Ha pártszimpátiáról faggatnak az állásinterjún - így kezeljük

Vágólapra másolva!
Politikai irányultságról kérdeznek az állásinterjún? Elvileg nem szabad, ugyanis nem a munkához kötődik, mégis előfordul. A fejvadász és a karriertanácsadó szerint ilyenkor a legjobb kitérő, "válaszoltam is, meg nem is" típusú felelettel kihátrálni a kényes helyzetből. Tanácsok a kérdés okos kezeléséhez.     
Vágólapra másolva!

A munkavállalók politikai meggyőződése nem a munkáltatóra tartozik. "A jelentkezők politikai irányultsága inkább a nagyobb állalmi vállalatok felsővezetői posztjainak betöltésekor lehet szempont - ugyanakkor multinacionális vállalatoknál kizárt, hogy a megbízó ez alapján szűrje meg a jelentkezők körét. A versenyszférában magára valamit is adó menedzser nem hangoztatja a munkahelyén politikai meggyőződését" -magyarázza Fazekas Zsolt, a Hill International ügyvezető igazgatója.

Juhos Andrea, a DBM Magyarország ügyvezető partnere etikátlannak tartja a jelentkezők pártpreferenciájának firtatását. Véleménye szerint a politikai döntéshozók körében meglevő kapcsolatrendszer (pártpreferencia) utáni kérdezősködés ésszerű lehet, ha multinacionális vállalat kormányzati kapcsolattartói posztjára keresnek embert-máskülönben teljesen indokolatlan.

Nem találkozott ilyen megkereséssel a fejvadász

Fazekas Zsolt azonban hozzátette: soha nem kapott olyan megbízást, ahol pártpreferencia alapján kellett volna dönteni az ideális munkatársról. Tapasztalatai szerint a cégek hivatalosan a politikai semlegességet részesítik előnyben. "Az egyik megbízónk egyszer stratégiai igazgatót keresett, azzal a kifejezett kéréssel: a jelöltnek ne legyenek politikai kötődései"- mondja.

Újságolvasási, tévénézési szokások

Mi a teendő, ha az állásinterjún rafinált eszközökkel szeretnék kipuhatolni a jelentkező pártszimpátiáját, politikai meggyőződését? A nyílt rákérdezés tilos, de egy-két indirekt kérdéssel -például melyik napi sajtóterméket, vagy televíziós csatornát részesíti előnyben az állásra jelentkező - sok minden kideríthető.

A semmitmondó válaszadás jó taktika lehet

A Hill International ügyvezetője azt javasolja a pártpreferenciáikat felfedni nem akaróknak: a legjobb konkrétumok nélküli válasszal kihúzni a helyzet méregfogát. "Ha például arra kíváncsiak, az álláskeresőnek melyik a kedvenc újságja, válaszolja nyugodtan: a jelenlegi munkakörömben a cég sajtófigyelő szolgáltatásának köszönhetően számos laphoz hozzájutok, így igyekszem a lehető legtöbb forrásból informálódni, vagy "az egyhangúság elkerülése, az objektivitás végett több forrásból tájékozódom."

A fenti állítással Juhos Andrea is egyetért. "Célszerű udvarias, de semmitmondó válaszokkal hárítani az interjúztató tolakodását. Válaszolja nyugodtan azt: mindegyik híradót megnézem, mert fontos, hogy több forrásból is tájékozódjam. Információforrásként célszerű széles skálában gondolkodni, a világhálóra, az internetes hírkereső portálokra hivatkozni: ezekben mindkét politikai oldal sajtótermékeiből idéznek a szerkesztők."

Ha a Kossuth téri eseményekről kérdeznek...

Nem kizárt: a pártpreferenciára kíváncsi interjúztató a Kossuth téren zajló eseményekről is megkérdezi a jelentkező véleményét. A karriertanácsadó erre a helyzetre is az állásfoglalás mellőzését javasolja. "Ilyenkor például azt lehet mondani: remélem, a helyzet az ország gazdasága szempontjából a lehető legkedvezőbb módon rendeződik majd."

A radikálisan eltérő pártkötődés gond lehet

Fazekas Zsolt azonban úgy véli: ha a pályázó erősen elkötelezett valamelyik politikai irányzat felé, de biztosan tudja, hogy a kiszemelt munkáltató radikálisan a másik oldalhoz húz, jó, ha fontolóra veszi: elfogadja-e az állást. " Nem valószínű, hogy bárki jó teljesítményt nyújtana az övétől radikálisan eltérő véleményű emberek között." A megkérdezett szakemberek egyébként úgy vélik: a pártpreferencia firtatásának semmi helye az irodában...

Takács Gabriella