Új, hatékony kemoterápia - mellékhatások nélkül

Vágólapra másolva!
A daganatok elleni kemoterápiát génterápiával kombinálták, hogy gátolják a tumor növekedését és vérellátásának kialakulását. Az eljárás sokkal hatékonyabb a hagyományos kemoterápiánál, s nincsenek mellékhatásai sem.
Vágólapra másolva!

A University of Chicago kutatóorvosainak ígéretes kísérleti eredményei a Journal of Clinical Investigation c. szaklap 2002. augusztusi 1-ei számában jelentek meg.

Transcriptional control of viral gene therapy by cisplatinhttp://www.jci.org/cgi/content/full/110/3/403?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&fulltext=gene+therapy&searchid=1028713715906_544&stored_search=&FIRSTINDEX=0&volume=110&issue=3&journalcode=jciA kuatók teljes cikke hozzáférhető a Journal of Clinical Investigation c. szaklap honlapján.

A daganatok kezelésének másik hagyományos módszerét, a sugárterápiát már korábban kombinálták génterápiás eljárással. Ennek során egy meghűlést okozó vírus segítségével olyan gént juttattak be a tumorsejtekbe, amely számukra halálos anyag - az ún. tumor nekrózis faktor (TNF) - termelődését váltotta ki (a genetikailag módosított vírusokat a tumor területére injekciózták be). A gén a sugárzás hatására lépett működésbe, s igen hatékony eszköznek bizonyult a daganat ellen. A TNF egyrészt direkt módon is megölheti a tumorsejteket, s összezavarja a daganat vérellátását is. A TNF-et azonban direkt módon nem lehet adni a betegeknek, mert igen toxikus hatású anyag.

Az új eljárás is hasonló elven alapul, de itt egy széles körben használt citosztatikum, az ún. ciszplatin hatására kapcsolnak be a TNF korábban bevitt génjei. A kombinált kezelés hatására igen magas TNF-koncentráció alakul ki, de kizárólag a beinjekciózott tumor területén.

A gén- és sugárterápia kombinációja már klinikai próba alatt áll (most kezdődik a vizsgálatok második fázisa). A kemo- és sugárterápia kombinációját - amely nem csupán az elsődleges tumorok ellen lenne alkalmazható - egyelőre állatokon próbálták ki. Az eddigi eredmények igen bíztatóak: a kutatók a kombinált kezelésben részesített tumorok szignifikáns visszahúzódásáról számoltak be, mellékhatások nélkül.

A TNF megnöveli a ciszplatin tumorellenes hatását is, és serkenti az angiosztatin nevű anyag termelődését, amely gátolja a tumorhoz vezető új véredények képződését.