Visszatérőben a farkas és a hiúz

Vágólapra másolva!
"Nagyragadozó napokat" szervez a WWF Magyarország a magyar-szlovák határ két oldalán november 26. és december 10. között. A rendezvény célja, hogy biztosításák a Magyarországról egyszer már kiveszett, de mostanában újra feltünedező hiúzok és a farkasok védelmének érdekében.
Vágólapra másolva!

Forrás: WWF Roger LeguenAz eseményen szó lesz a nagyragadozók jelenlétének hatásairól, annak szükségességéről és gyakorlati, védelmi kérdésekről. A cél, hogy a fokozottan védett hiúz és farkas jelenlétének fontosságát mindkét országban elfogadják és megértsék, ezáltal Magyarországon is stabil állományuk alakuljon ki.

Néhány évszázada a hiúz és a farkas egész Európában általánosan elterjedt volt, ám az erdők feldarabolása és kitartó üldözésük hatására a XX. század közepére a kontinens nyugati feléről és Magyarországról szinte teljesen eltűntek. Szlovákiában mindkét faj fennmaradt, sőt lassan terjeszkedni kezdtek. Az 1980-as évektől a szlovákiai állománynövekedéssel szoros összefüggésben egyre több hírt lehetett hallani a hiúzok és farkasok magyarországi felbukkanásáról is. Az érintett terület az Északi-középhegység, ezen belül is a Zempléni-hegység, az Aggteleki-karszt és időnként a Bükk-hegység.

A WWF Magyarország a kutatási eredmények ismeretében határozottan úgy véli, hogy szükség van a farkasokra is hiúzokra a magyarországi erdőkben. Az öt helyszínen - Sátoraljaújhelyen, Szilvásváradon, Jósvafőn, a szlovákiai Szkároson, valamint Rozsnyón - tartandó félnapos fórumokon az előadók erdészekkel, vadászokkal, civil szervezetekkel, a nagyközönséggel (továbbá a szlovák oldalon juhtartókkal is) ismertetik a tanulmányok tartalmát, és lehetőség lesz a problémák megvitatására is. Gyakorlati természetvédelmi kérdések kerülnek napirendre, szó lesz többek között a nagyragadozók védelmének jogi szabályozásáról, a hiúz és farkas jelenlétének gazdasági előnyeiről, a juhállományban okozott károk megakadályozásának lehetőségeiről, az állatok két ország közötti mozgásának közös kutatásáról, vándorlási útvonalaik biztosításáról és az orvvadászat megszüntetéséről.