Kína és Oroszország Bush iraki tervei ellen

Vágólapra másolva!
Kína és Oroszország, amelyek vétójoggal rendelkeznek az ENSZ biztonsági tanácsában, elleneznék az USA esetleges katonai akcióját. Eközben nyilvánosságra került, hogy valószínűleg Floridából a Perzsa-öbölbe helyezi át főhadiszállását az amerikai központi parancsnokság.
Vágólapra másolva!

Oroszország és Kína képviselője pénteken az ENSZ közgyűlésén felszólalva nyomatékosan megismételte, hogy az iraki kérdést a világszervezet eszközeivel kell megoldani; a kínai külügyminiszter szerint a terrorizmus elleni fellépésben is vezető szerepet kell betöltenie az ENSZ-nek.

A gyakorlat azt mutatja, hogy bármilyen bonyolult is egy-egy esetben a nemzetközi válságok és konfliktusok háttere, azok megoldhatók a világszervezet eszközeivel és a nemzetközi jog alapján, s ez a jelenlegi iraki helyzetre is teljes mértékben érvényes - jelentette ki Igor Ivanov orosz külügyminiszter, anélkül, hogy konkrétan szót ejtett volna az esetleges Irak elleni amerikai katonai támadásról.

Tang Csia-hszüan kínai külügyminiszter kijelentette, hogy országa az iraki kérdés politikai úton történő megoldását támogatja, s fontosnak nevezte azt a szerepet ami e téren a világszervezetnek juthat. A kínai politikus hangsúlyozta: erőfeszítéseket kell tenni annak érdekében, hogy a terrorizmus-ellenes nemzetközi összefogás ne nőjön át önkényesen irányított hadjárattá. "A terrorizmus-ellenes nemzetközi hadjáratot is a nemzetközi jog, és a nemzetközi kapcsolatokat meghatározó normák alapján kell folytatni, biztosítva, hogy ebben a világszervezetnek s a Biztonsági Tanácsnak legyen meghatározó szerepe". Tang sürgette a nemzetközi közösséget, hogy fékezze meg az erő "válogatás nélküli alkalmazására" irányuló törekvéseket - idézte az AP.

Mind Oroszország, mind Kína vétójoggal rendelkezik az ENSZ Biztonsági Tanácsában, s támogatásuk elengedhetetlen ahhoz az "erélyes hangvételű" határozathoz, amelyet az Amerikai Egyesült Államok Irakkal kapcsolatban el akar érni.

Moszkva ugyanakkor jelezte, hogy akkor köt több milliárd dolláros gazdasági megállapodást Bagdaddal, ha Irak - ennek előfeltételeként - újra beengedi az ENSZ fegyverzetellenőreit. "Ha Irak tiszteletben tartja az ENSZ határozatait, nyitva áll az út a sok milliárd dolláros orosz-iraki szerződések aláírása előtt" - adta hírül szombaton az Interfax. Az orosz hírügynökség a moszkvai kormány egyik név nélkül nyilatkozó képviselőjét idézve azt is közölte, hogy így elkerülhető az Irak elleni amerikai támadás.

Bush rádióbeszédben kérte a közvélemény támogatását

George Bush amerikai elnök szokásos hétvégi rádióbeszédében szombaton az amerikai közvélemény támogatását kérte az Irak elleni fellépéshez, mivel - indoklása szerint - beavatkozásra van szükség, mielőtt Szaddám Huszein állama atombomba birtokába jut.

Bush utalt arra, hogy Irak elutasította az ENSZ fegyverzetellenőreinek feltétel nélküli visszatérését, ez pedig egyrészt megsérti a Biztonsági Tanács határozatát, másrészt "milliók életét és a világ békéjét fenyegeti". Ha a világszervezet nem tudja rákényszeríteni Bagdadot tömegpusztító fegyvereinek kiadására, a beavatkozás elkerülhetetlen lesz - ismételte meg az elnök a rádióban az ENSZ Közgyűlése előtt csütörtökön elhangzott szavait.

Készülődés a Perzsa-öbölnél

Richard Myers, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke szombaton közölte, hogy a védelmi minisztérium valószínűleg Floridából a Perzsa-öbölbe, mégpedig Katarba helyezi át az amerikai központi parancsnokság főhadiszállását. Myers ezen kívül elmondta, hogy az amerikai kormányzatnak bizonyítékai vannak arra, hogy Irakban mozgó laboratóriumokat alakítottak ki a tömegpusztító fegyverek gyártására, illetve a fegyverzetellenőrök kijátszására. Egy Pentagon-illetékes szerint akár már három-négy teherautó is elegendő lehet egy ilyen, teljes laboratórium szállítására.

Az Egyesült Államok az elmúlt 24 órában húsz légifolyosót foglalt le az Atlanti-óceán felett, többek között azért, hogy biztosítsa az amerikai szállítógépek berepülését a portugál Azori-szigeteken fekvő Lajes légitámaszpontra - adta hírül szombaton az Expresso című portugál hetilap. A híradás szerint a különleges intézkedésnek nincs más lehetséges magyarázata, mint hogy nagy mennyiségű hadiszállítmányt és katonai utánpótlást akarnak eljuttatni a Perzsa-öbölbe.