Hatékony védelem az elbutulás ellen

Vágólapra másolva!
A perindoprillal is kezelt betegeknél az újabb szélütést követő elbutulás kockázata 34 százalékkal, az újabb szélütést követő súlyos szellemi leépülés kockázata pedig 45 százalékkal csökkent.
Vágólapra másolva!

A perindopril-alapú terápia hatásosságát vizsgáló PROGRESS (fejlődés) vizsgálat eredményei bebizonyították, hogy a kutatásba bevont, szélütésen átesett betegeknél a terápia alkalmazása harmadával csökkentette az elbutulás és majdnem felével a komoly szellemi leépülés rizikóját. A jelentős szakmai elismerést kiváltó vizsgálat eredményeit a Nemzetközi Hipertónia Társaság prágai konferenciáján mutatták be.

Az elbutulás (demencia) a szellemi funkciók (pl.: gondolkodás, információfeldolgozás) hanyatlása. Az esetek túlnyomó többségében az elbutulás folyamata megállíthatatlan és visszafordíthatatlan. A demencia az idősek körében igen gyakori és emiatt kerülnek a legtöbben otthonokba és egészségügyi intézményekbe. 2020-ra a fejlődő országokban - így Magyarországon is - kétszer annyi demenciával küszködő ember fog élni közöttünk, mint jelenleg. Az elbutulás nem csak az idős embereket érinti, hanem azok családját is, hiszen a szellemi leépülés következtében az először csak "lassú gondolkozású" betegnek később a beszéddel is problémái lehetnek, és az előrehaladott leépülésnél már családtagjaikat sem ismerik meg.

Az elbutulás egyik fő kiváltója a szélütés, ami Magyarországon a harmadik leggyakoribb halálok, melynek évente 18 000 beteg esik áldozatul. Több mint kétszer ennyien vannak azok, akik "szerencsésen" túlélték a szélütést, de a betegség következtében maradandó agyi károsodást szenvedtek és nap mint nap küzdenek a fogyatékosságokkal, így a szellemi leépüléssel is. A PROGRESS volt az első olyan vizsgálat, mely azt kutatta, hogy a perindopril-alapú, vérnyomáscsökkentő gyógyszeres terápia milyen hatással van a szélütést követő demenciára és komoly szellemi leépülésre. A vizsgált magas és normális vérnyomású betegek mindegyike átesett egy szélütésen, így náluk különösen fontos volt az elbutulás megelőzése.

A PROGRESS vizsgálat átütő sikert hozott: a perindoprillal is kezelt betegeknél az újabb szélütést követő elbutulás kockázata 34 százalékkal, az újabb szélütést követő súlyos szellemi leépülés kockázata pedig 45 százalékkal csökkent. A vizsgálat alapgyógyszerének hatóanyaga a vérnyomáscsökkentő hatású perindopril volt, mely amellett, hogy 24 órán keresztül megfelelő szinten tartja a vérnyomást, az agyban nem csökkenti a véráramlást.

"A PROGRESS vizsgálat jelentős eredményeket hozott az elbutulás és a komoly szellemi leépülés megelőzésének területén. A perindopril-alapú terápia alkalmazásával esélyt adhatunk a betegeknek az aktív életre és jelentős kiadásokat takaríthatunk meg az egészségügynek is" - nyilatkozta John Chalmers professzor, a Sydney Egyetem kutatási intézetének vezetője. Christophe Tzurio, a párizsi Hopital de Salpetriere professzora hozzátette: "A perindopril-alapú terápia minden szélütésen átesett betegnél szóba jöhet, függetlenül attól, hogy milyen a vérnyomásuk, vagy hogy milyen más gyógyszereket szednek."

Ajánlat:

Szélütés, kockázati tényezők, megelőzés
Magyarországon évente hozzávetőlegesen ötvenezer ember szenved el agyi érkatasztrófát ("szélütés", "gutaütés", "agyvérzés"), kisebb részük az első 30 napon belül meghal, a nagyobb hányadot kitevő túlélők többségének élete végéig maradandó testi károsodásokkal kell élnie. A Magyar Stroke Társaság nagyszerű honlapja a szélütésre, mint társadalmi problémára, a szélütés veszélyeire, a megelőzés korszerű módszereire, a szélütés utáni élet kialakításának lehetőségeire szeretné felhívni a figyelmet, segítséget nyújtva majd' százezer stroke-on átesett betegnek és családjaiknak.

Korábban az [origo]-ban:

A Magyar Hipertónia Társaság kongresszusa
2001.12.07. Magyarországon csaknem kétmillió ember szenved magas vérnyomástól, amely nagyon gyakran áll a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a szélütés kialakulásának hátterében - hangzott el a Magyar Hipertónia Társaság IX. kongresszusáról tartott pénteki budapesti tájékoztatón.

A testmagasság és a stroke
2002.03.11. A testmagasság, a pénzügyi és a családi helyzet nyilvánvalóan fontos tényezők a halálos kimenetelű agyvérzés (stroke) kockázati tényezőinek skáláján.