Vágólapra másolva!
A káros mértékű alkoholfogyasztás és nikotinélvezet ha nem is elfogadott, de megszokott társadalmi jelenség. S újabban a kábítószerekkel szemben is egyre védtelenebb a társadalom. Az Élet és tudomány erről kérdezte Vizi E. Szilveszter agykutatót, a Magyar Tudományos Akadémia elnökét.
Vágólapra másolva!

Az emberi kultúrtörténetben már a kezdetektől fellelhetők a különféle tudatmódosító szerek használatának a nyomai. A mai drogdiszkók módosult tudatállapotba révedő közönségére lényegében ugyanúgy hatnak a kábítószerek, mint az ősi törzsek tagjaira a varázsló által készített főzetek. A káros mértékű alkoholfogyasztás és nikotinélvezet ha nem is elfogadott, de megszokott társadalmi jelenség. S újabban a kábítószerekkel szemben is egyre védtelenebb a társadalom. Az Élet és tudomány erről kérdezte Vizi E. Szilveszter agykutatót, a Magyar Tudományos Akadémia elnökét.

A kábítószerek és az emberi agy kapcsolatának a vizsgálata milyen szempontból fontos és aktuális kérdés ma az Ön számára?
- Két okból is: egyrészt azért mert a XXI. század kiemelkedő szellemi feladata, hogy a tudomány - a legnagyobb kihívásnak eleget téve - megpróbálja megfejteni az emberi agy titkát. Mi agykutatók annak tudatában próbáljuk ezt a kérdést megoldani, hogy a teljes igazságot soha nem fogjuk megismerni. Az ember feljutott a Holdra, felszabadította az atomenergiát - de a megismerés legfontosabb eszközét még nem ismeri. Meglepően keveset tudunk még az agyról. Ugyanakkor a civilizáció fejlődésével, a felgyorsult hétköznapi élet "eredményeképpen" egyre több inger éri az agyunkat, bombázzuk idegsejtjeinket és mind nagyobb az idegrendszeri betegségeknek, a neurózisoknak és a pszichiátriai kórképeknek a száma. Másrészt a világ társadalmainak egyik legfontosabb problémája a kábítószer-függőség. Évről évre emelkedik a kábítószerrel élők száma, s ez olyan súlyos szociológiai, bűnüldözési kérdéseket vet fel, amely már az egész társadalom biztonságát is veszélyezteti.

Alfons Mucha: Abszint

Alfons Mucha: Abszint


Az egész társadalomét?



















Gulácsy Lajos: Az ópiumszívó álma

Gulácsy Lajos: Az ópiumszívó álma

Eszembe jut egy festmény, Gulácsy Lajos Az ópiumszívó álma című képe. Ott a kábítószer hatására víz alatti élmény jelenik meg, amely egy tündérvilág és egy fulladás-érzés fojtogató keveréke...




A kábítószerek milyen tartós károsodást okoznak az agyban?
- Ami a mentális károsodást illeti: az ember elveszíti a munkakedvét, hamarosan a munkáját is, kriminalizálódik, kiszorul a társadalomból, aszociális egyénné változik. Ezért fontos kérdés a megelőzés, illetve a gyógyítás. De kimutatták azt is - s ez már a kérdés biokémiai oldala --, hogy az ecstasy hatására tönkremegy a szerotoninerg, az egyik legfontosabb idegpálya. Tehát ez a drog tartós károsodást okoz, ami kihatással van az egyén szellemi teljesítményére, érzelmi életére, egész további életvitelére is. Ma ezt az amfetamin származékot tartom a legveszélyesebb szernek, mert könnyű előállítani, s nagy tételben forgalmazni, terjeszteni. Be kell látnunk: a kábítószer-kereskedelemben Magyarország státusa megváltozott: míg korábban tranzitországnak számítottunk, addig az utóbbi években hazánk célországgá változott. Ezért aztán az utóbbi évtizedben megötszöröződött a lefoglalt kábítószer mennyisége Magyarországon, ami egyértelműen a forgalom növekedésére utal!

Dopaminerg szinapszis: a dopamin (sárga részecske) a kék receptorokhoz kötődik, a felesleges dopamint a lila pumpák távolítják el a szinapszisból

Dopaminerg szinapszis: a dopamin (sárga részecske) a kék receptorokhoz kötődik, a felesleges dopamint a lila pumpák távolítják el a szinapszisból


A kábítószer-ellenes kezelés egyik jól ismert lehetőségét a pszichiátriai úton történő gyógyítás jelenti. Mennyit segíthetnek az agy működésére ható gyógyszerek?


A kábítószerek tekintetében milyen víziója van az előttünk álló évtizedekről?
- Sajnos két kábítószer, élvezeti szer társadalmi hatásáról már jó ideje pontos képünk van: ez a nikotin és az alkohol. A túlzott alkoholfogyasztás nyomán kialakuló májcirózisban például évente több ezren halnak meg Magyarországon. De az alkohol terén nagyon nehéz a helyzet, mert a társadalom már bizonyos mértékig elfogadta a jelenlétét, az államnak pedig hatalmas bevételt jelentenek a jövedéki adók.

Jól értem a szavaiból: éppen azt kell elkerülni, hogy a társadalom hasonlóan megengedővé váljon a kábítószer-fogyasztás kérdésében, mint az alkohol, vagy a dohányzás esetében?
- Igen, egy ország jövőjéről van szó! Minél többet kell beszélni a kábítószer veszélyeiről, hogy a gyerek ne gondolja: csak a szokásos szülői aggodalom vezérli az édasapját vagy édasanyját, amikor óva inti a drogoktól. Mindenkinek meg kell szólalnia, akiről elhiszik, hogy mélyről fakadó meggyőződésből próbálja felvilágosítani az embereket a kábítószer veszélyeiről.

Gózon Ákos