Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara: A különadók elvehetik a német cégek beruházási kedvét

Vágólapra másolva!
Válsághelyzetben elfogadhatók a válságadók, de "csak szigorúan korlátozott ideig" és csak akkor, ha a különadók strukturális reformokkal is párosulnak - írta pénteki közleményében a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara. A szervezetet aggasztja, hogy a kiadásait nem csökkenti az állam, így kétséges, hogy valóban megszüntetik-e az említett adókat. A kamara szerint sérült a gazdaságpolitika kiszámíthatósága és szavahihetősége is a visszamenőleges adózás bevezetésével.
Vágólapra másolva!

Néhány új beruházás elhalasztására, vagy törlésére kényszerülhetnek azok a Magyarországon működő német vállalatok, amelyeket érintenek a különadók - közölte a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara pénteken. A Reutersnek nyilatkozó szakmai szövetséget aggasztja a visszamenőleges hatályú adózás is.

A kamarának a Reutershez eljuttatott állásfoglalása szerint válsághelyzetben elfogadhatók a válságadók, de "csak szigorúan korlátozott ideig" és csak akkor, ha a különadók strukturális reformokkal is párosulnak.

"Eddig nincsenek arra utaló jelek, hogy a költségvetés kiadási oldalán erőfeszítések történnének a kulcsfontosságú kérdések megoldására, ez pedig kétséget ébreszt a tekintetben, hogy az adókat - az ígéretekhez híven - meg fogják szüntetni" - áll a kamara írásos válaszában.

A német vállalatokat az a mód is aggasztja, ahogyan a kormányzati döntéseket előkészítették, bejelentették, majd ahogyan ezeket a parlament jóváhagyta.

"Adók visszamenőleges hatállyal való bevezetése előzetes konzultáció nélkül súlyosan károsítja a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát és szavahihetőségét. A kiszámíthatóság és szavahihetőség hiánya általában csökkenti egy potenciális beruházási helyszín vonzerejét" - fejtette ki a szakmai szövetség.

A kamaránál arról is tájékoztatást adtak, hogy ismernek néhány olyan esetet, amikor Magyarországot levették Közép-Kelet-Európában tervezett beruházások listájáról. A kamara cégnevet viszont nem említett.

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke kedden a Heller Farkas Szakkollégium szakmai hetének keretében, a Budapesti Corvinus Egyetemen egyetemi hallgatók előtt tartott előadásában Magyarország növekedési kilátásaival kapcsolatban elmondta, hogy alapvetően három tényező befolyásolja a gazdasági növekedési pályáját: a munkaerőpiaci aktivitás, a beruházás mértéke, valamint a technológiai fejlődés.

Ez utóbbival szerinte a válság előtt sem volt gond, de a beruházás mértéke és a munkaerőpiaci aktivitás már a válság előtt is alacsonyabb volt Magyarországon a régiós vetélytársaknál. A munkaerőpiaci aktivitás helyzete javult az elmúlt egy év során meghozott kormányzati döntéseknek köszönhetően, a különadók viszont csökkenthetik a befektetési hajlandóságot Magyarországon - jelentette ki Simor.