Mekkora üzlet az élelmiszer-pocsékolás megállítása?

túlevés túltermelés
Michael Kleeb, an employee of recycling firm Alba, checks food waste for contaminants such as plastics and paper, under Potsdamer Platz, Berlin, Germany, 3 March 2015. Around 60 per cent of waste from the shops, restaurants and hotels at Potsdamer Platz are recycled. Photo: Stephanie Pilick/dpa
Vágólapra másolva!
Az Egyesült Nemzetek Szervezete szerint az élelmiszer-pazarlás az egyik legnagyobb mértékben járul hozzá a globális éghajlatváltozáshoz, akár évente 4,4 gigatonna széndioxid kibocsátással egyenértékű és 2 ezer milliárdos pluszköltséget jelent – összegzi a CNBC.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ szerint az élelmiszer-pazarlás vállalkozások új hullámát idézi elő, ami jótékony hatással lehet a környezetre és a társadalomra egyaránt.

Illusztráció Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Stephanie Pilick

Az egyik ilyen vállalkozás a szingapúri The Food Bank Singapore élelmiszerbank, amely

felesleges élelmiszereket gyűjt be, és újra elosztja őket szociális otthonok és jótékonysági szervezetek között.

A nonprofit szervezet társalapítója, Nichol Ng elmondta, hogy célja az élelmiszer-pazarlás és az élelmiszerhiány kettős problémájának megoldása azáltal, hogy ösztönzi az embereket és a vállalatokat arra, hogy adományozzanak felesleges élelmiszereket újraelosztási célból.

Nichol Ng hozzátette, hogy még hosszú utat kell megtenni a vállalatok oktatásában az élelmiszer-pazarlás visszaszorítása kapcsán.

Illusztráció Forrás: Pixabay

A Good For Food adatelemző vállalat például intelligens nyomkövető technológiát kínál szállodáknak és nagy kereskedelmi konyháknak az élelmiszer-pazarlás csökkentése, valamint a költséghatékonyság érdekében.

– fejtette ki a cég vezérigazgatója, Rayner Loi. A vezérigazgató hozzátette, hogy elemzésük segítségével az élelmiszer-pazarlás akár a felére is csökkenhet, miközben akár 8 százalékos költségmegtakarítást is eredményez.

Illusztráció Forrás: MTI

A kidobált élelmiszermaradékot is újra lehet hasznosítani: az izraeli székhelyű Homebiogas például műtrágyát, valamint főzőgőzt állít elő belőle.

Az eljárás során baktériumokat használnak fel a maradékok lebontásához, amiből biogáz keletkezik.

Yair Teller, a HomeBiogas társalapítója szerint ez a technológia megoldás lehet a világ élelmiszer-pazarlására, miközben még energiát is lehet termelni vele.