Líbiából vehet olajat a Mol Amerikai segítséggel

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államoknak szüksége van Líbia olajára, amit békés eszközökkel, a horvát államfő, a Mol és az INA közvetítésével kíván az európai piacra bevonni - állítja hétfői számában Novi list című fiumei (Rijeka) napilap. A cikk szerzője szerint a Mol horvátországi bevásárlása mögött is amerikai-orosz egyezség állhat.
Vágólapra másolva!

A horvát szociáldemokrata párthoz közeli lap szerint a Mol az INA segítségével Líbiából szerezhet be jelentős mennyiségű olajat, miután Stjepan Mesic horvát államfő nemrég Líbiában tárgyalt. A lap emlékeztet: Mesic volt az első magas rangú külföldi politikus az afrikai országban, miután az elismerte felelősségét több, a nyolcvanas évek végén történt légiterror-cselekményért. A tárgyalásokon Mesic felkínálta Kadhafi államfőnek az Adria kőolajvezeték omisalji végződését, valamint a fiumei kőolaj-finomítót új, szabad bejáratnak az olaj- és olajszármazékok növekvő európai piacára.

Amerikának szüksége lehet Líbia olajára

Alulmaradt a Mol Szerbiában/uzletinegyed/hirek/vallalatihirek/20030825alulmaradt.html

Az Egyesült Államok az iraki komplikációk miatt nem bocsátkozhat líbiai katonai kalandba, de a líbiai olajat mindenképpen be akarja vonni az amerikai társaságok kínálatába - állítja a cikk szerzője, aki szerint az Egyesült Államok és Líbia között a horvát államfő közvetít.

A szerző szerint az sem kizárt, hogy ezt a megoldást még az Irak elleni katonai akció előtt találták ki a felek, sőt nem elképzelhetetlen, hogy a Mol ennek segítségével vásárolta meg a horvát olajcég 25 százalékát és még egy részvényét.

A Molé lett az INA/uzletinegyed/hirek/vallalatihirek/20030717amole.html

A lap állítása szerint ugyanis a Mol részvényeinek többsége amerikai és orosz kézben van; ez tette lehetővé, hogy a Mol a tervezettnél jóval többet - mintegy félmilliárd dollárt - kínált az INA kisebbségi részesedéséért, és 600 millió dolláros nyugati kölcsönt kapott.

A Novi list munkatársa szerint ez magyarázza azt is, hogy az INA nemrég szerződést kötött vezető holland és amerikai társaságokkal a fiumei és a sisaki olajfinomítók felújítási terveinek kidolgozására.