Karriermenedzsment szemináriumon készülnek az álláskeresésre

Vágólapra másolva!
A Budapesti Corvinus Egyetemen több mint nyolc éve létezik karriermenedzsment szeminárium. Az előadássorozatra többnyire a karrierjüket tudatosan tervező fiatalok jelentkeznek. A kurzus tartalmáról Andrási Monikát az egyetem Karrier Irodájának vezetőjét, a szemináriumok felelősét kérdeztük. 
Vágólapra másolva!

- Miben segíti a hallgatókat a karriermenedzsment szeminárium?

A szeminárium a Budapest Corvinus Egyetemen szabadon választható tantárgy, amely a tudatos karriertervezésben nyújt segítséget az érdeklődő hallgatók számára. A 15 hetes időtartam alatt az álláskeresés, a munkaerő-toborzás és -kiválasztás, az állásinterjú témájával, módszereivel foglalkoznak a jelentkezők. A karrierépítéssel foglalkozó, fakultatívan választható szemináriumot amerikai modell alapján adaptáltuk. Ennek megfelelően a képzés teljesen gyakorlatorientált. Amerikában az ilyen és ehhez hasonló előadássorozatok évek óta a tanmenet megszokott részei, ám itthon sokszor idegenkedéssel, vegyes érzésekkel fogadják a felsőoktatási intézmények.

- Miben nyilvánul meg a képzés gyakorlatiassága?

A részben multinacionális cégektől érkező előadók rendszeresen bemutatják az adott vállalat humánpolitikáját, munkaerő-kiválasztási módszereit. Ezt követően a vendégelőadók a toborzás, a kiválasztás, az interjúkészítés területei kapcsán átadott elméleti tudást a gyakorlatban is tesztelik. Például: a hallgató szimulált interjún, szakemberek előtt tesztelheti le, mennyire tudja magát eladni egy-egy állásinterjún. Akadt már arra is példa: a próbainterjún szereplő hallgató személyisége annyira megnyerte a céges képviselőt, hogy felajánlotta az "éles" állásinterjú lehetőségét is. Az ötlet eredményesnek bizonyult: ez a résztvevő első munkahelyét éppen a karriermenedzsment szemináriumnak köszönhette. Tapasztalataink szerint évente 1-2 hallgató az előadássorozatnak köszönhetően kel el a munkaerőpiacon.

- Mely évfolyamok hallgatóknak ajánlott a szeminárium?

A részvétel nem évfolyamfüggő. Első-másodévesek számára is nyitva áll az ajtó. Ám főként olyan negyed- és ötödéves hallgatók számára ideális a szeminárium, akiknek már számolniuk kell a közelgő végzés és elhelyezkedés kérdésével. A tapasztalat azt mutatja: a képzés iránti érdeklődés mindig a tavaszi-őszi állásbörzék közeledtével ugrik meg jelentősen. Ennek megfelelően februártól áprilisig és szeptembertől novemberig zajlik egy-egy szeminárium. A képzés nem kreditköteles. Emiatt többnyire a karriertervezés-és építés gondolatával komolyan foglalkozó hallgatók vesznek részt rajta.

- Melyek a képzés slágertémái?

A tapasztalatok azt mutatják: rendszerint az önéletrajzírás, az álláskeresési technikák, az állásinterjúk, a pszichológiai tesztek és a grafológiai elemzés témája érdekli legjobban a jelentkezőket. A hallgatók körében igen kedvelt az ex-egyetemisták sikeres álláskeresését illusztráló példák bemutatása is. Annak ellenére, hogy a többnyire multinacionális vállalatot képviselő előadó nem kifejezetten ezzel a szándékkal érkezik. A munkajogi és vállalkozási ismeretekkel foglalkozó szekció iránt mérsékeltebb az érdeklődés.

- Más felsőoktatási intézmények hallgatói is jöhetnek?

A lehetőség adott számukra. Sokan élnek is vele. Számos alkalommal jelentkeznek a szemináriumra a Karrier Irodánál részvételi igényükkel más pénzügyi, gazdasági szakterületekre specializálódott főiskolák, egyetemek hallgatói.

Takács Gabriella