Frissdiplomások: Hozzuk ki a maximumot az önéletrajzból!

Vágólapra másolva!
Az egyetemről, főiskoláról kikerülők gyakran szembesülnek azzal a problémával, hogy önéletrajzuk rövid, minimális munkatapasztalat miatt kevés bejegyzést tartalmaz és nem figyelemfelkeltő. Miként lehet pályakezdőként vonzóvá tenni magunkat a pályázásnál?
Vágólapra másolva!

A pályakezdő diplomások nagyon sok módon felhívhatják magukra a figyelmet egy önéletrajzban. Az iskolai végzettség mellett leírhatják a szakdolgozat témáját, a megpályázott pozícióhoz kötődő, az egyetemen, főiskolán tanult tantárgyakat is megemlíthetik. Például ha valaki bármilyen, vállalatirányítási vagy egyéb ügyviteli szoftverrel kapcsolatos gyakorlati kurzuson vett részt, vagy szakirányon tanult ezekről, feltétlenül jelezze a CV-ben. Ezek az információk arra is jók, hogy "vezessék" az állásinterjún a kiválasztást végző személyt.

Elismert tanáraink nevét is megemlíthetjük

Sokan nem gondolnak rá, de pályakezdőként az önéletrajzban azokat az üzleti életben elismert tanárokat is meg lehet említeni, akikhez órára járt a hallgató vagy vele egy kutatásban részt vett.
Pályakezdőként csökkennek az esélyek, ha nem tudunk semmilyen munkatapasztalatot felmutatni: A HR-esek munkatapasztalattal rendelkező frissdiplomásokat szívesebben alkalmaznak, mint a munka világát nem ismerő fiatalokat, ezért valamilyen munkatapasztalatot már az egyetemi/főiskolás évek alatt szerezni kell. Ez lehet bármilyen munka, akár napi 2-3 órában végzett, vagy szakmai gyakorlat, családi vállalkozásban végzett munka is. A lényeg, hogy jelezzük, dolgoztunk már korábban egy szervezetben.

Célkitűzések: ajánlatos több kaput nyitva hagyni

A szakmai gyakorlat feltüntetésénél fontos a csoportmunkában sikeresen betöltött szerepek kiemelése, milyen "projekten" dolgozott, milyen pozícióban levő munkatársakkal. Mindkét HR-szakember úgy véli, pályakezdőknél fokozott szerepe van a célkitűzések alapos megfogalmazásának. Nagyot dobhat a pályázati anyagon egy jól megfogalmazott kísérőlevél.

A célkitűzéseket alaposan át kell gondolni. Ajánlatos minél több kaput nyitva hagyni. A frissdiplomások sokszor első lépcsőben munkatapasztalatot akarnak szerezni, nem feltétlenül azon a szűk szakterületen, melyről diplomájuk szól. Ha valaki multinacionális cégnél akar mindenképpen dolgozni, de első lépésben nem feltétlenül a marketing osztályon, akkor a multinál történő tapasztalatszerzést hangsúlyozza ki célkitűzésként, ne kizárólag a marketing-asszisztens pozíciót.
Könnyen elképzelhető ugyanis, hogy a jelentkezés időpontjában más munkakört tudnak ajánlani, ahonnan a belső rotáció következtében egy-két éven belül tovább tud lépni a kívánt osztályra. Ezen kívül frissdiplomásoknak ajánlatos feltüntetni az egyetemi/főiskolai szervezetekben betöltött tagságot.

Fontos tipp: ne a másik önéletrajzát másoljuk le, hanem a tanulmányok és a munkatapasztalat mellett személyes motivációnkat, célkitűzéseinket öntsük szavakba.

Ami feldobhatja a frissdiplomások pályázatát:

  • célkitűzések alapos, precíz megfogalmazása, egyedi, személyesebb hangvételű kísérőlevél
  • bármilyen munkatapasztalat, szakmai gyakorlat megemlítése, szerep egy projektben
  • a megcélzott pozícióhoz illő egyetemi tantárgyak, szakirányok megemlítése, melyekre a pályázó járt
  • Az üzleti életben ismert és elismert tanárok nevének felsorolása, ha a pályázó órára járt hozzá vagy közös kutatásban vett részt
  • egyetemi, főiskolai szervezetekben betöltött tagság, funkció
  • külföldi tanulmányok