Blair: senki nem akar olyan rendszerben élni, mint a táliboké

Vágólapra másolva!
A brit miniszterelnök a hétfői újabb támadások után azt mondta, hogy nem a tálib kormány megdöntése az elsődleges cél, de ha az akadályozza a katonai lépéseket, a szövetségesek nem lesznek rá tekintettel. Napról napra nehezebb különválasztani a kiterjedt terrorszervezetet a tálib vezetéstől, mert a jelek szerint szorosan összefonódnak. Blair hozzátette: "Nem tudom elképzelni, hogy bárki jól érezné magát egy olyan berendezkedésű országban, mint amilyent a tálibok erőltetnek."
Vágólapra másolva!

Tony Blair brit miniszterelnök a hétfői újabb támadások után, amelyekben ismét az amerikai és a brit légierő gépei vettek részt, tévéinterjúban erősítette meg, hogy a katonai akciók célja elsősorban az al-Kaida terrorszervezet fészkeinek felszámolása. "Nem a tálib kormány megdöntése az elsődleges cél, de ha az akadályozza a katonai lépéseket, a szövetségesek nem lesznek rá tekintettel". Hozzátette, hogy napról napra nehezebb különválasztani a kiterjedt terrorszervezetet a tálib vezetéstől, mert a jelek szerint szorosan összefonódnak.

A brit kormányfő az al-Dzsazíra katari műholdas televíziónak nyilatkozott, és megismételte, hogy nem vallások és különböző kultúrák közötti háborúról van szó, nem a nyugat és az iszlám közötti háború kezdetének vagyunk tanúi. "Azokkal a muzulmánokkal pedig, akik világszerte nem értenek egyet a szövetségesek lépéseivel, meg kell értetni, hogy bin Laden és társai elképzelései szerint az egész muszlim világban olyan törvények szerint kellene élni, mint amilyenek alatt Afganisztán népe sínylődik. Nem tudom elképzelni, hogy bárki ilyen berendezkedésű rendszerben érezné jól magát."

Blair azt mondta, hogy az ENSZ segítségével Afganisztánban széles alapokon nyugvó, minden népcsoport képviselő kormányt kell létrehozni, bár erről még túl korai beszélni, mert egyelőre a tálib kormány van uralmon az országban. "A legfontosabb, hogy hosszú távon olyan erők vezethessék az országot, amelyeket a helyi nép választott, és nem külföldi szervezetek erőltetik rá, még ha a lagjobb szándékkal teszik is". A brit kormányfő a hétfőn létrehozott brit hadi kabinet kapcsán elmondta, hogy a testület ezentúl naponta tanácskozást tart. A kormányfőn kívül a kabinet tagja a miniszterelnök-helyettes, a belügy-, a külügy-, a védelmi, és a pénzügyminiszter, a törvényhozás alsóházának elnöke és a vezérkari főnök. Az első ülés kedden várható.

[origo]