A férj is felveheti felesége nevét

Vágólapra másolva!
A parlamentben általános vita kezdődik kedden arról a törvénymódosítási javaslatról, mely elfogadása után a férj is felveheti felesége nevét. Korábban ez csak a feleségek joga volt, de ezt az Alkotmánybíróság jogellenesnek nyilvánította.
Vágólapra másolva!

Kedden kerül a parlament elé a házasságról, a családról és a gyámságról szóló törvény módosítása. Ha az általános vita után a képviselők elfogadják a változtatásokat, akkor december 15-étől házasságkötés után a férj is felvehetné felesége családi nevét.

A jelenleg érvényben lévő, 1952-es törvény szerint csak a feleség veheti fel férje vezetéknevét, de ezt az Alkotmánybíróság jogellenesnek nyilvánította. Az Alkotmánybíróság határozata szerint ez a gyakorlat nem felel meg annak a '82-ben kihirdetett törvényerejű rendeletnek, mely szerint minden, a nőkkel szembeni megkülönböztetést fel kell számolni.

A módosítás szerint a férjnek két lehetősége van a házasságkötés után: a felesége családi nevéhez kapcsolja saját keresztnevét, vagy továbbra is a maga teljes nevét viseli.

Új - mindkét nemet érintő - lehetőség, hogy a jövőben a házasulók a családi nevüket összekapcsolhatják, hozzáfűzve utónevüket. A kettős családi név lesz tehát a közös házassági nevük. Annak sem lesz akadálya, hogy csak az egyik házasuló válassza a kettős házassági nevet. A módosítások nemcsak a jövőre nézve érvényesülhetnek, a korábban megkötött házasságban élők is módosíthatják nevüket az új törvénynek megfelelően.

Módosulna a gyermek nevére vonatkozó szabályozás is. A gyerek - szüleinek megállapodása szerint - apjának vagy anyjának családi nevét viseli. A házasságban élő szülők valamennyi, a házasság ideje alatt született közös gyermekének csak azonos családi neve lehet. Közös házassági nevet viselő házastársak gyermeke csak a szülők közös házassági nevét viselheti, és a gyermek családi neve legfeljebb kéttagú lehet.