Kína éves GDP-növekedése 44 éves mélypontra zuhanhat

Vuhan, 2020. március 24. Egymástól másfél méter távolságra ülő emberek ebédjüket fogyasztják a vuhani Tungfeng Honda gyárban 2020. március 23-án. A kényszerszünet után az autógyár dolgozóinak 95 százaléka visszatért a munkába a koronavírus-járvány eredeti gócpontjának számító kínai nagyvárosban. MTI/EPA/FEATURECHINA/Ji Hszin
Vágólapra másolva!
A koronavírus miatt Kína idei gazdasági növekedése 44 éves mélypontra gyengülhet, a lelassuló gazdaságot a jegybank várhatóan több újabb intézkedéssel élénkíti az év végéig - vélték elemzők.
Vágólapra másolva!

A Reuters által megkérdezett 62 szakértő véleményének az átlaga szerint a világ második legnagyobb gazdaságának idei GDP-növekedése 2,5 százalék lesz, ami a legszerényebb bővülés 1976 óta.

A szakértők márciusban még több mint kétszer nagyobb, 5,4 százalékos idei gazdasági növekedésre számítottak a tavalyi 6,1 százalék emelkedés után.

Szakértők arra számítanak továbbá, hogy az első negyedévben 6,5 százalékkal csökkent a gazdaság éves összevetésben, míg egy hónapja még 3,5 százalékos növekedést valószínűsítettek. A kínai statisztikai hivatal április 17-én ismerteti a gazdaság első negyedévi teljesítményével kapcsolatos adatokat.

Egymástól másfél méter távolságra ülő emberek ebédjüket fogyasztják a vuhani Tungfeng Honda gyárban 2020. március 23-án. A kényszerszünet után az autógyár dolgozóinak 95 százaléka visszatért a munkába a koronavírus-járvány eredeti gócpontjának számító kínai nagyvárosban. Forrás: MTI/EPA/FEATURECHINA/Ji Hszin

Az elemzők úgy vélik továbbá, hogy mintegy 30 millióan veszítik el állásukat Kínában a koronavírus hatására, ami felülmúlja a 2008-2009-es pénzügyi válság idején elbocsátottak valamivel több mint 20 milliós számát.

A Reuters által megkérdezettek szerint a kínai jegybank az év folyamán a betéti kamatot 1,25 százalékra csökkenti a jelenlegi 1,50 százalékról, ami 2015 októbere óta változatlan.

A jegybank várhatóan további 100 bázisponttal csökkenti a bankok kötelező tartalékrátáját (RRR), és 35 bázisponttal 3,70 százalékra viszi le az egyéves hitelek referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR) 2020 végéig. A szakértők előrejelzése szerint emelkednek majd a fogyasztói árak, a tavalyi 2,9 százalék után az idei évre 3,3 százalékos inflációval számolnak.