80 ezer alatt a Föld körül

Vágólapra másolva!
Megszorító intézkedések ide, csökkenő reálkereset oda, nyaralni idén is kell, csak épp nem mindegy mennyiből. Sorozatunk első részében megnéztük, hogy hová és mennyi időre utazhatunk el egyénileg és szervezett módon 80 ezer forintból.
Vágólapra másolva!

Ha nem szeretnénk gyarapítani az utazási irodák profitját és a nyári utazásunkat mindenképpen egyedül szeretnénk megszervezni, kicsit összetettebb feladat előtt állunk, de így legalább biztosak lehetünk benne hogy olyan utazásra indulunk, amilyet igazán szeretnénk, s nem kell 30 másik útitársunkhoz alkalmazkodni. Az egyéni útitervezés a szokásosnál több időbe és energiába kerül, de ha mindenképpen szeretnénk szigorú határok közé szorítani az utazás költségeit, érdemes rászánni az időt.

A nyári időszakban a legtöbben tenger közelébe szeretnének utazni, így példánkban néhány tengerparti helyszín árait néztük meg, valamint egy európai városlátogató utat, illetve egy körutazást is ajánlunk olvasóinknak.

Évről-évre legnagyobb számban a közeli Adriai-tenger partvidékét keresik fel honfitársaink. A legtöbben autóval kelnek útra, s tengerparti apartmanban szállnak meg. Az útiköltség a szállásdíjak mellett az autópályadíjakból és az üzemanyagköltségből tevődik össze, így faraghatunk a költségeken, ha egy közelebbi helyet, mondjuk az Isztriai-félszigetet, vagy a Kvarner-öböl valamely szárazföldi üdülőhelyét, esetleg szigetét választjuk nyaralásunk helyszínéül. Az utazás időpontjául július második hetét választottuk.

Pag-sziget, Horvátország

Pag szigetén például egy 4 fős apartman ellátás nélkül egy teljes hétre 70 euróba, alig több mint 17 ezer forintba kerül személyenként. Ebben az esetben ugyan egy egyszobás szállást kell megosztanunk kedves barátainkkal, de az olcsóságnak ára van.

Az út hossza összesen 657 kilométer, tehát, ha megérkezés után egy métert sem használjuk az autót, ennek kétszeresével kell számolnunk. Az 1314 kilométerből mintegy 500-at autópályán tehetünk meg, ami a 100 kilométerenkénti 1250-1500 forintos horvátországi autópályadíjakat, valamint a 10 napos magyarországi matrica árát számolva 178 euróba kerül egy személyautóra. Ha négyen ülünk a kocsiban, akkor ez fejenként 45 euró, azaz kb. 11 ezer forint. Ugyanerre a szakaszra az üzemanyagköltség 8 literes átlagfogyasztással számolva 154 euróba kerül, ami személyenként közel 40 eurót, azaz 9500 forintot jelent. Ha a szeretnénk faragni az autózásból, az út utolsó szakaszán választhatjuk a kompot is, de így a benzinen nem spórolunk akkora összeget, ami megérné a rövidítést.


Rövidfilm Dubrovnikról

Ha tehát egyhetesre tervezzük az utazást, a 80 ezer forintos keretből mintegy 37 500 forintot kell számolnunk a szállásra és az útiköltségekre, a költőpénzre pedig több mint 40 ezer forint marad, ami napi 6 ezer forintos limitet jelent. Ha nem minden nap vacsorázunk tengerparti étteremben, akkor ez az összeg elég lehet.

Egy hét Várnában

Ha kicsit messzebbre szeretnénk merészkedni és mondjuk a hosszú autózást kiiktatnánk a programból, gondoljunk a Fekete-tenger partján Bulgáriára! A szocialista idők egykori slágercélpontja az utóbbi években irigylésre méltó fejlődésen ment keresztül, amelynek jutalma, hogy a híres homokos strandok és nyaralóhelyek, Burgasz, Várna, vagy Nesszebár ismét egyre népszerűbb és nem csak Magyarországon, hanem például a német turisták körében is.

A festőinek azért nem nevezhető Várnába a júliusi főszezonban 30 ezer forintért juthatunk el Budapestről a SkyEurope járatával. A város környéki tengerpartokon több alacsonyabb kategóriás szálláshely között is válogathatunk. Egy egycsillagos panzióban már 84 euróért, azaz kb. 20 600 Forintért tölthetünk el egy hetet, s az árhoz reggeli is tartozik. Ehhez az összeghez az irányonkénti 15 eurós taxi adódik hozzá. A nyaralás utazási és szállásköltsége így 54 ezer forint.

Ha ennél egy kategóriával többre vágyunk, akkor már 37 ezer forintot kell kifizetnünk az egyhetes tartózkodásért, így az üdülés ugyan belefér a 80 ezer forintos határba, de költőpénzre alig 10 ezer forint marad.