A magyar munkaerő már nem vonzó Németország számára

Vágólapra másolva!
Magyarország, mint az olcsó munkaerő országa már nem annyira vonzó, mert a környéken vannak olcsóbb országok is - írta a Welt am Sonntag. Ugyanakkor a német és a magyar bérszínvonal között 1:5 az arány, ilyen körülmények között még mindig nagy haszonnal lehet termelni - nyilatkozta a vasárnapi lapnak Marcus Frenzel, az autóalkatrészeket gyártó német beszállító cég, a Pex menedzsere.
Vágólapra másolva!

A Pex számára középtávon, a magyarországi bérköltségek növekedése ellenére sem jön számításba a távozás, de azért számolnak Romániával, vagy Ukrajnával, mint jövendő termelői telephelyekkel. Románia magasan motivált, a magyarországinál is olcsóbb munkaerőt kínál. Romániában a bérszínvonal 15 százalékkal alacsonyabb a magyarországinál, míg Ukrajnában 70 százalékkal - olvasható a vasárnapi német lapban.

Magyarország keleti szomszédjainak számbavételénél az is nyom a latba, hogy egyhamar nem lesznek az Európai Unió tagjai. Magyarország EU-tagsága miatt a külföldiek pozitív hatások mellett negatívokkal is kénytelenek számolni: esetleg megszűnnek az adókedvezmények. Magyarországon a külföldi vállalkozók nem fizetnek társasági adót, ha különösen sokat ruháznak be, munkahelyeket teremtenek, segítenek az elmaradottabb térségek gazdasági fellendítésében.

A Welt am Sonntag idézte Varga Ágnest, a pénzügyminisztérium államtitkár-helyettesét, aki úgy nyilatkozott, hogy a kormány a már megszerzett jogokhoz nem nyúl hozzá. A lap megemlítette, hogy a kivételezett helyzetben lévő cégek végső esetben akár jogi úton is készek lennének megvédeni privilégiumaikat az Európai Unió bíróságán.

Alexander von Tippelskirch, az IKB Deutsche Industriebank képviselője szerint azonban Magyarország csak azok számára nem vonzó mostanában, akik kizárólag a munkaerő kategóriájában gondolkodnak. - Magyarország fejlett nemzetgazdaság. Az EU-csatlakozás nyomán javulnak a keretfeltételek, ezáltal a külföldi befektetők számára ésszerűnek tűnhet, hogy az értékteremtő láncolat egyre nagyobb hányadát helyezzék át a magyarországi gyártóhelyre, az országot hídfőállássá építsék ki keleti országok irányába - mondta von Tippelskirch.

(MTI)