Ezt teheti a rák megelőzéséért

Tudjuk, hogy kellene, mégsem élünk egészégesen dr. life futás turmix egészséges életmód
Vágólapra másolva!
Növekszik a rák előfordulása a WHO európai régiójában. A Rákellenes Világnap apropójából az Európai Rákellenes Kódex új kiadása 12 olyan módszert ismertet, amelyek segítségével egészségesebb életmódra válthat, és ezzel egész Európában lendületet kaphat a rákmegelőzés.
Vágólapra másolva!

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a 2012-ben 3,7 millió új rákos esetet diagnosztizáltak, ez a szám becslések szerint

2030-ra 25%-kal emelkedhet, és elérheti a 4,6 milliót.

A növekedés mögött részben az egyre idősödő népesség, részben egy sor olyan tényező áll, mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás, az egészségtelen táplálkozás, a testmozgás hiánya, a túlsúlyosság, a környezetben jelen lévő rákkeltő anyagok (azbeszt, benzol, levegőszennyezés, satöbbi), sugárzás (ultraibolya, környezeti radon), valamint bizonyos fertőzések (mint a hepatitisz B, a Helicobacter pylori vagy a humán papillomavírus fertőzés).

A dohányzás egy komoly rizikófaktor Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Berliner Verlag/Steinach

Képesek vagyunk rá

A WHO minden év február 4-én népszerűsíti azokat a módszereket, amelyek segíthetnek enyhíteni a rák globális terhét. A „We can. I can.”, azaz „Képesek vagyunk rá. Képes vagyok rá” mottóval megrendezésre kerülő Rákellenes Világnap 2016-ban azt a kérdést járja körül, hogyan veheti ki mindenki – együtt és egyénenként is – a részét a rák globális terhének csökkentéséből.

A rákbetegség hatékony gyógyításának a korai felismerés a legfontosabb záloga - de a megelőzésért is tehetünk Forrás: Thinkstock

Komoly tippek a megelőzésért

A WHO Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége (IARC) megjelentette cselekvési kódexének új kiadását – ebben olyan intézkedések szerepelnek, amelyeket egyénileg tehet meg a rák megelőzéséért. A kódex 12 módszert ismertet, amelyek segítségével az emberek egészségesebb életmódra válthatnak, és tehetnek azért, hogy megelőzzék a betegség kialakulását.

Az egészséges életmóddal sokat tehetünk a rák esélyének csökkentéséért Forrás: Thinkstock

Becslések szerint Európában a rák okozta halálesetek mintegy fele elkerülhető lenne, ha mindenki követné a kódex ajánlásait.

  1. Ne dohányozzon! Ne fogyasszon semmiféle dohányterméket!
  2. Otthonát tegye dohányfüstmentes övezetté. Támogassa a füstmentes munkahely megteremtését célzó kezdeményezéseket.
  3. Tegyen az egészséges testsúly eléréséért!
  4. Iktassa napirendjébe a rendszeres mozgást. Minél kevesebb időt töltsön ülve!
  5. Táplálkozzon egészségesen: egyen sok teljes kiőrlésű gabonából készült terméket, hüvelyeseket, zöldséget és gyümölcsöt. Mértékkel fogyasszon magas kalóriatartalmú (sok cukrot vagy zsírt tartalmazó) ételeket, és kerülje a cukrozott italokat. Kerülje a feldolgozott hústermékeket; mértékkel fogyasszon vörös húsokat és magas sótartalmú élelmiszereket.
  6. Ha bármilyen alkoholt fogyaszt, tartson mértéket! A rákmegelőzés szempontjából az a legjobb, ha egyáltalán nem iszik alkoholt.
  7. Óvakodjon a túlzott napozástól, különös tekintettel a gyermekekre. Használjon napvédő termékeket. Kerülje a szoláriumot!
  8. Munkahelyén kövesse az egészségügyi és biztonsági előírásokat, hogy óvja egészségét a rákkeltő anyagoktól.
  9. Járjon utána, nincs-e kitéve otthonában a természetes, magas radonsugárzásnak. Tegyen intézkedéseket a radonsugárzás szintjének csökkentésére.
  10. Az anyák a szoptatással csökkenthetik a rák kockázatát. Ha csak teheti, szoptassa a csecsemőjét. A hormonpótló kezelések növelik a rák bizonyos fajtáinak kockázatát. Korlátozottan alkalmazzon hormonpótló kezeléseket!
  11. Gondoskodjon róla, hogy gyermekei részt vegyenek az alábbi oltási programokban: Hepatitis B (újszülöttek) Humán papillomavírus (lányok).
  12. Vegyen részt szervezett rákszűrő programokban: vastagbélrák (férfiak és nők), emlőrák (nők), méhnyakrák (nők).

Az Európai Rákellenes Kódexet rákspecialisták, tudományos kutatók és más szakértők állították össze annak érdekében, hogy

jobban megismertessék az európai polgárokkal a rákmegelőzés hatékony módszereit.

A kódex első kiadása 1987-ben jelent meg, a negyedik kiadás alapjául szolgáló tudományos munkát pedig nemrégiben tették közzé.