Lezárult a nevezés az október 8-i debreceni utcaifutó világbajnokságra, s a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) tájékoztatása szerint jövő vasárnap 45 ország 180 versenyzője áll rajthoz a Nagyerdőben. A női mezőnyben ott lesz a 10 000 méteren világbajok etióp Berhane Adere, a tavalyi helsinki vb-n 3000 m-es akadályfutásban győztes ugandai Dorcus Inzikuru, valamint a mezeifutásban háromszoros vb-aranyérmes kenyai Edith Masai.

Hivatalos nevén az 1. utcaifutó világbajnokságot rendezik meg jövő vasárnap Debrecenben, de az IAAF valójában csak a félmaratoni vb-t keresztelte át. Igaz, a Nagyerdőben kijelölt táv valamivel rövidebb lesz a 21 097,5 méternél - ami a hivatalos félmaratoni hossza -, a pálya négy 5 km-es körből áll, azaz "csak" 20 km-t kell teljesíteniük az indulóknak.

A mezőny egyértelműen a nőknél lesz rangosabb, hiszen indul a 2005-ös edmontoni félmaratoni vb-n győztes román Constantina Tomescu, vagyis tulajdonképpen a "címvédő", de jó néhány afrikai futónő nála is komolyabb eredménylistával rendelkezik.

Mindenekelőtt az etióp Berhane Adere, aki 10 000 méteren a 2003-as párizsi vb-n aranyérmes volt, 2001-ben és 2005-ben pedig a második helyen végzett. Aderének a félmaratoni világbajnokságokról arany-, ezüst- és bronzérme is van, győzni 2002-ben tudott.

Az ugandai Dorcus Inzikuru tavaly a Helsinkiben rendezett vb-n beírta magát a sporttörténelembe, hiszen ő nyerte meg a vb-programba először bekerült női 3000 méteres akadályfutást. A kenyai Edith Masai mezeifutásban háromszoros világbajnok, s idei jó formáját mutatja, hogy 10 000 méteren megnyerte az Afrika-bajnokságot.

A holland színekben versenyző, de ugyancsak kenyai születésű Lornah Kiplagat az athéni olimpián és az idei göteborgi Eb-n is ötödik volt 10 000 méteren, a tavalyi félmaratoni vb-n pedig a dobogó második helyére állhatott.

A férfiak mezőnyéből az eritreai Zersenay Tadessét kell kiemelni, aki 10 000 méteren bronzérmes volt az athéni olimpián - első eritreai sportolóként szerzett érmet az ötkarikás játékok történetében -, tavaly pedig ezüstöt nyert a mezeifutó vb-n. S két és fél hete 59:16 perces idővel, minden idők harmadik legjobb eredményével győzött a rotterdami félmaratoni versenyen.

Azt, hogy az első utcaifutó vb-t az IAAF kiemelt jelentőségűnek tartja, jelzi a pénzdíjazás is. A győztesek ugyanúgy 30 000 dollárt kapnak, mint a stuttgarti Világdöntő és az athéni Világkupa-döntő első helyezettjei. Az ezüst 15 000, a bronz 10 000, a negyedik hely 7000, az ötödik 5000, a hatodik 3000 dollárt ér; továbbá a csapatverseny 1-6. helyezettjei 15 000, 12 000, 9000, 7500, 6000 és 3000 dolláros díjazásban részesülnek.