Hosszú telet jósolnak

Vágólapra másolva!
A meteorológusok is érdeklődéssel figyelik a medvék viselkedését. Az állatok előrejelzése sajnos megegyezik a szakemberek véleményével: még egy ideig biztosan kitart az idei - meglehetősen későn érkezett - téli idő.
Vágólapra másolva!

Későn érkezett meg az idei igazi tél. Két hete még rekordmelegeket produkáló tavaszi időnek örülhettünk, majd egy csapásra a legkeményebb zimankó szakadt a nyakunkba, a tél szerelmeseinek nagy örömére. Néhány napja sorra dőltek a hidegrekordok, és kemény közdelem folyt az utakon a hóval és széllel. Érdekes módon éppen a gyertyaszentelő - tehát február 2. - előtti napon enyhült meg az idő, így aztán valóban kérdéses, milyen irányt vesz az idei szeszélyes tél.

Gyertyaszentelő napján is fagypont feletti hőmérsékletek lesznek a jellemzőek, a hajnali lehűlés is enyhébb lesz az elmúlt napokénál. Ami a legfontosabb, az ország túlnyomó részén számíthatunk néhány órás napsütésre.

A medvék - legyenek bárhol az országban - ezután csak a visszabújás mellett dönthetnek, tekintettel arra, hogy még egyértelműen tovább tart a tél. A meteorológusok számításai szerint már csütörtöktől visszatérnek a -10 fokot is meghaladó kemény fagyok, és napközben is csak fagypont közelébe emelkedik a hőmérséklet. A még meglévő hótakaró nem olvad el, és a megerősödő anticiklonban egyre nő a ködhajlam.

A szakemberek egy hétre látnak előre, de valószínűsíteni lehet, hogy a jövő héten a ködös időszakok hosszabbodása egy hidegpárnás időszak kialakulásához vezethet, ami a legkellemetlenebb jelenség a Kárpát-medencében, és a hideg, szürke nappalok mellett magával hozhatja a meghűléses megbetegedések szezonját is.

A medve-hiedelemről tudnunk kell, hogy a gyökerei Erdélyben találhatók, de a szálak onnan tovább vezetnek, egyenesen Jókai Mórhoz. Sokak szerint a nagy mesemondó fantáziájában született meg az időjós medve máig élő alakja. Azt, hogy honnét vette Jókai a kárpáti medvék időjós hírét, nem tudjuk. Nem valószínű, hogy ismerte volna a Volga középső folyásánál élő cseremiszek jövendölését, akik valami hasonlót hisznek. Szerintük, ha a medve Prokov ünnepén a barlangjába megy, hideg lesz a tél, de ha Prokov ünnep után megpillantjuk a mackó lábnyomait a hóban, enyhe tél fog következni. A két jövendölés között csak látszólag van összefüggés, mert a cseremiszek medvéje az elkövetkezendő telet és nem a tavaszt jósolja meg.

Minderről, és egyéb regulákról részletesen olvashatnak "Február - böjtelő hava" című cikkünkben.

ICI Interaktív Meteorológia