Tóth Krisztina: "A költő már nem lángoszlop"

Vágólapra másolva!
A költő már nem lángoszlop, hanem üvegkészítő - derült ki a Vendégszobában Tóth Krisztináról. Ahogy az egyik olvasó joggal rámutatott, Tóth Krisztina igazi sztárköltő: a harmincas-negyvenes költőgeneráció egyik legjobbja, aki amellett, hogy verset - sőt már novellát is - ír, profi ólomüveget önt, sokat olvas a kisfiának, szereti az Amélie-t, TV-t viszont elvből nem néz. Elvált, de boldog - Tóth Krisztina a Vendégszobában ugyanolyan titokzatos személyességgel válaszolt az olvasók kérdéseire, mint amellyel szövegeiben találkozhatunk.
Vágólapra másolva!

Üdvözlöm a kitűnő magyar költőnőt, Tóth Krisztinát! [tzugthr]
Köszönöm, de mondjunk inkább költőt. :-)

Nehezebb nőként költőnek lenni, mint férfiként? [hejgeri]
Amikor elkezdtem ezt a pályát, akkor sokszor éreztem úgy, hogy nem vesznek komolyan. De lehet, hogy ezt a pályakezdő férfiak is átélik. :-) Manapság inkább az időbeosztás okoz gondot, sok időt töltök a kisfiammal, ami persze nem azt jelenti, hogy a férfi kollégáknak ne volnának apai kötelezettségei.

Azért akárhogy is nézzük, te sztár vagy, sztárköltő. Ezt nem sokan mondhatták el magukról. Szerinted tényleg ennyire jó vagy? [ertopiu9]
Nem tudom, mi az, hogy sztárköltő, én egész életemben ugyanazt csináltam, mint most, akkor is, amikor még a kutya se olvasta. :-) Nem tudom, mennyire jó, amit csinálok, én igyekszem mindent úgy kiadni a kezemből, hogy úgy érezzem, kész van. A többi nem rajtam múlik.

Mit jelent költőnek lenni? [hegynap]
Én soha nem szoktam magamra úgy gondolni, hogy én költő vagyok. Szerintem ez nem foglalkozás, hanem szemléletmód, az ember folyton anyagot gyűjt, akkor is dolgozik fejben, amikor látszólag semmit sem csinál.

Mit szeretsz jobban? Írni vagy festeni? [hegynap]
Festeni nem szoktam, úgyhogy ezt így nehéz eldönteni. Ólomüveget szoktam csinálni.

Mit gondol a mai magyar közéletről? [hejgeri]
Igyekszem a lehető legkevesebb információt beengedni, nincs otthon televízióm, a hírek nagy része ugyanis efemer dolog, elvonja a figyelmet az igazán lényeges dolgoktól. Nekem ez vált be, én ebben az elzártságban tudok dolgozni, de persze vannak egészen más alkatú szerzők is.

Mik az igazán lényeges dolgok? [juhoska]
Hogy jelen tudjunk lenni a saját életünkben.

Ha ön döntéshozó lenne, min változtatna? [ertopiu9]
Ha valami, akkor döntéshozó nem szeretnék soha lenni. Még a saját életemben is nehezen hozok döntéseket. :-)

Milyen pályatársakat olvas? Kit szeret közülük a legjobban - akár emberileg, akár irodalmi értelemben? [urlovag]
Nehéz kiemelni neveket, de próbáljuk meg: Rakovszky Zsuzsa, Gergely Ágnes, Békés Pál, Spiró György, Bartis Attila, Háy János, Garaczi László, Németh Gábor, G. István László, Schein Gábor, Mesterházi Mónika, Várady Szabolcs... Annyi mindenkit lehetne említeni. Jász Attilát is vagy Lovas Ildikót. Mindkettőjüknek most jelent meg könyve a könyvhétre.

Mi az oka annak, hogy egy igen rossz periódusban (lelkileg, mentálisan stb.) mégis jó a magyar irodalom? [ertopiu9]
Ez egy nagyon összetett kérdés, de a mostani ötvenesek és hatvanasok korábban is nagyon jókat írtak, sokkal nagyobb szellemi és lelki terhelés mellett. Különben pedig egy autonóm tehetség a körülményektől függetlenül is létrehozza a műveit. Én optimista vagyok, ez irodalmilag egy nagyon prosperáló időszak.

Szerinted komolyan van akkora jelentősége ma az irodalomnak, mint például 50 éve vagy előtte? [jay simpson]
Más a szerepe, de ezt én egyáltalán nem bánom.

Ön szerint létezik-e az írástudók felelőssége, és az miben merül ki, mit jelent? [juhoska]
Természetesen létezik, jót kell tudni állni mindenért, amit az ember leír, de a költő már nem lángoszlop, személyes életek vannak, személyes tapasztalatokkal, és egyéni megoldási stratégiákkal.

Hogyha valaki meg szeretné ismerni a műveit, melyiket ajánlaná első olvasásra? Afféle "bevezetés a szépirodalomba" Tóth Krisztina módra? [urlovag]
Talán a novelláskötetet (Vonalkód a címe). De ha gyakorló versolvasó, akkor a Porhó c. verseskötetet.

Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a verseket vagy a novellákat szerette-e jobban a közönség? pl. a kiadó szerint melyiket vették többen? [szerpentinut]
Prózát általában többen olvasnak, de azt tapasztalom, hogy a novellák után sokan elkezdik olvasni a verseket is. A Porhó-nál is a harmadik kiadásnál tartunk.

Tervezed, hogy valamikor belefogsz egy regénybe? [looollipop]
Egyelőre úgy érzem, hogy én nem tudok nagyobb struktúrában gondolkodni, mindenki azt kérdezi egyébként, hogy lesz-e regény. Mostanában verseket és novellákat írok. De ha 4 vagy 5 évvel ezelőtt chateltünk volna, akkor biztos azt mondtam volna, hogy nem írok prózát se. Úgyhogy ki tudja?

Kap pozitív visszajelzéseket az olvasóitól? Ön szerint egy írónak, költőnek is lehet olyan rajongótábora, mint egy énekesnek? Még akkor is, ha nem Coelho-jellegű?
Igen, szerencsére nagyon sok visszajelzést kapok, bár a könyvhéten soha nem fognak annyian csápolni, mint egy rockkoncerten. Ez nem is cél.