépes animáció veteránja, már a nyolcvanas években használt számítógépes technikát animációs rövidfilmjeiben. A Pixar stúdió első számítógépes animációval készült filmjét, a nagy sikerű Toy Story-t is ő rendezte.

Rossz ómenek: A történet kissé egyszerűnek tűnik, lehet, hogy csak a kicsik fogják igazán élvezni a filmet, és azt is nehéz elképzelni, hogy az autó-főszereplőkkel hogyan tudunk majd azonosulni a vetítőteremben ülve.


Poseidon
Rendező: Wolfgang Petersen
Szereplők: Josh Lucas, Kurt Russell, Emmy Rossum, Jacinda Barrett, Mike Vogel, Jimmy Bennett, Mia Maestro, Andre Braugher, Richard Dreyfuss
Bemutató: 2006. június 22.
Forgalmazó: InterCom

Mi a sztori? Egy hatalmas kósza hullám felborítja a Poszeidon nevű luxushajót, az utasok megpróbálnak kitérni a repdeső bútorok elől és nem megfulladni.

Honnan a nagy ötlet? A Paul Gallico Poszeidon kaland című 1969-es regényéből 1972-ben készült mozit a katasztrófafilmek etalonjaként szokás emlegetni. A mostani változat forgatókönyvét Mark Protosevich (A sejt) írta, aki leginkább arról híres, hogy I Am Legend című poszt-apokaliptikus sci-fijéből Hollywood már tíz éve nem képes filmet csinálni.

Bíztató jelek: Wolfgang Petersennél (A tengeralattjáró, Tökéletes vihar) egy rendező sem tud biztosabb kézzel nagy mennyiségű vizet zúdítani a színészek nyakába, Emmy Rossumnak pedig kifejezetten frissítő lesz ez a mostani fürdő, ahhoz képest, amit a Holnapután-ban volt kénytelen elviselni. Becsületes Sírhant művek-rajongóként azt az örömhírt is meg kell osztanunk, hogy a sorozat Ricója, Freddy Rodríguez is ott fog prüszkölni a pórul járt személyzet tagjai között.

Rossz ómenek: Nem hisszük, hogy feltétlenül árnyalt karakterábrázolást és meghökkentő fordulatokat akarnak látni azok, akik egy Poszeidon című filmre jegyet váltanak, de az előzetesben megszellőztetett egydimenziós figurák és sablonos helyzetek még hidegzuhanyként érhetik a mozilátogatókat.


Superman Returns
Rendező: Bryan Singer
Szereplők: Brandon Routh, Kate Bosworth, James Marsden, Frank Langella, Eva Marie Saint, Parker Posey, Sam Huntington, Kal Penn, Kevin Spacey
Bemutató: 2006. július 13.
Forgalmazó: InterCom

Mi a sztori? Superman évek elteltével tér vissza a földre, ahol két kihívással is meg kell küzdenie: le kell győznie régi ellenfelét, Lex Luthort, és vissza kell szereznie szerelmét, Lois Lane-t.

Honnan a nagy ötlet? Joe Shuster és Jerome Siegel első, 1938-as képregénye óta szinte minden elképzelhető formában feldolgozták már Superman kalandjait. Évek óta nagy sikerrel játsszák a Smallville című tévésorozatot, amely a szuperhős fiatalkoráról szól, de nagyvásznon '87 óta nem láthattuk őt.

Bíztató jelek: Elsősorban a rendező neve ad okot reménykedésre, hogy jó lesz a film: Bryan Singer bizonyított a Közönséges bűnözők-kel, majd az X-Men első és második részével megmutatta, hogy a képregényhősökhöz is van érzéke.

Rossz ómenek: Tartunk tőle, hogy a Supermant alakító, szinte teljesen ismeretlen Brandon Routh nem ér majd fel a szívünkbe zárt Christopher Reeve-vel, és hogy a Loist megformáló, szinte még csitri Kate Bosworth sem lesz olyan elragadó, mint az érett bájjal rendelkező Teri Hatcher a Lois és Clark című sorozatban.


Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Rendező: Gore Verbinski
Szereplők: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Stellan Skarsgard, Bill Nighy, Jack Davenport, Kevin R. McNally, Jonathan Pryce
Bemutató: 2006. július 20. - [origo] filmklubos vetítéssel
Forgalmazó: Fórum Hungary

Mi a sztori? Kiderül, hogy Jack Sparrow egy régi vérszerződés miatt még mindig a legendás Davey Jonesnak, a Repülő Hollandi nevű szellemhajó kapitányának az adósa, és ha nem rendezi hamar a tartozását, örök átokra és szolgaságra ítéltetik.

Honnan a nagy ötlet? A Jerry Bruckheimer producer nevével fémjelzett A Karib-tenger kalózai 2003-ban összesen 650 millió dollárt hozott, így hát nem okozhatott túl nagy fejtörést az alkotóknak a döntés, hogy készüljön-e folytatása a filmnek. A Disney annyira bízik a sikerben, hogy mindjárt trilógiává bővíti az első részt, és a két folytatás gyártásába összesen potom 400 milliót fektetett be.

Bíztató jelek: Az első film több értékelhető elemet is felmutatott, amelyek az előzetes tanúsága szerint a folytatásban is visszaköszönnek majd: Johnny Depp nagyon viccesen ripacskodott Sparrow kapitány szerepében, Keira Knightleynak jól állt az abroncsos ruha, és a számítógéppel megelevenített szellemkalózok is pofásak voltak.

Rossz ómenek: Már az első részt sem kifinomult cselekményvezetése miatt szerettük, most pedig némi aggodalomra ad okot, hogy a forgatókönyvíróknak egyszerre kellett sztorit kanyarítaniuk a második és a harmadik epizódhoz is. Vajon volt elég ötlet a tarsolyukban?


Miami Vice
Rendező: Michael Mann
Szereplők: Jamie Foxx, Colin Farrell, Gong Li, Naomie Harris, Ciarán Hinds, Justin Theroux
Bemutató: 2006. augusztus
Forgalmazó: UIP Dunafilm

Mi a sztori? A két legtökösebb floridai zsaru, Ricardo Tubbs (Jamie Foxx) and Sonny Crockett (Colin Farrell) beépül a helyi drogkartelbe, hogy rács mögé jutassa egy brutális hármasgyilkosság elkövetőit.

Honnan a nagy ötlet? A nyolcvanas évek egyik legmeghatározóbb tévésorozatát a széria szülőatyja, Michael Mann ülteti át a jelenbe.

Bíztató jelek: Colin Farrell és Jamie Foxx szerepeltetése garantálja, hogy a tesztoszteron egyenesen csurogni fog a vászonról. A rendező ismét a Collateral-ban kikísérletezett digitális videotechnikát alkalmazza: a dokumentarista stílus miatt az akciójelenetekben kapkodhatjuk majd a fejünket a golyók elől, és olyan elképesztően különleges külső felvételekben gyönyörködhetünk, mint az autóvezetős beállítás az előzetes második felében. A Miami Vice azzal is kitűnik a nyári szuperprodukciók közül, hogy ez az egyetlen határozottan felnőtt film a felhozatalban.

Rossz ómenek: Michael Mann kezei közül eddig kizárólag vagy zseniális (Szemtől szemben, A bennfentes) vagy szuperjó (Az utolsó mohikán, Collateral) filmek kerültek ki, úgyhogy nehéz lenne vészmadárkodnunk az új opusszal kapcsolatban.