A csatlakozó államok bűnözőitől tart az Europol

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió bővítése nyomán kiterjedtebbé válhat, és az eddigieknél is súlyosabb gondokat okozhat a szervezett bűnözés Európában - figyelmeztet legutóbbi éves jelentésében az Europol.
Vágólapra másolva!

Az EU-tagállamok rendőrségei közötti együttműködést irányító, hágai székhelyű intézmény becslései szerint a jelenlegi tagországokban 2002-2003 között 3000-ről 4000-re nőtt a bűnözők által működtetett hálózatok száma. Mivel egy-egy ilyen hálózathoz átlagosan 100 ember tartozik, a bővítés előtt álló unióban mintegy 40 ezren vehetnek részt közvetlenül a szervezett bűnözéssel kapcsolatos tevékenységekben.

A puszta számszerű növekedés mellett az európai rendőrségeknek már eddig is sok gondot okozott, hogy a bűnözők egyre kifinomultabb technológiákat alkalmaznak, s tevékenységük ennek arányában válik mind nehezebben felderíthetővé. Az Europol illetékesei szerint ez az irányzat minden bizonnyal folytatódni fog a bővítés után is, amikor a hálózatok emberei 15 helyett már 25 tagország között mozoghatnak. Új lehetőségek nyílnak egyúttal a bűncselekményekkel szerzett pénzek mozgatására is, amely a számítógépek segítségével nagyon gyors lehet.

A szervezett bűnözői csoportok tevékenységének fontos jellegzetességévé vált a mobiltelefonok - különösen az előrefizetett kártyás megoldások - kiterjedt használata. Számos ilyen csoport lopott vagy kódolt mobilokat és kártyákat használ, amelyeket rendszeresen cserélgetnek - mondják az Europol illetékesei, akik szerint a technológiai lehetőségek változatossága és az egyre újabb műszaki megoldások megjelenése rendkívül nehéz feladatok elé állítja a bűnüldöző szerveket.

A jelentés szerint kevés olyan csoport működik ugyan, amelyek közvetlen fenyegetést jelenthetnének a tagállamok stabilitására. Egyes hálózatok azonban beszivároghatnak a politikai intézményrendszerbe, és kikezdhetik a végrehajtó apparátusok hitelét, ide értve az igazságszolgáltatást is.

A hálózatok további terjeszkedésének veszélyeit jelzi, hogy az újonnan csatlakozó országok közül az Észtországban működő szervezett bűnözői csoportok köztudottan kapcsolatban állnak az orosz maffiával. Márpedig a jelentés szerint valószínű, hogy az észtországi csoportok az uniós támogatások területén is megpróbálják majd kihasználni a joghézagokat vagy a közigazgatási intézményrendszer fogyatékosságait.

A jelenlegi EU-ban a tagállamok rendőrségei Hollandiát tekintik a szervezett bűnözői hálózatok központjának, míg az Olaszországban és Belgiumban működő csoportok elsősorban az albán alvilággal építettek ki szoros kapcsolatokat. Az utóbbi időkben az EU számára éppen az albán maffiafőnökök ténykedése jelenti az egyik legsúlyosabb fenyegetést - állapítja meg az Europol jelentése, megjegyezve, hogy ez sok esetben az erőszak rendkívül durva alkalmazásával párosul. Míg korábban az albánok inkább csak a szervezett bűnözői csoportok emberutánpótlást szállító ellátóiként voltak ismertek, újabban már egész alvilági piacokra terjesztették ki ellenőrzésüket; ez történt például a nagy-britanniai illegális szexiparban. Egyes csoportjaik egyúttal a kolumbiai drogkartellek közvetítői között is megjelentek.