Csak az óvodákban tiltják a cigizést, az iskolákban nem

Vágólapra másolva!
Jövő év elejétől teljesen kitiltják a dohányzást a bölcsődékből, az óvodákból és a kórházakból. A szigorítás értelmében felszámolják a dohányzásra kijelölt helyeket is. A füstölés ellenes törvény azonban az eredeti tervekhez képeset több helyen fellazult: az iskolákban a tanárok és a szülők dönthetik el, hogy kell-e dohányzó szoba az intézményben. Nem került be a törvénybe a cigarettaárusító helyek számának korlátozása, valamint a cigiadó kivetése sem. Ha valaki úgy döntene, hogy leteszi a cigarettát, számos leszoktató módszer közül választhat, de száz százalékig biztos sikert egyik sem garantál.
Vágólapra másolva!

Teljesen megtiltaná a dohányzást az egészségügyi és az oktatási intézményekben az a jogszabály módosítás, ami várhatóan január elsejétől lép életbe. A nem dohányzók védelméről szóló törvény módosításával az intézményekben megszüntetnék a külön a dohányosok számára kijelölt szobákat is. A szigorításokat Péterfia Éva, a népegészségügyi kormánymegbízotti iroda főosztályvezetője az [origo]-nak azzal indokolta, hogy évente 28-30 ezer ember hal meg a dohányzás okozta megbetegedésekben.

A jelenleg tárcaközi egyeztetés alatt álló tervezet azonban jelentősen lazult az eredeti tervekhez képest. Amíg a kórházakban, a bölcsődékben és az óvodákban mindenhol tilos lesz a dohányzás, az iskolákban a tantestület a szülőkkel közösen döntheti el, hogy szükség van-e az adott intézményben dohányzásra kijelölt helyre.

A végleges tervezettbe nem került be a licenszjogra vonatkozó javaslat sem, ami a cigarettaárusító helyek számát és a forgalmazás körülményeit szabályozta volna. Szakemberek szerint a licenszjog bevezetésével nagyobb esély lenne a feketekereskedelem visszaszorítására, valamint arra, hogy 18 éven aluliak ne vásároljanak dohányt. Amíg Magyarországon közel 50 ezer helyen árulnak dohányterméket a licenszjoggal rendelkező Franciaországban kevesebb mint 20 ezer helyen. Ugyancsak nem kerül be a módosítások közé, hogy egészségügyi adót, vagyis termékdíjat vessenek ki a dohánytermékekre. A tervek szerint a befolyt összegből a dohányzásellenes kampányokat fedezték volna.

A pedagógus szakszervezetek viszont örömmel vették, hogy az iskolák esetében nem alkalmazzák a zéró toleranciát. Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke az [origo]-nak elmondta: a dohányzás teljes tilalma komoly frusztrációt okozott volna a tanárok körében. A PDSZ elnöke szerint ugyancsak pozitív, hogy az iskolák a szülőket is bevonhatják a dohányzóhely szükségességéről folytatott vitába.

Az Egészségügyi Minisztérium megbízásából készített Medián felmérés szerint viszont a lakosság többsége az egészségügyi és oktatási intézményekben is teljesen megtiltaná a dohányzást. A megkérdezettek 78 százaléka támogatja a füstölés teljes kitiltását az iskolákból és a kórházakból. A megkérdezettek szerint a füstölési tilalmat 5 éven belül lehetne kiterjeszteni az éttermekre, 10 éven belül pedig a szórakozó helyekre.