Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Fájdalomdíj jár egyes bukott polgármestereknek

Vágólapra másolva!
Egy friss kormányrendelet értelmében a leköszönő polgármesterek egy része nyugdíja 60 százalékát is megkaphatná úgynevezett közszolgálati járadék formájában, egészen a nyugdíjkorhatár eléréséig. Mivel az ellenzék sikerét hozta az október elsejei választás, ezért ez elsősorban a kormánypárti városvezetőknek jó hír. Igaz, mivel a járadék kortól és a hivatali ciklusok számától függően igényelhető, ezért viszonylag szűk kör jogosult rá.
Vágólapra másolva!

A 2006-os önkormányzati választáson nagyon sok olyan helyen is győzni tudott az ellenzék jelöltje, ahol a kormánypárti polgármester már harmadik vagy negyedik ciklusát töltötte a város élén. A leváltott polgármesterek és alpolgármesterek egy keddi kormányrendelet értelmében mostantól közszolgálati járadékra lehetnek jogosultak, amennyiben igénylik ezt a csak nekik járó juttatást.

A járadékra azok a leköszönő polgármesterek és alpolgármesterek jogosultak, akik legalább 3 cikluson keresztül irányították városukat, és a nyugdíjig már csak 12 év vagy annál kevesebb van hátra (vagyis minimum 50 évesek).

A járadékot a központi költségvetésből fizetik ki, összege pedig az adott politikus tisztségben eltöltött ideje arányában növekszik. A minimum szükséges három ciklus után a nyugdíj 50, négy ciklus után 60, öt ciklus után pedig 70 százalékát kaphatják a leváltott vezetők. A járadék folyósítása akkor szűnik meg, amikor a jogosult eléri a nyugdíjkorhatárt, vagy újból munkaviszonyba lép.

Steiner Erika, a Települési Önkormányzatok Országos Szervezetének jogi titkára az [origo]-nak elmondta: szerintük nincsen fájdalomdíj jellege a járadéknak, hiszen körvonalai már 2003-ban megszülettek. Ekkor lefektették azt is, hogy a juttatáshoz a 2006-os önkormányzati választások után lehet hozzájutni. Hogy most született meg a rendelet, az Steiner Erika szerint nem hordoz magában politikai üzenetet, legfeljebb azt jelzi, hogy a kormány nem foglalkozott előbb az üggyel.

"Jó lett volna, ha már a nyáron meghozzák ezt a rendeletet, mert biztos lesznek értelmezési viták"- mondta. A juttatásnak egyébként nincs időbeli korlátja, vagyis elméletben akár az is lehetséges, hogy az adott expolgármester 12 évig, a nyugdíjkorhatár eléréséig kapja a kiszámított nyugdíjának akár 60 százalékát. Steiner szerint egyelőre nem tudják még, hányan igényelnék a járadékot, ezzel meg kell várni az év végét, amikor is letelik a leköszönéstől számított három hónapos jelentkezési határidő.

Az [origo] által megkérdezett, leköszönő polgármesterek többsége azonban nem kíván élni ezzel a lehetőséggel: helyette inkább visszamennek régi állásukba vagy cégükhöz, és az azokból származó jövedelemből tartják el magukat a nyugdíjkorhatárig. A szabad demokrata Kocsis Imre Antal, Szekszárd volt első embere tovább dolgozna különböző fejlesztési tervek megvalósításában, és nem szeretné igénybe venni a járadékot. Farkas Zoltán, Tiszaújváros leköszönt SZDSZ-es polgármestere, aki 16 évet töltött el városa élén, közölte: inkább nyugdíjba vonul.

A közszolgálati járadék tehát azoknak éri meg, akik polgármesteri munkájuk után kevesebbet keresnének, mint a nyugdíjuk adott százaléka. Baloghné Czirok Anikó, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság szegedi ügyfélszolgálatának vezetője az [origo]-nak elmondta: Csongrád megyében négy polgármester már érdeklődött a járulék után, azonban hogy igénybe veszik-e, az ugyanúgy csak egy lehetőség, mint az öregségi nyugdíj.

Beke Dániel

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről