Még mindig nyerő a részvénypiac

Vágólapra másolva!
A várhatóan folytatódó kedvező befektetői hangulat miatt az előttünk álló hónapok befektetési favoritjai továbbra is a részvénypiacok lehetnek. Mivel azonban a kockázatvállalási hajlandóság magasra hajtotta az árfolyamokat, további emelkedést pedig leginkább a vállalati profitkilátások javulása hozhat, ezért bármikor várható kisebb-nagyobb korrekció. Így továbbra is a részvénypiaci eszközöket ajánljuk, de az árfolyamesések kockázatának kivédése érdekében védett formában” – tanácsolja Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.  
Vágólapra másolva!

Részvények

A világgazdasági növekedési kilátások továbbra is kedvezőek, ami a harmadik negyedévre előretekintve is stabil alapot jelent a részvénypiacok számára. Emellett az Európai Központi Bank lazító intézkedései is jó hírt jelentenek, elsősorban az európai gazdaságnak és tőkepiacoknak. A részvénypiaci árfolyamok további emelkedéshez azonban a kedvező hangulat mellett a vállalati profitok szignifikáns növekedésére is szükség van.

A részvényportfólión belül is átrendeződést látunk szükségesnek. A közel két éve a kedvenceink között szereplő gyógyszeripari szektor súlyát csökkentettük, és az eddigi jó teljesítmény után realizáltuk a profitot. Figyelmünket pedig most a jobb kilátással rendelkező energiaipar felé fordítjuk. Ennek oka, hogy a válság idején, vagy még azt megelőzően indult sokéves projektek most zárulnak le, így az olajcégek mérlege egyre vonzóbb képet mutat. Ez növeli a várható osztalékot, ezzel együtt pedig a részvényárfolyamok növekedését eredményezi.

Kötvények

Az Egyesült Államok központi bankja, a Fed tovább csökkentette havi kötvényvásárlási programjának méretét, és várhatóan idén kivezetésre kerül a teljes program. Ennek ellenére a jegybank továbbra is óvatos, ezért 2015 előtt nem várható kamatemelés a tengerentúlon.
Mivel a kétéves kamatcsökkentési ciklust követően az MNB törekedni fog arra, hogy a rekord alacsony alapkamat-szintet a lehető leghosszabb ideig fenntartsa, ezért nem vagyunk optimisták a hazai kötvénypiaccal szemben. A rövid kötvények esetében már nem számítunk számottevő hozamcsökkenésre, míg a hosszú távú kötvények esetében hamarosan a hozamok emelkedése is megkezdődhet.

Devizapiac

A jegybank minden korábbi várakozásnál lejjebb vágta az alapkamatot, így a magyar eszközök régiós hozamelőnye fokozatosan eltűnt. Emellett a magyar államadósság felminősítése se került elérhető távolságba, ami szintén a forint ellen szól. Nemzetközi szinten a Fed közeledő első kamatemelése szintén gyengítheti a feltörekvő devizákat. Mindezek azt eredményezhetik, hogy a hazai fizetőeszköz egyrészt tartósan kilép a 300-310-es sávból, másrészt az eddigi, nyugodt sávhoz képest jóval nagyobb árfolyam-ingadozásokra lehet számítani. Érdemes tehát újból deviza befektetésekben gondolkodni.

Forrás: KH Alapkezelő, Investor.hu

Portfólió-építési javaslatok

Részvénytípusú eszközök semleges súlyon tartása:

a részvénypiaci emelkedést eddig főként az fűtötte, hogy a magas kockázatvállalási hajlandóság fűtötte, a befektetők keresték a kockázatosabb, de egyben magasabb hozamlehetőséget kínáló befektetéseket. A fejlett részvénypiacok értékeltségi szintjei ezért a hosszú távú átlag fölé kerültek, a további emelkedéshez viszont már a vállalati profitok emelkedésére is szükség van.

Védett alapok felülsúlyozása:

a tőke- és hozamvédett alapokat továbbra is előnyben részesítjük, mivel a bizonytalanabb környezetben is megadják a lehetőséget a profitálásra, így a piaci lehetőségeket biztonságosabb, védett formában lehet kiaknázni.

A hazai kötvények alulsúlyozásának fenntartása:

A kamatcsökkentés befejezését követően várhatóan tartóan fennmaradó alacsony kamatkörnyezet nem kedvez a kötvénypiacnak. A hosszú távú kötvényeknél az elmúlt időszak hozamcsökkenése után már a hozamok emelkedése is valószínűsíthető.

A pénzpiaci eszközök semleges súlyozáson tartása, de a deviza eszközök arányának növelése javasolt:

Az alacsony kamatkörnyezet, a hazai államadósság felminősítésének elhúzódása és az amerikai jegybank kamatemelésének közeledte mind negatívan hathat a forint árfolyamára az előttünk álló időszakban, így nagyobb árfolyammozgásokra számítunk a forint esetében.