Kevesen fordulnak diszkrimináció esetén a hatósághoz

Vágólapra másolva!
Ha korunk, nemünk vagy származásunk alapján ítélnek meg az álláspiacon vagy a munkahelyen, a bírósági úton kívül az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordulhatunk panasszal. Egyelőre kevesen élnek ezzel, ugyanis havonta 8-10 olyan esetet vizsgál a hatóság, amelyben a probléma a foglalkoztatással összefüggő hátrányos megkülönböztetés. "Leginkább a romákat, a kisgyermekes anyukákat és a negyven év felettieket éri diszkrimináció" - tudtuk meg Gyarmati Edit főosztályvezetőtől.
Vágólapra másolva!

A hazai jog szerint hátrányos megkülönböztetésről akkor beszélhetünk, ha valakit többek között nem, kor, nemzetiség, faji hovatartozás miatt kedvezőtlenebb bánásmódban részesítenek, mint más, vele összehasonlítható helyzetben lévő személyeket - és ezt nem tudják alátámasztani ésszerű indokkal.

Név alapján nem mondtak semmit az állásról

Nemrégiben egy férfinak még csak tájékoztatást sem adtak a meghirdetett állásról, mert - a munkaadó a pályázó nevéből tudni vélte -, hogy roma származású. Egy utazási irodában pedig az új vezető első intézkedéseként zömében ötven év feletti nőket bocsátott el, hogy helyükre fiatalokat vegyen fel.

Magyarországon még az általános iskolákban is történnek megkülönböztetések. Egy hazai intézmény vezetői, amint a kolléganőjük bejelentette, hogy állapotos, úgy döntöttek: a hölgy határozott idejű szerződését nem hosszabbítják meg - keresnek helyette mást. Emellett elzárkóztak attól is, hogy a szülésig más munkakörben foglalkoztassák - annak ellenére, hogy erre lett volna lehetőség.

Amennyiben egy dolgozó úgy érzi: hátrányos megkülönböztetés érte munkahelyén, nincs más dolga, mint kérvényt írnia az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz. Ebben le kell írnia részletesen, pontosan mi történt, és őt milyen hátrány érte.

A munkaadónak kell bizonyítania

A hatóság ezt követően elbírálja a kérelmet, és amennyiben indokoltnak látja, eljárást indít a munkáltató ellen. Az eljárás során a lehetséges bizonyítékokat (tanúvallomások, munkaszerződések, stb.) összevetve egy tárgyalás keretében próbálják kideríteni, történt-e hátrányos megkülönböztetés vagy sem. A folyamatban egyébként a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy nem alkalmazott diszkriminációt: elbocsátás esetén például azt, hogy az elbocsátást nem a dolgozó kora indokolta, hanem a munkájával voltak problémák.

50 ezertől 6 millióig terjedő pénzbírság

Ha a hatóság jogsértést állapít meg, több szankcióval is élhet: egyebek között 50 ezertől 6 millió forintig terjedő pénzbírságot róhat ki. Mint megtudtuk, eddig mintegy 1 millió 150 ezer forint bírságot szabtak ki foglalkoztatással összefüggő hátrányos megkülönböztetés miatt.