A munkajogász válaszolt olvasóinknak

Vágólapra másolva!
A határozott időre szóló munkaszerződés csak közös akarattal módosítható. A tévesen elutalt munkabért akkor is vissza kell fizetnie a dolgozónak, ha nem tudott róla. Többek között ezeket válaszolta olvasói, dolgozói kérdésekre Dr. Sipos Márta ügyvéd, munkajogi szakértő.
Vágólapra másolva!

Ebédidő: ha messze van az étterem

Törvény szerint az ebédidő 20 perc. Olyan munkahelyen dolgozunk, hogy a közelünkben nincs étterem. Be kell menni a városba, ha valaki ebédelni akar, azonban ez nem fér bele a 20 percbe. Minimum l óra alatt fodul meg a dolgozó. Ezen idő alatt az irodában jóformán nem tartózkodik senki.
Kérdésem az, a munkáltató megtilthatja-e, hogy a dolgozó bemenjen a városba ebédelni.
Több megoldáson is gondolkodtunk.
1. Megrendelünk ebédet, és kihozatjuk a céghez.
2. Ledolgoztatjuk az 1 órát.

Dr. Sipos Márta: A munkaközi szünet 20 perc, ezt a törvény így határozza meg. A munkáltató rendelkezhet arról, hogy a munkahelyet hogyan, mennyi időre lehet elhagyni. A munkaidő megszakításával kiadott munkaközi szünetet, a jogszabály feltételei szerint, a munkaidőn kívül is ki lehet adni és a mértéke emelhető.

Határozott idejű munkaszerződés módosítása

Közalkalmazottként vagyok alkalmazva XY távollétének idejére, tehát határozott időre.
Mivel jobb állásajánlatot kaptam, szeretnék felmondani január 13-án. Felajánlottam, hogy 27-ig el tudom vállalni a munkavégzést, de főnökeim nem járultak hozzá.
Szeretném megtudni, hogy milyen módon lehet felmondásomat benyújtani, mivel az új munkahelyemen január 29-én kellene kezdenem.

Dr. Sipos Márta: A határozott időtartamra szóló szerződést csak közös megegyezéssel lehet megszüntetni, egyoldalúan az nem lehetséges.

Hogy lehet a leggyorsabban lelépni?

Kérdésem az lenne, hogy ha nem tudom letölteni a 30 nap felmondási időt, akkor mit tegyek? Ugyan is az új munkáltatóm ennél már hamarabb alkalmazni szeretne!
Valóban van a 30 napból 15 nap, mellyel én rendelkezhetek?

Dr. Sipos Márta: Ha ön mondott fel, le kell tölteni a felmondási idő egészét. Ha a munkáltató hozzájárul, ez rövidebb idő is lehet. Ebben az esetben nem rendelkezik a felmondási idő felével. A jogellenes távozás miatt a le nem töltött időre járó átlagkeresetet követelheti a munkáltatója.

Vissza kell fizetni a tévesen átutalt munkabért

Tévesen átutalt munkabért,amelyet fel használtam vissza követelheti a régi
mukahelyem. Én azt gondoltam,hogy végre kifizették a túlóráimat mert a túlórákat
csak 50%-BAN FIZETTÉK.
Munkahelyi balesetem volt március 16-án. Azóta betegálományba vagyok. A térdemet
kellet megműteni.Ezek után ha visszamegyek dolgozni jogos lenne ha
elbocsájtanának?

Dr. Sipos Márta: A munkáltató 60 napon belül írásban követelheti a munkabért visszafizetni, ha a munkavállaló nem is tudott a téves kifizetésről. Ha nem ez az eset, tehát tudnia kellett, hogy téves a munkabér kifizetése, 3 éven belül teheti azt meg. A keresőképtelen munkavállalónak, a betegszabadság lejártát követő egy évig nem mondhat fel rendes felmondással a munkáltató.

Műszakpótlék szabályozása: felfelé el lehet térni

Nálunk a délutános műszakpótlék jelenleg 25%, az éjszakai pótlék pedig 55%, ami jóval magasabb mint a munkatörvényben meghatározott műszakpótlék.
Kérdéseim:
1. Van a műszakpótléknak felső határa?
2. Vissza lehet venni a magasabb műszakpótlékot a törvényben meghatározott szintre, és ha igen, milyen feltétellel?

Dr. Sipos Márta: A munkavállalóra kedvezőbb szabályokat megengedi az Mt. A bért - a pótlékot is - a felek közösen megváltoztathatják, például munkaszerződéssel.