Gitáros kikelet a zeneiparban

Vágólapra másolva!
Kezd ébredezni téli álmából a világ lemezpiaca, erről pedig az eladási listák is tanúskodnak. Amerikában és a briteknél megjöttek az első fecskék, és sorra letarolták az előző heti élmezőnyt. Az új kedvencek ugyan különböznek az óceán két partján, azonban mindkét oldalon kaszálnak az indie rockerek. A németekhez és hazánkba még nem jött a megváltás, a kontinensen továbbra is marad az állóvíz.
Vágólapra másolva!

A néhány hete tartó lemezpiaci uborkaszezon alatt a vásárlók alaposan kiéhezhettek már valami újdonságra, legalábbis ezt mutatja az amerikai lemezeladási lista élmezőnyének legfrissebb állása. A zenebolondok viszkető tenyere és a várakozás alatt megdagadt pénztárcája kíméletlenül lecsapott arra a néhány új megjelenésre, amely az elmúlt héten került a boltok polcaira, így a Billboard első ötösében csupán egyetlen album tudott megmaradni, az összes többi nem hogy felkapaszkodott darab, de egyenesen új belépő a slágerlistán.

A ranglista első helyére robbant be a Pretty Ricky nevű fiúcsapat Late Night Special című lemezével. A Miamiban és környékén a kezdetektől az egekig sztárolt formáció négy testvért takar, akik közül hárman már 1997 óta együtt énekelnek. Először Maverix néven ismerte meg őket a közönség, majd egy tagcsere és névváltoztatás után lettek Pretty Ricky, és az így kiadott első megjelenéstől kezdve a környékbeli és országos urban zenei rádiók kedvenceivé váltak.

A négyes a tipikusan amerikai rap és R&B egyvelegéből építkező fekete zenéjével tette zsebre az Államokat, első alkalommal még 2005-ben, amikor megjelent debütáló anyaguk, a Bluestars. A bemutatkozó lemez megszerezte az összesített Billboard 200-as lista 16. helyét, saját stílusán belül egyenesen a harmadik pozícióig jutott, az egyes slágerek pedig előkelő magasságokat értek el a kislemezlistákon. Az elmúlt héten megjelent új albumból az első héten több mint százezer példányt adtak el, amivel rögtön a csúcsra került a csapat.

A második pozícióban indította el új lemezét az amerikai indie gitárpop legnagyobb reménysége, a Shins. Az 1992-ben alakult Flake utózenekarának tekinthető formáció '97 óta immár harmadik albumával rukkolt elő, azonban az eddigi mérsékelt sikerek és főleg az alternatív szcénában aratott babérok után most megkapni látszik a méltó elismerést. Az egyébként is 2007 egyik legígéretesebb csapatának kikiáltott Shins és nagylemezének előirányzott Wincing The Night Away úgy tűnik, beváltja a hozzá fűzött reményeket. Ha lehet hinni a kritikusoknak, és továbbra is kitart a megszaporodott rajongói bázis lelkesedése, fogunk még találkozni a zenekarral a továbbiakban, és várhatóan jövő héten is visszaköszönnek még a toplista élmezőnyében. Jelenleg a nagylemez sikere mellett slágerről még mindig csak a saját stílusukban beszélhetünk, mivel a Phantom Limbs című számuk csupán a modern rock kategória kislemezlistáján tűnt fel, itt viszont három helyet javított egy hét alatt, feljőve a 18. helyre.

The Shins


A dobogó harmadik fokát tudta megkaparintani a múlt heti első helyezett, az American Idol tehetségkutatóból a popszíntérre lépő Daughtry, aki már tíz hete szerepel a legjobbak között. Őt követi negyedikként egy válogatáslemez, amelyen a február 11-én megrendezésre kerülő Grammy-gála leginkább díjra esélyes jelöltjei közül hallhatunk néhányat. A szelekció csupán a legnagyobb slágerekre szorítkozik, így akár a Billboard Hot 100-as listájából készült besztof válogatásának is tekinthetnénk az albumot. Az ötödik helyen szintén új belépőként John Mellencamp található legfrissebb lemezével, a Freedom's Road-dal. Az új belépő megnevezés ebben az esetben csak viszonylagos, hiszen az 55 éves zenész ez alkalommal már 22. nagylemezével jelentkezik, és a slágerlistát is meghódította már jó néhányszor. Több ízben vezette a rockslágerek rangsorát, kétszer bejutott az összesített Billboard Hot 100-on a dobogósok közé, és Scarecrow című albuma a második legjobb eladási adatokat produkálta 1985-ben.

John Mellencamp


Az amerikai lista top 10 helyezettjeinek második fele már az elmúlt heti legjobbakból tevődik össze: itt van még a Dreamgirls filmzene, Akon és Timberlake, valamint a 16. helyről tudott feljönni a 8. pozícióba Robin Thicke és az Evolution Of Robin Thicke című lemez. A tízesen kívül a szokásos néhány posztos átrendeződéseket leszámítva említésre méltó ugrás nem történt. Új megjelenés még a 19. Blood Stained Love Story, ami a Saliva új nagylemeze. Velük érdemes még a számolni az elkövetkezendő hetekben is, mivel többször gyűjtöttek már be tetszetős helyezéseket '97-es debütálásuk óta, és Ladies And Gentlemen című slágerük jelenleg is a mainstream rock dalok között a második, valamint elnézve a hasonló stílusú Nickelback hosszú hónapok óta tartó eladási megunhatatlanságát, a Salivának is bőven van még keresnivalója a legjobbak között.

Saliva


Ötvenen belül tudott még nyitni friss megjelenéssel egy koncertfelvétel formájában a Grateful Dead, valamint éppen becsúszott még a The Good, The Bad & The Queen, vagyis Damon Albarn újabb szupergruppja, első Billboardos helyezéseként a 49. pozíciót vésheti a naplójába. Teljesen új név a Billboard listáján az Of Montreal, amely már jó tíz éve működik, de most került első ízben nagylemezével (Hissing Fauna, Are You The Destroyer?) a legjobb száz közé. A kislemezek és slágerek piacán már nem történt annyi újdonság, mint az albumok rangsorában, itt ugyanis továbbra is Beyoncé és az Irreplaceable a nyerő mind a rádiók, mind a vásárlók körében. Második a Fall Out Boy, harmadik Nelly Furtado, utóbbi viszont a legmenőbb popdalt jegyezheti a héten.