Megkezdődött Budapesten a dolgozó nők első világkonferenciája

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Nők Lapja:

A dolgozó nők a szocializmus országaiban már elérték a teljes egyenlőséget

Nyina Popovina a konferencia szónoki emelvényén

Építők Rózsa Ferenc Művelődési Házában


Madelaine Grassi, az SZVSZ nőbizottságának vezetője üdvözölte a kongresszust, majd javaslatot tett az ülés elnökségére. A konferencia részvevői az elnökségbe választották Louis Saillantot, a Szakszervezeti Világszövetség főtitkárát, Gáspár Sándort, a Szakszervezeti Világszövetség főtitkárát, és a részvevő országok egy-egy képviselőjét.


A csütörtöki ülés elnökét Parvathi Krisnahant, az indiai nők képviselőjét, a konferencia előkészítő bizottságának tagjának választották.

Parvathi Krisnahan elnöki megnyitójában hangsúlyozta: harcolni kell a nőknek a munkához, s az élethez való jogáért, a megkülönböztetés minden formája ellen. A világ dolgozó női ettől a konferenciától kézzelfogható eredményeket várnak, olyan határozatokat, amelyek az ő számukra minél gyorsabb előrehaladást biztosítsanak. Meg vagyok győződve arról, hogy méltók leszünk arra a bizalomra, amellyel minket a konferenciára küldtek.

A konferencia napirendjének elfogadása után Gáspár Sándor, a SZOT elnöke üdvözölte a megjelenteket. - Hazánk minden dolgozója - mondotta -, különösen a magyar asszonyok és lányok, igen nagy megtiszteltetésnek veszik, hogy e nagy jelentőségű konferencia országunkban, országunk fővárosában, Budapesten tartja tanácskozását.

A magyar dolgozók nevében kívánom, hogy a konferencia nyomán legyen még több mosoly a dolgozó nők arcán, legyen hangos a munkáscsaládok otthona boldog gyermekkacagástól. A magyar dolgozók nevében sok sikert és eredményes munkát kívánok a konferenciának - fejezte be felszólalását Gáspár Sándor.


Emmi Conia Toledo, brazil fémmunkás és Hortenzia Rojas, mexikói közalkalmazott

Ezután rátértek a napirend első pontjára: a dolgozó nők és a szakszervezetek egységes harca a béremelésért, az "egyenlő munkáért, egyenlő bért" elv hathatós érvényesítéséért, a megkülönböztetés minden formája ellen, a dolgozó nők életkörülményeinek megjavításáért, jogaik kivívásáért és a békéért. A napirend előadója Germaine Guille, a Francia Általános Munkásszövetség (CGT) titkára, a dolgozó nők világkonferenciája előkészítő bizottságának tagja.


- Fejezzük ki - mondotta többek között - lelkes tiszteletünket valamennyi iparág dolgozó nőinek, akik az illető iparág összdolgozóinak gyakran 50-60, sőt 80 százalékát képviselik, akik szeretik szakmájukat és fokozzák tevékenységüket. Testvéri együttműködésre hívunk fel minden dolgozó nőt és férfit, akár szervezett, vagy szakszervezeten kívül dolgozó. Felhívjuk azokat a dolgozó nőket, akik még nem tagjai a szakszervezeti mozgalomnak, csatlakozzanak hozzánk és foglalják el az őket megillető helyet a szakszervezetek vezetőségeiben. A dolgozó férfiaktól azt kérjük, hogy tapasztalataikkal segítsék a nőket, kezeljék őket egyenlő felekként, értsék meg, nem tűrhető tovább, hogy a kapitalisták szembeállítsák egymással a dolgozó nőket és férfiakat.


M. D. Ovszjannyikova, a "Szovjet nő" című képeslap főszerkesztője

- A dolgozó nők a szocialista országokban és elsősorban a Szovjetunióban elérték a valóságos jogi egyenlőséget. Ezekben az országokban az alkotmány biztosítja számukra a férfiakkal egyenlő gazdasági és politikai jogokat. Megszűnt számukra a munkanélküliségtől való félelem és meg van a lehetőségük arra, hogy bármilyen munkát vállaljanak.


Természetesen vannak még problémák a szocialista országokban is. Így például a szociális intézmények hálózata még nem elégíti ki teljesen a dolgozó családok és anyák megnövekedett szükségleteit.


A nők gyűlölik a háborút, amely elragadja legdrágább kincsüket, gyermekeiket - hangoztatta az előadó. - az egész világ dolgozó nőinek ereje egyesül a sok százmillió békeharcos erejével. E harc első vonalában a szocialista országok népei küzdenek és a dolgozó nők hosszú és türelmes erőfeszítéseinek nagy részük van a nemzetközi feszültség csökkenésében.