Kizárhatná a cégért való felelősségét az egyéni vállalkozó

Vágólapra másolva!
Az egyéni vállalkozások száma az elmúlt néhány évben radikálisan csökkent, egyéni cégként pedig elenyészően kevés vállalkozás működik. Tekintettel arra, hogy a jelenlegi törvény számos problémára nem nyújt hatékony megoldást, az igazságügyi tárca kormányzati felkérésre elkészítette az egyéni vállalkozásról és az egyéni cégekről szóló törvény koncepcióját.
Vágólapra másolva!

A kormány feladatának tekinti a kis- és közepes vállalkozások támogatását, a vállalkozások alapításának a könnyítését, az elektronikus ügyintézés megteremtését és általában az adminisztratív akadályok csökkentését. A fenti szempontokra tekintettel kezdte el a tavalyi év elején az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IMR) az egyéni vállalkozókra vonatkozó rendelkezések felülvizsgálatát - olvasható a szabályozási javaslatokat tartalmazó kormány-előterjesztésben.

Az igazságügyi tárca kezdeményezésére az érintett minisztériumok, a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseleti szervezetek, valamint a Központi Statisztika Hivatal részvételével jött létre az a munkabizottság, ahol egyeztetések folytak a jogi környezet korszerűsítéséről. Konszenzus alakult ki abban a kérdésben, hogy a hatályos szabályozás módosítása helyett új törvény elfogadására van szükség. Az egyeztetést követően elkészített koncepciót hamarosan a kormány elé terjeszti az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium.

Egyre kevesebb az egyéni vállalkozás

A társas vállalkozások száma évről évre folyamatosan emelkedik. Az ezredfordulón még alig haladta meg a 400 ezret, a tavalyi évben pedig már több mint félmillió társas vállalkozás létezett. Ezzel ellenétben az egyéni vállalkozási forma népszerűsége egyre inkább csökken. 200-ben 490 ezer vállalkozói igazolvánnyal rendelkező egyéni vállalkozást tartottak nyilván, 2003-tól azonban folyamatosan csökkenés indult el. Az idei év első negyedévében már a 400 ezernél is kevesebb lett egyéni vállalkozások száma. Ezen belül továbbra is elenyésző az egyéni cégek aránya. 2006-ban például a vállalkozások mindössze 0,4 százaléka kérte egyéni cégként való bejegyzését. Az APEH adatai szerint az egyéni vállalkozásoknak csupán a 40 százaléka nyereséges, több mint a fele veszteséges, vagy nullszaldós, 8 százalékuk pedig átalányadózó.

Három felelősségi forma közül lehet választani

A jelenlegi tervek szerint az egyéni vállalkozás továbbra sem minősülne jogalanynak, azaz maga a vállalkozás nem különülne el a természetes személy egyéni vállalkozótól. Ez meghatározza az egyéni vállalkozás felelősségét is, azaz a vállalkozás vagyona nem válik el a magánszemély vagyonától, az egyéni vállalkozó a vállalkozás tartozásaiért korlátlanul felel.

Az IMR által kidolgozott koncepció szerint az egyéni cég olyan jogalany lenne, amelynek csak természetes személy tagja lehet és amelyben a tagok száma csak kivételes esetekben és átmenetileg haladhatja meg az egy főt. A tagnak vállalkozói igazolvánnyal kell rendelkeznie. A cég létezése alatt a természetes személy tag az egyéni vállalkozói tevékenységet kizárólag egyéni cégként gyakorolhatná. Az egyéni cég vagyona és a természetes személy egyéni vállalkozó magánvagyona elkülönülne egymástól.

A legjelentősebb újdonság az lenne, hogy a cégalapítója megválaszthatná, milyen mögöttes felelősséggel kívánja az egyéni céget működtetni. Az igazságügyi tárca a felelősségi formák tekintetében három megoldást tart elképzelhetőnek. Az első, a jelenlegi szabályozással egyező, megoldás szerint az egyéni vállalkozó felelőssége az egyéni cég tartozásaiért korlátlan, akárcsak a közkereseti társaság tagjának vagy a betéti társaság beltagjának a felelőssége. A második lehetőség, hogy az egyéni vállalkozó felelőssége korlátozódik. Ebben az esetben az egyéni cég jegyzett tőkéje, akár más meghatározott összeg erejéig vállalna az egyéni vállalkozó felelősséget a cége tartozásaiért. A harmadik megoldás szerint az egyéni vállalkozó kizárná a felelősségét az egyéni cég tartozásaiért.

Az Igazságügy és Rendészeti minisztérium által elkészített szabályozási koncepció szerint az új törvény mindhárom megoldást felkínálná az egyéni vállalkozók számára azzal a kitétellel, hogy a választásnak egyértelműnek kell lennie, illetve, hogy a felelősségvállalás módját és mértékét a cégnyilvántartásban, valamint az egyéni vállalkozók átalakítandó nyilvántartásában is fel kell a jövőben tüntetni.

A változó tőke elvét is bevezetnék

Az egyéni cég bejegyzésekor a tervek szerint a jegyzett tőke összegét szabadon lehet majd meghatározni, minimum-tőke követelmény nélkül. A szövetkezeti szabályozáshoz hasonlóan érvényesülne azonban a változó tőke elve. Ez azt jelenti, hogy a jegyzett tőke nem csak a leszállítás szabályai szerint módosulhatna, hanem lehetőség nyílna arra is, hogy a jegyzett tőke terhére kifizetést teljesítsen a cég az egyéni vállalkozó részére. Erre csak akkor kerülhetne sor, ha a kifizetés az egyéni cég működőképességét, fizetőképességét nem veszélyeztetné. Fontos garanciális szabály ugyanakkor, hogy a jegyzett tőke aktuális mértékét, illetve annak változását a cégjegyzékben évente közzé kellene tenni.

Farkas Katalin