Rajtol a Műegyetemi Állásbörze

Vágólapra másolva!
Szerdán és csütörtökön rendezik a legnagyobb hazai állásbörzét a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. 209 cég közel kilencezer látogatót vár háromezer állásajánlattal a börze két napja alatt. Az álláspiac sztárjainak számító mérnökök pályakezdőként 200 ezer forint felett kereshetnek havonta.
Vágólapra másolva!

A BME Műegyetem rakparti, központi épületében rendezendő állásbörzén főként mérnököket, informatikusokat keresnek, ám spok gazdasági pozíció is szerepel a kiállítók kínálatában. "A meghirdetett pozíciók 21 százaléka villamosmérnököknek, 18 százaléka gépészmérnököknek, 13 százaléka informatikusoknak szól", tudtuk meg Fortuna Zoltán szervezőtől. A cégek emellett nagy számban vadásznak pénzügyesekre, logisztikusokra, közlekedésmérnökökre, műszaki menedzserekre.

Külföldre is toboroznak

Az eseményen 209 cég vesz részt 3155 állásajánlattal. A kiállítók között megtalálhatóak informatikai, elektronikai, építőipari, pénzügyi és gépjárműgyártással foglalkozó cégek és személyzeti tanácsadók is. Néhány cég külföldre - Csehországba, Norvégiába - toboroz nagy számban villamosmérnököket, gépészmérnököket, építőmérnököket.

Azt nem ígérik sem a szervezők, sem a kiállító cégek, hogy a rendezvény alatt álláshoz juttatják a kilátogatókat. A végzős hallgatóknak vagy munkahelyváltást tervezőknek elsősorban a kapcsolatfelvétel, az információgyűjtés és a pályázat leadása miatt éri meg kimenni. Egy helyen néhány óra alatt annyi cég képviselőjével lehet személyesen beszélni, ami más fórumon nehezen megvalósítható.
A szervezők ez alkalommal is programokkal segítik a fiatalok karrierépítését. Az állásbörzék hagyományához híven lesz idén is grafológiai elemzés, próbainterjú, céges prezentáció, IQ-teszt, csoportos munkaerő-kiválasztás (assessment center).

Az állásbörzén való részvételnek is megvannak az íratlan szabályai. Rossz benyomást kelt, ha valaki rágógumival a szájában, flegma modorban teszi fel a kérdéseit, vagy éppen szakadt farmerben, ápolatlan hajjal állít a standhoz. Ugyan ezt a cégek képviselői hivatalosan nem mondják, az álláskeresők már a rossz fellépéssel elvághatják karrierépítésüket .

Praktikus tanácsok cégektől kilátogatóknak

Milyen módszerrel lehet az álláskereső sikeres a rendezvényen? Pozitív benyomást a határozott fellépés kelthet."A résztvevőknek ajánlott nyitottnak lenniük a cég felé. Illő tudniuk alapvető információkat a vállalatról - mivel foglalkozik, milyen nagyságú, hol van a székhelye. Emellett a határozott fellépés is rendkívül jó benyomást kelt, ahogyan az is, ha a jelölt tudja, mit akar, hová akar eljutni a diplomázást követő 3-4 évben" - sorolta Antal Katalin, az építőiparban működő Strabag Konszern központi gazdasági szervezetének HR-osztályvezetője.

"Egy kétnapos állásbörzén érdemes az első napon érdeklődni az elvárásokról és a második napra cégre szabott önéletrajzzal érkezni. Volt már olyan jelölt, aki ilyen stratégiával érkezett és később fel is vettük", teszi hozzá Schneider Csaba, a gördülőcsapágyakat és tengelykapcsolókat gyártó Schaeffler Csoport HR-vezetője.

A pályázók első próbája az önéletrajz. A személyzeti szakember szerint régebben a túl bő lére eresztett, terjengős önéletrajzokkal voltak gondok, most ennek a fordítottjával. Sok cv túl szűkszavú, az iskolák és a személyes adatok tömör felsorolásából áll. A jó önéletrajz egyedi, több kiderül a jelöltről. Néhány pályázónál a motivációs levél sablonossága is gondot okoz. Itt a belső motiváltságról, a jövőképről kellene néhány eredeti és egyedi, cégre szabott gondolatot írni, hiszen minden vállalat az elhivatott, céltudatos munkavállalókat részesíti előnyben.

Gyakornoki programok hallgatóknak

A Schaeffler Csoport egyébként pályakezdő szerszámszerkesztő, termelési, termékfejlesztő mérnökökkel bővíti csapatát Szombathelyen, beszerzőkkel, informatikusokkal és könyvelőkel pedig Debrecenben. Összesen 19 pályakezdőt keresnek az állásbörzén.
Főként mérnökök jelentkezését a Strabag Konszern is. "Az érdeklődők építőmérnök, építészmérnök, gépészmérnök, villamosmérnök végzettséget elváró pozícióink közül válogathatnak- avatott be Antal Katalin.

Egyre több cég ismeri fel a gyakornoki programok fontosságát. Már a végzés előtt egy-másfél évvel igyekeznek a legjobbakat magukhoz "láncolni" trainee programokkal. A Strabag Konszern németül, angolul jól beszélő, végzős építőmérnök hallgatók jelentkezését várja a gyakornoki programra. A Schaeffler Csoportnál a program másfél éves, rugalmasan igazodik a tanulmányok tematikájához és időbeosztásához.

"A tavalyi öt gyakornokból három azóta már megszerezte a diplomáját és nekik állást is ajánlottunk", mondja Schneider Csaba. Hozzáteszi, az idén 15 főre bővítették a felvételi keretszámot.
"A felvett hallgatókkal ösztöndíjszerződést kötünk, havi bruttó 50 ezer forintos ösztöndíjat fizetünk. Emellett ingyenes szállást és étkezést, valamint útiköltség-térítést biztosítunk, a cég számára is hasznosítható, jól sikerült diplomadolgozatot szintén honoráljuk", jegyzi meg.

A BME állásbörzéje mindkét napon 10 és 17 óra között tart nyitva.

Oroszi Babett