Leplezze le munkáltatóját az interneten!

Vágólapra másolva!
Ha bizonytalan abban, hogy munkáltatója bejelentette-e, egy ingyenes, interneten és telefonon elérhető szolgáltatással utánanézhet saját foglalkoztatási adatainak.
Vágólapra másolva!

Bár számos hiányossággal küzd az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázis (EMMA), arra azonban mégis használható, hogy megtudja az érdeklődő: ha az elmúlt néhány évben lépett be munkahelyére, munkáltatója bejelentette-e. Mindezt viszonylag egyszerűen, az interneten vagy telefonon kérdezheti le a kíváncsi munkavállaló. Persze, mint minden kényes adatnál, amit nem személyazonossága igazolásával kér ki az ügyfél, itt is egy meglehetősen bonyolult - és a tapasztalat szerint sajnos indokolatlanul hosszú - procedúrára van szükség, hogy az érdeklődő hozzáférhessen munkaügyi adataihoz.

Hiába a Magyarország.hu-s regisztráció

Tudni kell : a Magyarország.hu-s regisztráció birtokában az EMMÁ-ban szereplő adatokat nem olvashatja az érdekődő - holott állami szervezet üzemelteti mindkét szolgáltatást. Külön regisztrációra, postára, majd munkaügyi kirendeltségre járásra van szükség. Mindenekelőtt egy levelet kell küldeni az Állami Foglalkoztatási Szolgálatnak, melyben PIN-kódot igényel az érdeklődő munkavállaló, hogy hozzáférjen saját adataihoz. Az igénylést személyesen is be lehet nyújtani a munkaügyi kirendeltségen, ám akár postai, akár személyes úton kéri valaki a kódot, ezt a pdf nyomtatványt érdemes használnia.

Azt követően az illetékes munkaügyi kirendeltségen vehető át a PIN-kód. Ez az ígéret szerint néhány hét, gyakorlati tapasztalat azonban az, hogy mire PIN-kódjához jut a munkavállaló, többszöri telefonos érdeklődés és sürgetés ellenére is eltelhet akár három hónapig is. A kód birtokában azonban már az interneten és telefonon is leellenőrizheti a dolgozó, hogy munkaadója bejelentette-e, s ha igen, milyen adatokkal.

Kivételek sora

Ugyanakkor az adatokkal kapcsolatban több dolgot is érdemes szem előtt tartani. Például azt, hogy ugyan a személyi alapbért a bejelentéskor feltünteti a munkáltató, ám az ebben bekövetkező változásokat (fizetésemelés-csökkenés) már nem követi az EMMA rendszere - mondván egy minimálbér változás munkavállalók tízezreinek módosíthatja a bérét. Így az sem derül ki a munkavállaló számára, hogy munkáltatója saját terheinek mérséklésére nem csökkentette papíron a béreket.

Forrás: [origo]
Munkavállalói adatlap az EMMÁ-ban

Szintén érdemes tudni, hogy csak az talál magáról adatot, aki 2002 után ment új munkahelyre. Az ezt megelőző adatok feldolgozása ugyan folyamatosan tart, ám érdeklődésünkre sem ennek üteméről, sem határidejéről nem tudott mondani semmit az EMMA ügyfélszolgálata. Az bizonyos, hogy aki 2004. május 1-jétől kezdett dolgozni, arról minden adatot őriznek - ugyanis ekkor indult maga az EMMA. Szintén fontos, hogy csak azokról a munkavállalókról van adat, akiknek a jogviszonyát a munka törvénykönyve szabályozza - azaz például köztisztviselők, rendőrök adatait a rendszer nem őrzi.

Citromdíjat is kaptak

Érdemes felidézni, hogy a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium 2004-ben Nagy Testvér-díjat kapott az EMMA létrehozásért. A személyiségi jogok civil őrei szerint az EMMA létrehozása nem szolgálja mindazokat a célokat, amelyeket az Európai Unió korábban megfogalmazott.

A munkaügyi adatbázissal kapcsolatban csak a munkáltatónak van kötelezettsége, a munkavállalónak nincs. Aki dolgozóként szeretné ellenőrizni a róla őrzött adatokat, ingyenesen kérhet és kaphat hozzáférést az adatbázishoz - feltéve, ha van türelme a PIN-kód megszerzésével kapcsolatos hosszú és bürokratikus eljárást végigcsinálni.