Már aggódnak a szlovák privatizáció miatt

Vágólapra másolva!
Ha a privatizációs ügyletek leállnak Szlovákiában, súlyos aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy a választások után befejeződnek-e.
Vágólapra másolva!

Több milliárd euró értékű privatizáció sorsát tette kétségessé a szlovák kormánykoalíció összeomlása és a választások előrehozása. A Financial Times szerint a szlovák politikai válság az olasz Enel energiaszolgáltatót is érintheti, amely még mindig arra vár, hogy lezáruljon a legnagyobb szlovák áramtermelő, a Slovenské Elektrárne 66 százalékának átvételére kötött, 840 millió eurós ügylet. Ugyancsak az érintettek között lehet a bécsi repülőtér, amely még nem írta alá a pozsonyi és a kassai repülőterek 300 millió eurós akvizíciós szerződését, az osztrák vasút pedig még mindig arra vár, hogy a szlovák kormány jóváhagyja a ZSSK vasúti teherfuvarozó 370 millió eurós átvételét.

A Financial Times szerint a kevésbé előrehaladott ügyletek esélye még rosszabb. Hat települési hőszolgáltató már folyó privatizációs pályázata a jelek szerint kútba esett, két áramelosztó teljes eladását jelenlegi stratégiai befektetőiknek, a német RWE-nek és a francia EDF-nek pedig már törölték is.

A lap szerint Mikulás Dzurinda kormányfő a héten megígérte, hogy nem hoz több privatizációs döntést, de a befektetési bankok számára nem világos, hogy ez pontosan mit is jelent ügyfeleiknek. Ha ugyanis a privatizációs ügyletek ténylegesen leállnak Szlovákiában, súlyos aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy a választások után befejeződnek-e, áll a Financial Timesban. A londoni üzleti napilap szerint a 2,5 milliárd eurót is elérheti a bizonytalanná vált ügyletek értéke.

A lap felidézi, hogy a közvélemény-kutatások szerint Dzurinda támogatottsága messze lemaradt a "balos" Smer párté mögött, amely következetesen "gazdasági árulásnak" bélyegezte a kormány által elindított privatizációs hullámot. A Financial Times szerint ha valóban leáll a további privatizáció, a külföldi befektetők "egyetlen vigasza az lehet, hogy már oly sok mindent eladtak". A Dzurinda-kormány eddigi két mandátuma alatt eladta az összes állami bankot, a legnagyobb biztosítóvállalatot, a gázipart, az olajvezeték-üzemeltetőt és a Slovak Telecom telefoncéget.

A nagy nemzetközi hitelminősítők mindazonáltal egyelőre nem készülnek lerontani az elsőrendű szlovák adósosztályzatokat. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő e héten kiadott londoni elemzésében azt írta: az előre hozott választások kilátása miatt növekszik ugyan a bizonytalanság Szlovákiában, az ország szuverén besorolását azonban szilárd hitelminősítési alapmutatók, a 2009-es eurócsatlakozást pedig politikai konszenzus támasztja alá. A Fitch szerint a választások időzítése önmagában nem adóskockázati tényező, mivel a szlovák kormány - leszámítva a még befejezetlen privatizációs ügyletek halasztását - jórészt már végrehajtotta reformprogramját.