Visszataszító lényeket találtak a kőzet fogságában

A gazdaállat és élősködője
Vágólapra másolva!
Élősködőket azonosítottak 512 millió éves ősmaradványokon: a szakemberek szerint ez a legrégebbi ismert fosszilis bizonyítéka a parazitizmusnak.
Vágólapra másolva!

A Washington állambeli Északnyugati Egyetem vezetésével zajlott vizsgálat során a kutatók a délnyugat-kínai Jünnan tartományban feltárt pörgekarú-fosszíliákat elemeztek. A pörgekarúak (Brachiopoda) kéthéjú külső vázzal rendelkező, tapogató-csillókoszorús állatok.

A nemzetközi kutatócsoport csőszerű teremtményeket azonosított a pörgekarúak vázának külsejéhez tapadva.

Az élősködők a Brachiopoda szájnyílásánál helyezkedtek el, ami alapján a kutatók úgy vélik, hogy a paraziták elorozták a táplálékot a gazdaállattól.

Az eredmények szerint a parazitás pörgekarúak nem nőttek meg akkorára, mint élősködőmentes társaik. A gazdaállat-parazita társulások elterjedtek a természetben, ám az ősmaradványoknál rendkívül nehéz azonosítani őket.

A gazdaállat és élősködője Forrás: Zhifei Zhang (Northwest University)

A kutatók úgy vélik, hogy a most felfedezett leletek az eddig ismert legrégebbi fosszilis bizonyítékai a parazitizmusnak. Mint fogalmaztak, a tanulmány a korai kambrium időszak parazita-gazdaszervezet rendszereinek egyikét mutatja be. Ezeknek a fajok közti kölcsönhatásoknak a megjelenése kulcsszerepet játszhatott a korabeli evolúciós és ökológiai változásokban.

A kutatók a Nature Communications című folyóiratban publikálták eredményeiket.

(MTI/Hszinhua)