Kellemetlen kérdések állásinterjún - őszintén, diplomatikusan

Vágólapra másolva!
Párkapcsolatban él? Mikor kíván gyermeket vállalni? Mi az oka gyakori munkahelyváltásának? Mit tart gyengeségének, hibájának? Miért bocsátották el előző munkahelyéről? Állásinterjún nem szívesen válaszolunk ezekre a kérdésekre, pedig valamit ajánlott mondani. A hatásos és előnyös reagálásról kérdeztünk fejvadászokat.
Vágólapra másolva!

Van néhány kérdéskör, amire a pályázók nem szívesen válaszolnak egy állásinterjún. Ilyenek a gyermekvállalással, a magánélettel kapcsolatos kérdések valamint az elbocsátás okait, a jelölt hibáit firtató kérdések. Szakértők szerint nem ajánlott kikerülni ezen kérdéseket. Ideális, ha választ ad a jelölt, mégpedig "őszinte, de diplomatikus" stílusban.

Gyermekvállalás, párkapcsolat

"Bár a hazai szabályozás tiltja, mégis a cégek 99 százaléka felteszi mind a gyermekvállalásra, mind a párkapcsolatra vonatkozó kérdéseket - főleg ha 25-40 év közötti hölgy ül az interjúztatókkal szemben. A cégek ugyanis nem akarnak befektetni olyan munkavállalóba, aki néhány hónapon belül elhagyja a céget" - mondta el Fröhlich Péter, a P&Bert Management Consulting Group ügyvezető igazgatója.

"A magánélettel kapcsolatos kérdéseket - feltéve ha nem túl indiszkrétek - a jelölteknek ajánlott megválaszolniuk. Ha a pályázó párkapcsolatban él, a legjobb, ha elismeri azt. Ha pedig a gyermekvállalás várható időpontjáról érdeklődnek az interjúztatók - és tényleg nem gondolkodik még a szülésen -, mondja azt: egyelőre nem tervezek gyermeket" - tanácsolja Fröhlich Péter.

"Emellett fontos hangsúlyozni - tett hozzá Gárdus Zsuzsanna, az Adecco Magyarország ügyvezető igazgatója -, hogy az következő években elsősorban a karrierjére akar koncentrálni pályázó, számára most ez az elsődleges."

Elbocsátás, rövid időn belüli többszöri váltás

Az interjúkon az egyik legkényesebb kérdéskör az elbocsátás. Tökéletes magyarázat nincs, viszont van lehetőség a munkáltatók meggyőzésére.

"Amennyiben valamilyen súlyos hiba vezetett a pályázó elbocsátásához - és nem egy leépítés következménye volt - , ne hallgassa el azt, emellett lehetőleg azt mondja el, ami valójában történt. Hiszen elképzelhető, hogy a munkáltató referenciát kér majd, beszél az előző foglalkoztatóval, és így könnyen fény derülhet az igazságra" - figyelmeztet Fröhlich Péter.

Őszintének kell lenni

"Bármennyire kellemetlen, őszintének kell lenni. A pályázó mesélje el, mi történt, ugyanakkor hangsúlyozza azt is, hogy tanult az esetből és nem követi el újra ugyanazt a hibát" - jegyezte meg Deák Andrea fejvadász, a Neumann International AG Budapest ügyvezető igazgatója.

Egyébként, ha a gyakori munkahelyváltás okára kérdezünk rá - tette hozzá - a jelölt általában elkezdi szidalmazni volt munkáltatóit, ami a legrosszabb megnyilvánulás. A pályázó inkább próbálja meg elmagyarázni a történteket és meggyőzni a vele szemben ülőket megbízhatóságáról.

Személyiségjegyek, gyengeségek

A fentiekhez hasonló "népszerűségnek" örvendenek a pályázó gyengeségeit érintő kérdések. Mint Deák Andrea figyelmeztet, óvatosan kell bánni a válaszokkal.

"Mivel a jelölt nem tudja, hogy az interjúztató milyen célból teszi fel a kérdést, így lehet, hogy a hamis válasszal saját magát hozza kellemetlen helyzetbe. Ha ugyanis más személyiséget vázol fel, mint ami valójában, valószínűleg a személyiségéhez nem illeszkedő csapatba kerül majd " - magyarázta Deák Andrea.

Ne akarjunk másnak látszani, mint akik valójában vagyunk

"Egy interjún azt kérdezték az álláskeresőtől, hogy mindig ad-e pénzt a koldusoknak. A pályázó igennel felelt, hogy szimpatikussá tegye magát. Kiderült, hogy rossz választ adott. A munkáltatók ugyanis ebből azt szűrték le, hogy valószínűleg az összes, a céghez beérkező alapítványi megkeresésre igent mondana - és elherdálná a cég pénzét" - mondott példát a Neumann International ügyvezető igazgatója.

A szakértők a fentiek mellett azonban a következőket is hangsúlyozták: ha a kérdés túlzottan bántó vagy túlzottan személyes, akkor természetesen megtagadhatjuk a választ. "Mindenesetre próbáljunk meg higgadtnak maradni. Ronthatjuk esélyeinket, ha dühösen reagálunk az ilyen kérdésekre" - jegyezte meg Fröhlich Péter.

Oroszi Babett