Előnyben vannak az olcsó gyógyszert gyártók

Vágólapra másolva!
Teljes a káosz a gyógyszerpiacon; a cégek többsége nem tud előre tervezni. A tegnaptól megváltozott gyógyszerfelírási rendszer hatása kiszámíthatatlan a forgalmukra. A rendelet komoly előnyökhöz juttathatja azokat a gyártókat, akik a versenytársaké alá tudják szorítani saját termékeik árát - írja a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

Az egészségügyi tárca adatbázisa szerint az azonos hatóanyagú gyógyszerek ára között 30-40 százalékos az eltérés. Az orvosok egy csoportja - tartva a pénzbüntetéstől - az adott hatóanyagból készült gyógyszerek közül a legolcsóbbat rendeli, de előfordul, hogy az már nincs forgalomban.

Az új rendelet főleg az újonnan piacra lépő generikus gyártók számára rejt komoly lehetőségeket. Ha egy-egy készítményükkel a versenytársak árai alá mennek, könnyedén teret nyerhetnek a hazai gyógyszerpiacon. Ezt a stratégiát követi a holland Ozone Laboratories is, amely 2005-ben lépett a magyar piacra, s több hatóanyag esetében is a legolcsóbb terméket kínálja az országban. Langer István, a cég kereskedelmi igazgatója lapunk kérdésére elmondta, hogy a vállalat tudatosan célozza meg a legalsó árszegmenst, s úgy véli, jelentősen nőhet a cég hazai forgalma.

Molnár Lajos egészségügyi miniszter szerint a gyógyszerfelírást szabályozó rendelet várhatóan március 1-jén lép hatályba. A gyógyszerrendelést segítő szoftvert hamarosan hitelesíti az Országos Gyógyszerészeti Intézet. A szoftver azonban elsősorban költségkímélő szempontok, nem pedig az orvosszakma szabályai szerint készült - állítják az orvosok. Az adott hatóanyagú orvosságok közül ugyanis a biztosító a legolcsóbbhoz állapítja meg a fix öszszegű támogatást, ugyanezzel az összeggel támogatja a csoportba tartozó többi készítmény árát is. Ám a referenciakészítmény a cégek közötti verseny hatására folyamatosan változhat.

A szakminiszter gyakran hivatkozik a német példára, ám Németországban nemcsak a gazdaságilag, de az orvosilag is optimális gyógyszert kötelesek felírni a betegbiztosító pénztárakkal szerződésben álló orvosok. A gyógyszerkiadások kordában tartása érdekében 1989-ben bevezették a fix támogatási összegek rendszerét: ennek lényege, hogy azonos hatóanyagú termékek után egyforma összeget térítenek a biztosítók, így drágább készítmények esetén a beteg önrésze is nagyobb.

A gyógyszerrendelés januári megváltozása miatt sok olcsó termék már most sem kapható a magyar patikákban, s emiatt eljárást kezdeményezett a szaktárca. Az egészségügyi miniszter szerint szankcionálható az a cég, amely szerződésben áll az OEP-pel, mégsem forgalmazza a tb-listán lévő készítményét. Ám Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke kijelentette: egyetlen gyártó sem kötelezhető arra, hogy veszteségesen tartsa a piacon a készítményeit. A cégek kifogásolják, hogy tegnaptól csökkentették a tavaly tb-listára került gyógyszereik támogatási kulcsait. Mintegy tíz új, elsősorban daganatos betegségek gyógyítására való hatóanyag "várakozik" a listára kerülésre, pedig valamennyi után megfizették az 1,5 millió forint eljárási díjat.

A gyógyszerkiadások drasztikus lefaragásának legfőbb indoka az lehet, hogy a kormány nem kívánja túllépni az idei, 364,2 milliárdos gyógyszerkasszát, pedig a tavalyi várhatóan meghaladja a 400 milliárdot.