3 évet kaphatnak az amerikai fájlcserélők

Vágólapra másolva!
George Bush amerikai elnök szerdán írta alá a képviselőház által kedden elfogadott törvényt, amelynek értelmében bűncselekménynek minősül szerzői jogok által védett zenéket, filmeket vagy szoftvereket jogtalanul megosztani a világhálón.
Vágólapra másolva!

A szerdán az elnöki aláírást követően életbe lépett Family Entertainment and Copyright Act egyértelműen szabályozza, hogy az világhálón történő jogsértéseket miként lehet szankcionálni, s a szórakoztatóipar az internetes kalózkodás visszaszorulását várja tőle. Az új törvény elsősorban azon fájlcserélő-használókat célozza, akik egy-egy zeneszámot, filmet vagy szoftvert annak piaci premierje előtt jogtalanul publikálják a világhálón. Az új törvény értelmében szerdától egy még meg nem jelent film, szoftver vagy zeneszám interneten történő illegális közzétételét akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetik az Egyesült Államokban.

A fájlmegosztás mellett a szerdán életbe lépett törvény kitér azokra az esetekre is, amelyek során mozikban kamkorderrel rögzítenek egy adott filmet, az ilyen jellegű cselekményt a jövőben szigorúbban szankcionálják majd attól függetlenül, hogy a rögzített anyagot készítője közzéteszi-e az interneten, vagy sem. A legnagyobb USA-beli filmstúdiók érdekeit képviselő Amerikai Mozgókép Szövetség (MPAA) adatai szerint egyébként a világhálóról letölthető kalózkópiák 90 százaléka az ilyen videokamerás felvételek közül kerül ki.

A Family Entertainment and Copyright Act egy másik fontos eleme, hogy legalizálja azokat a technológiákat - például a ClearPlay cég megoldását - , amelyek lehetővé teszik például, hogy egy DVD-film nézésekor a készülék ne játssza le az erőszakot, szexet vagy csúnya beszédet, vagy egyéb, például szülők által károsnak ítélt jeleneteket. Korábban az ehhez hasonló megoldások kapcsán a filmstúdiók ellenérzésüket fejezték ki, mondván, a szűrési megoldások megcsonkítják szellemi alkotásaikat.