A feltörekvő térség vihara a világgazdaságra is átterjedhet

kereskedelem hajó kikötő konténer
Containers are loaded onto a ship at the container terminal Eurogate at the port of Hamburg, northern Germany on August 25, 2014. The terminal is one of northern Europe’s main transport hubs. AFP PHOTO / DPA / CHRISTIAN CHARISIUS +++ GERMANY OUT
Vágólapra másolva!
A globális feltörekvő térség egyre markánsabb lendületvesztése azzal a kockázattal jár, hogy a régió az egész világgazdaságot magával rántja a Brookings Institution és a Financial Times közösen vezetett teljesítménymérője szerint. Az is kiderül, hogy a monetáris politika nem tudja megadni a gazdaságoknak a szükséges hajtóerőt, valamint a döntéshozók túlságosan belekényelmesedtek az elmúlt évek kedvező körülményeibe.
Vágólapra másolva!

Romló feltörekvő piaci kilátások

A tekintélyes nemzetközi gazdaságkutató agytröszt és a londoni gazdasági napilap által kidolgozott Tiger (Tracking Indices for the Global Economic Recovery, a világgazdasági kilábalás követésére szolgáló indexcsoport) feltörekvő piaci komponense a Financial Times cikke szerint szélsőségesen gyenge, és az e térségből érkező aktivitási adatok sokkal rosszabbak hosszabb távú történelmi átlaguknál. Eswar Prasad, a Brookings vezető közgazdásza szerint ezek az adatok a széttartó növekedési pályák, az elégtelen kereslet és a deflációs kockázat veszélyes elegyének kialakulására vallanak.

A fejlett és a feltörekvő országok összesített növekedését mutató Tiger index Forrás: Financial Times, Brookings Tiger Index

A Brookings-FT index - amely az aktuális reálgazdasági aktivitást, valamint a piaci és a befektetői bizalmat veti össze e mutatók történelmi átlagával - jelenleg éles ívű divergenciát jelez a feltörekvő és a fejlett ipari térség növekedési kilátásai között, valamint e csoportokon belül is.

A feltörekvő gazdaságok ma már sokkal nagyobb súllyal vannak jelen a világgazdaságban, mint korábban, és növekedési ütemeik még mindig meghaladják a fejlett piacokét, ezért a globális növekedés továbbra is 3 százalék körül, hosszú távú átlaga közelében jár.

Elkényelmesedő politikusok

Eswar Prasad szerint azonban félő, hogy

a feltörekvő gazdaságok bizalmi mutatóinak "összezuhanása" a következő hónapokban "megfertőzi" a fejlett ipari térséget is.

A közgazdász hozzátette: most már egyértelműen látszik, hogy a monetáris politika nem tudja megadni a gazdaságoknak a szükséges hajtóerőt, és nem képes semlegesíteni a deflációs nyomást sem.

Prasad szerint azonban úgy tűnik, hogy a döntéshozók ebből "nem sokat tanultak", és továbbra is a monetáris politika "kényelmes, ám ingatag mankójára" támaszkodnak.

Az IMF is aggódik

Kiábrándító és egyenetlen globális gazdasági növekedésre figyelmeztetett a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója, Christine Lagarde múlt heti beszédében. Bár a legfrissebb elemzést még csak a héten hozz nyilvánosságra az IMF, de már most bejelentették, hogy a globális növekedés valószínűleg gyengébb lesz, mint tavaly, és 2016-ban is csak szerény gyorsulás várható.

A feltörekvő piaci keresletcsökkenés az egész világgazdaságra kiterjedhet Forrás: AFP/Christian Charisius

Lagarde további helyzetértékelése során részletekbe is bocsátkozott. Szerinte a jó hír az, hogy a fejlett gazdaságok visszafogottan, de bővülnek. Az eurózóna lassú talpra állása erősödik, Japán visszatér a pozitív növekedéshez, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia aktivitása pedig továbbra is erős.

