Ezer fős leépítés várható a Nyugat-Dunántúlon

Vágólapra másolva!
A munkaadók 350 fős csoportos létszámleépítést jelentettek be az elmúlt két hétben Nyugat-Dunántúlon: a munkahely-megszűnések döntő többsége - 250 dolgozó elbocsájtása - Zala megyét érinti. Év végéig további ezer munkahely megszűnése várható - tájékoztatott Kiss Ambrus, a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ főigazgatója.
Vágólapra másolva!

A három megyében - Zala - Vas és Győr-Moson-Sopron - szeptember végéig mintegy ezer munkahely szűnt meg, az év végéig pedig további 1000 fős leépítés várható. Ezzel szemben több mint 300 vállalkozás jelentette be, hogy összesen 5500 új munkahellyel bővíti a foglalkoztatást.

A szabad álláshelyek többsége fizikai munka

A főigazgató kifejtette: a létszámleépítés után a dolgozóknak csak egy része válik munkanélkülivé: sokan nyugdíjba mennek, vagy máshol helyezkednek el. A munkaügyi központban jelentkezőknek a szabad állások közül ajánlanak fel lehetőséget, a kereslet és a kínálat azonban szerkezetben és minőségben eltér egymástól. Október közepén a 8500 szabad álláshely 85-90 százaléka fizikai munka volt: 50 százalékban betanított munkásokat, 40 százalékban szakmunkásokat, 10 százalékban pedig segédmunkásokat kerestek.

A régióban évente több tízezres nagyságrendben jelentkeznek álláskeresők. Mindenkivel külön megállapodást kötnek, ha nem sikerül állást közvetíteni, akkor munkaerő-piaci igénynek megfelelő szolgáltatást, képzést ajánlanak fel.

Várják fizetésüket a Zalabaromfi dolgozói

Horváth László, a Zalabaromfi zalaegerszegi cégcsoportjának szakszervezeti vezetője az MTI-nek arról számolt be, hogy a Zalabaromfi közel 400 főt érintő, csoportos létszámleépítéséről a cégcsoport tulajdonosa még nem tett jogszerű bejelentés a munkaügyi központban. A cég dolgozói közül több mint 200-an adták be felmondásukat, abban bízva abban, hogy a rendkívüli felmondás nagyobb garanciát jelent ahhoz, hogy megkaphassák a juttatásaikat.

A dolgozók október 27-ig élhettek a rendkívüli felmondás jogával, ugyanis a cégcsoport október 10-ig nem fizette ki a bérüket és - mivel már nem indítják újra az üzemet - munkát sem tudott biztosítani számukra. Horváth László, a cégcsoport tulajdonosi képviselőjével tartott egyeztetésről elmondta: ígéretet tettek a csoportos létszámleépítésre és megoldást keresnek arra is, hogy legalább az elmaradt - összesen 53 millió forint - bért megkaphassák a dolgozók.

A Zalabaromfi cégcsoport folyószámláit minden előzetes bejelentés nélkül szeptember elsején zárolta a CIB Bank. A termelés szeptember 10-én leállt az üzemben. A dolgozók két hónapja nem kapták meg a juttatásukat. Az elmaradt bérek, végkielégítések és egyéb juttatások összege eléri a 150-200 millió forintot, aminek a kifizetésére a szakszervezeti vezető nem sok esélyt lát, ezért jogi lépéseket fontolgatnak.