Negyven év felett nehezedik az álláshoz jutás

Vágólapra másolva!
Gyakori munkáltatói érv: a negyven év felettiek nehezebben mobilizálhatók, nem mindig hajlandóak szembenézni reális helyzetükkel, piaci ismereteik frissítésre szorulnak. A korosztály problémáinak okairól és az elhelyezkedési esélyekről kérdeztük Dorogi Gabriella Zsuzsannát, a negyvenesek foglalkoztatását segítő 40+ Alapítvány létrehozóját.
Vágólapra másolva!

- Mi késztette önt az alapítvány elindítására?

A "40+" - Esélyek és Lehetőségek Negyven Felett Alapítvány 2005 januárjában jött létre, a munkaerőpiacon válságos helyzetbe került emberek segítésére, támogatására. A célcsoport az állásváltoztatás lehetőségét már fontolgató, ám annak megvalósításakor tanácstalansággal küszködő, illetve a közszférából elbocsátott középkorúak, a korosztályhoz tartozó munkanélküliek. 2006. június 15-e és december 31-e közötti időszakban 120-nál is többen vettek részt tréningjeinken.

- Mi okozza a legsúlyosabb problémát számukra?

Az egyetemekről, főiskolákról még a 70'-es évek elején kikerülők a mai viszonyokhoz képest összehasonlíthatatlanul előnyösebb körülmények között, stabil munkahelybiztonságot garantáló közegben kezdhettek el dolgozni. Időközben viszont nagyot változott a világ: ám ezzel a mostani negyvenesek jelentős része nem tud vagy akar szembenézni. A korosztályhoz tartozók közül sokan nem rendelkeznek a munkaerőpiacon elengedhetetlen szintű számítógépes ismeretekkel, nyelvtudással, míg mások középfokú végzettségük miatt lehetetlenültek el a piacon.

Az elhelyezkedés nehézségei, vagy a meglévő munkahelyen jelentkező problémák gyakran önértékelési zavarokhoz, depresszió kialakulásához is vezethetnek. A középkorú munkavállalók számára a mobilitás is gyakran gondot okoz: ám e téren a férfiak állnak rosszabbul - az alapítvány eddigi tapasztalatai alapján a hölgyek rugalmasabban reagálnak a kihívásokra.

- Miként nyilvánulnak meg a korosztályhoz tartozók önértékelési problémái álláskereséskor?

A középkorú álláskeresők és a közeljövőben munkahely változtatást tervezők rendszerint alá-, vagy épp ellenkezőleg: túlbecsülik saját képességeiket. Jellemzően az utóbbi fordul elő gyakrabban.

- Milyen eszközökkel próbálja egyengetni a 40+ Alapítvány a középkorú munkavállalók útját?

A versenyképességhez egyaránt szükség van a megfelelő önértékelésre és a szakmai tapasztalatoknak leginkább megfelelő munkáltató megtalálására. A 40+ Alapítványnál a siker érdekében az állásinterjú mozzanatait körültekintően tárgyaló (felkészülés, önéletrajzírás, várható interjúszituációk, megjelenés), egész napos, egyéni vagy csoportos tréningeken, önmenedzselési-személyiségfejlesztő tanácsadáson vehetnek részt az érdeklődők.

Az alapítvány jogi tanácsadói közérthető tájékoztatást nyújtanak a foglalkoztatással összefüggő jogszabályokról, segítenek a hozzájuk fordulók jogi problémáinak, érdeksérelmeinek orvoslásában, beadványok, kérelmek készítésében. Az alapítvány a munkáltatókkal folytatott kommunikációra is nagy hangsúlyt fektet: rendszeresen informáljuk a munkáltatói oldalt az aktuális foglakoztatási pályázatokról és igény szerint el is készítjük azokat.

Takács Gabriella