Az osztrákok nem érzik a válságot pénztárcájukon

Vágólapra másolva!
Az osztrákok hetven százaléka nem érzi úgy, hogy a világgazdasági válság hatással volt a jövedelmére - állapította meg a GfK kutatóintézet friss tanulmányában. A felmérés magyarországi részéből kiderül, hogy a magyaroknak csak 28 százaléka tapasztalja ugyanezt. Az osztrákok főként a luxuscikkek beszerzésénél spórolnak és optimistábban látják a jövőt mint a kelet-európai fogyasztók.
Vágólapra másolva!

Ennek ellenére az osztrák lakosság is aggodalommal figyeli a fejleményeket. Hosszabb távon azonban mégis bizakodóbb, mint néhány más közép-, illetve kelet-európai ország lakói. A takarékoskodás elsősorban a luxuscikkek fogyasztását érinti. Ausztriával szemben Magyarországon a megkérdezettek 28 százaléka mondta azt, hogy a válság mindeddig nem volt hatással a jövedelmére.

Különösen az inflációtól (69 százalék) és az áremelkedéstől (szintén 69 százalék) tartanak az osztrákok. Állásának esetleges elvesztésére 57 százalékuk gondolt már, a lakhatási költségek emelkedésére 53 százalék. A lakosság egynegyede fél komolyabban attól, hogy munkanélküli lesz. Leginkább a luxuscikkeken és az élvezeti cikkeken spórolnak Ausztriában. Minden harmadik osztrák költ kevesebbet üdülésre, minden negyedik kikapcsolódásra és minden ötödik öltözködésre és telefonálásra.

A GfK Ausztria mellett Bosznia-Hercegovinában, Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Kazahsztánban, Macedóniában, Romániában és Magyarországon végzett felmérést arról, mit gondol a lakosság a válságról és hogy milyen hatással van a recesszió a fogyasztói szokásokra.

Több az ár alapján vásárló

A felmérésben vizsgált összes országra igaz, hogy nőtt a lakosság ártudatossága. Az üzlet kiválasztásánál az árak jelentik a legfontosabb szempontot, egyre kevesebben értékelik a kiegészítő juttatásokat, és a nagyobb választék is háttérbe szorul.

Optimistábbak az osztrákok a kelet-európaiaknál

A többi országgal összehasonlítva Ausztria bizakodóbban néz a jövő elé. Míg átlagosan minden negyedik megkérdezett mondta azt, hogy egy éven belül véget ér a válság, az osztrákok között minden harmadik osztja ezt a nézetet.