Többmilliárdos részvénycsalási ügyre derült fény

Vágólapra másolva!
A nyomozás eddigi adatai szerint 7,6 milliárd forintos kárt okoztak azok az elkövetők, akik budapesti irodákból telefonon keresztül értékesítettek értéktelen részvényeket főleg angol nyelvterületen, és a vevők pénzét Magyarországon bejegyzett cégek bankszámláira utaltatták, majd eltüntették. Az ügyben az ORFK tájékoztatása szerint csütörtökön tartott házkutatást a rendőrség hat érintett cég telephelyén, majd gyanúsítottként kihallgattak egy magyar, két amerikai és egy román állampolgárt. Közülük a magyart és az amerikaiakat előzetes letartóztatásba helyezték.
Vágólapra másolva!

A rendőrség szerint 7,6 milliárd forintos kárt okoztak azok a gyanúsítottak, akik a rendőrség feltételezése szerint 2001-től folyamatosan, Magyarországról, különböző létező cégek nevében álbrókerként kerestek meg angliai, írországi és amerikai - valamint más angol nyelvterületen élő - állampolgárokat befektetési ajánlatokkal, New York-i tőzsdei részvények eladásával. "A kicsalt összegeket magyarországi pénzintézetekbe utaltatták - a létező cégek nevére, de az általuk megadott bankszámlákra - majd az összegeket a gyanúsítottak felvették, azzal sajátjukként rendelkeztek" - áll Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs igazgatója által kiadott közleményben.

A közlemény szerint esetenként 1000 dollártól 150-200 ezer dollárig történtek átutalások. A rendőrség eddig 150 millió forintot tudott biztosítani, a bíróság intézkedése alapján, ehhez az összeghez már nem nyúlhatnak hozzá, a banki számláról nem emelhető le a pénz. Az intézkedést az esetleges jövőbeni kártérítési igények érdekében is meg kellett tenni.

A rendőrség különösen nagy kárt okozó csalás, valamint jogosulatlan befektetési szolgáltatási tevékenység gyanúja miatt nyomoz az ügyben.

Egy magyar és két amerikai őrizetben

A közlemény szerint a bíróság által szombaton előzetes letartóztatásba helyezett férfiak mellett egy román állampolgárt is kihallgattak, aki szabadlábon védekezhet. Az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága (SZBEI) csütörtökön összehangolt akció keretében hat különböző fővárosi helyszínen tartott házkutatást, illetve vett őrizetbe egy magyar és két amerikai állampolgárt.

A kommunikációs igazgató közölte, hogy az SZBEI már augusztusban elrendelte a nyomozást csalás büntette, illetve jogosulatlan befektetési szolgáltatási tevékenység büntette miatt.

Az RTL Klub híradójának szombati adásában elhangzott információ szerint az üggyel kapcsolatban pénteken házkutatást tartottak a Folyóvölgy Kft-nél. Az [origo] úgy tudja, hogy csütörtökön az Almalevél és a Két Határ Kft. - közös - telephelyén tartottak házkutatást, szintén az üggyel kapcsolatban, ez azonban nem vezetett eredményre. Garamvölgyi László közlése szerint a nyomozás további részleteiről hétfőn tart sajtótájékoztatót az ORFK.

Budapestről árulták telefonon az ál-részvényeket

Egy, az [origo] birtokába került dokumentumból kiderül, hogy a rendőrség adatai szerint egy Magyarországon 2002-ben bejelentett cég - a Livingstone Asset Management Kft. - az interneten hirdette magát, mint egy régebb óta jól menő társaság, és hirdetéseiben egy amerikai cég, a Safeguard Technology - amelyhez hasonló nevű Kft-t szintén 2002-ben jegyeztek be Magyarországon - részvényeinek megvásárlására buzdította a vevőket. A dokumentum szerint a részvényeket magyarországi irodákban dolgozó telefonos üzletkötők értékesítették.

A dokumentum szerint a külföldi állampolgárok alkalmanként ezer és százezer dollár közötti összegeket utaltak át a hazánkban bejegyzett Safeguard Kft. számlájára, amelyet az elkövetők kézpénzben felvettek és eltüntettek.

Az irat tanúsága szerint a Livingstone Asset Management nevű céget több külföldi államban is betiltották, ezért az elkövetők ehelyett a Cambridge Global, illetve a Slender Life International nevű cégeket is felhasználták hamis üzelmeikhez, és a hasonló néven Magyarországon bejelentett Kft-khez utaltatták a megtévesztett részvényvásárlók pénzét.

Az [origo] birtokába került dokumentum szerint a fenti cégek gazdasági működtetéséhez több más céget is alapítottak ugyanazok az elkövetők Magyarországon, így az Almalevél, az Íjász, a Két Határ, a Folyóvölgy és az SGTI Kft-ket.

Garamvölgyi László az [origo] birtokába került dokumentumban szereplő cégek nevéről nem kívánt nyilatkozni. A kommunikációs igazgató szerint a cégek, amelyeknek a nevében a gyanúsítottak a nem létező részvényeket árusították, valószínűleg nem működtek közre a bűncselekmény elkövetésében.