Válság után

A kevésbé jó hír, hogy a feltörekvő gazdaságok valószínűleg immár az ötödik olyan évükkel néznek szembe, amikor lassuló növekedéssel kell számolniuk. Noha India üdítő kivételt jelent, a kínai gazdaság átalakulása lassuláshoz vezet, Oroszország és Brazília komoly problémákkal küszködik. Emellett Latin-Amerika erős lassulást mutat, de az alacsony jövedelmű országok általánosan is gyengén teljesítenek.

Külön érdekes, hogy Lagarde szerint

a pénzügyi stabilitás globális szinten továbbra is problémát jelent.

Az elmúlt években mutatott fejlődés ellenére a pénzügyi szektor számos országban még mindig gyenge, miközben a pénzügyi kockázatok megemelkedtek a feltörekvő gazdaságokban.

A nagy kínai átalakulás

Lagarde hangsúlyozta, hogy jelentős átalakulások mennek végbe a világgazdaságban, melyeknek súlyos továbbgyűrűző hatásai vannak. A két legfontosabb ezek közül Kína növekedési modelljének változása, illetve az amerikai monetáris politika normalizálódása.

Az elengedhetetlen átalakulásnak következményei vannak - Christine Lagarde Forrás: AFP/Saul Loeb

Fontos azonban – hangsúlyozta Lagarde –, hogy mindkét átmenet szükséges és egészséges.

Kína például éppen a közepén tart egy modellváltásnak,

melynek következtében egy lassabb, de sokkal fenntarthatóbb és biztonságosabb növekedési pályára léphet. Az új modell ugyanis sokkal inkább a fogyasztásra helyezi a hangsúlyt a nyersanyag-intenzív befektetésekkel szemben, a szolgáltatói szektor pedig egyre fontosabb a feldolgozóipar ellenében.

Londoni elemzők is figyelmeztetnek

A nagy feltörekvő gazdaságok gyengülésének globális veszélyeire londoni befektetési és elemzőházak szakértői is felhívták a figyelmet. A Fitch Ratings átfogó új negyedéves előrejelzése szerint a világgazdaság növekedési üteme az idén várhatóan a globális pénzügyi válság óta nem mért mélypontra lassul, és ennek elsődleges oka a legnagyobb feltörekvő gazdaságok lendületvesztése, illetve recessziója.

A nemzetközi hitelminősítő 2015 egészében - piaci árfolyamsúlyozással mérve - 2,3 százalékos világgazdasági növekedéssel számol. A ház szerint ez lenne a leglassabb globális növekedési ütem a 2009-es recessziós év óta. A Fitch londoni elemzői idei globális prognózisukat 0,1 százalékponttal rontották előző előrejelzésükhöz képest. A hitelminősítő közgazdászainak alapeseti forgatókönyve szerint Brazíliában és Oroszországban a hazai össztermék az idén 3, illetve 4 százalékkal zuhan, a kínai gazdaság teljesítménye az idén 6,8 százalékos, 2016-ban 6,3 százalékos, 2017-ben már csak 5,5 százalékos ütemben bővül. A jövő évre szóló kínai előrejelzés 0,2 százalékponttal, a 2017-re adott becslés 0,5 százalékponttal rosszabb a Fitch előző negyedévi becslésénél.

Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays őszi globális előrejelzésében - az eddigi aktivitási adatok alapján - szintén jelentősen rontotta a kínai gazdaság idei és jövő évi teljesítményére adott előrejelzését: a ház 2015-re 6,6 százalékos, 2016-ra már csak 6 százalékos növekedéssel számol Kínában. Ez 0,2, illetve 0,6 százalékponttal gyengített prognózis a Barclays előző negyedévi globális előrejelzésénél. A Barclays londoni elemzői ennek alapján 0,2, illetve 0,3 százalékponttal 3,1, illetve 3,4 százalékra rontották az idei és a jövő évi világgazdasági növekedésre adott előrejelzésüket is.