Erre figyeljen a cégtulajdonos, ha 2016-ban hitelt szeretne

NAV, Nemzeti Adó-és Vámhivatal, illusztráció
Vágólapra másolva!
A legtöbb vállalkozót a könyvelésből egy dolog érdekli: mennyi adót kell fizetni. Ennél azért lényegesen jobban megérni azonban odafigyelni. Vannak olyan könnyen alakítható tényezők a cég beszámolójában, melyek érdemben befolyásolják a társaság hitelképességét. Közeledik az év vége, az utolsó hetekben érdemes az utolsó munkák teljesítése mellett a cég számaira is időt fordatani. Több tízmillió, vagy százmillió hitel múlhat ezen 2016-ban.
Vágólapra másolva!

Az éves beszámoló a hiteligény elbírálásakor az egyik legfontosabb dokumentum a bank számára. Ennek ellenére a cégtulajdonosok jelentős része még a főbb számokkal sincsen tisztában. Jellemzően ebből származik a legnagyobb meglepetés. Az alábbiakban bemutatjuk azokat az egyszerűen befolyásolható tényezőket, melyek figyelembe vételével, tudatos alakításával a tulajdonos sokkal nagyobb magabiztossággal vághat bele a vállalkozói hitel felvételébe.

Ne legyen egekben a készpénzállomány

A vállalkozók között nem ritka gyakorlat, hogy „ideiglenesen" pénzt vesz fel privát használatra a cég számlájáról. Ezek a pénzek a kimutatásban a pénztárban szerepelnek, természetesen csak papíron. Nem nehéz megjósolni a bank reakcióját a következő információk együttállásánál: a vállalkozó szeretne 40 millió forint hitelt, de 25 millió forint van év végén a pénztárban...

Az átlátható reális működést bemutató éves beszámolót a NAV ellenőrei is értékelik Fotó: Vorigin Dóra [origo]

A hitelt felvenni szándékozók számára

kiemelten fontos, hogy az év végi pénztáregyenleg ne legyen arányaiban kiugróan magas.

Az más kérdés, hogy a NAV ellenőrzések szempontjából is így egészséges...

Nem szabad mindenáron az összes adót megspórolni

Hazánkban nemzeti sport az „adóoptimalizálása", melynek azonban egyenes következménye az alacsonyabb hitelezhetőség. Ha egy cég az árbevételre vetített 3 százalékos profitot mutat ki (100 millió forint bevételből 3 millió forint profitot), akkor a bank azt látja, hogy ha csak kicsivel lesz rosszabb jövőre a gazdálkodási környezet már veszteségbe fordul a cég és így nem (vagy sokkal kisebb mértékben) lesz hitelképes. Az egészséges profitabilitás a hitelezhetőség alapja,

nem érdemes tehát minden áron „leköltségelni" a teljes profitot, ha hitelt szeretnénk.

A vállalkozók elsődleges kérdése, hogy mekkora profit mellett mekkora hitelt kaphatnak. A hitelezhetőség mértéke orientációt adhat a Bankmonitor.hu céges hitelkalkulátora, pontosan egy komplex hitelminősítési folyamattal állapítható meg:

Tulajdonosnak nyújtott kölcsön

A napnál is világosabb: hitelt szeretne felvenni a cég, de ezt megelőzően hitelt nyújtott a tulajdonosnak... Ez bizony nem néz ki jól. Ez a banknak abszolút úgy fog tűnni, mintha a tulajdonos privát életét finanszírozná. Mindez nem jelenti azt, hogy a tulajdonosnak nyújtott hitel mellett ne vehetne fel banki hitelt a cég, de itt

el kell találni az egészséges arányokat.

Nem mindegy, hogy a cég mikor adta a hitelt a tulajdonosnak, milyen mértékben és mindez hogyan aránylik az osztalék ágon kivett pénzekhez. Lehetőség szerint csökkentsük le (optimális esetben szüntessük meg) a tulajdonos tartozását a cég irányába a hiteligény beadását megelőzően.

A tulajdonos cégei közötti keresztfinanszírozás

Ma már jellemzően (egy bizonyos méret felett) több céggel is rendelkezik egy tulajdonos. Rossz beidegződés (vagy leginkább egyszerű megoldás), hogy a profitot termelő cég folyamatosan finanszírozza cégek közötti kölcsönnel a veszteséges cégeket. Ennek eredményeként könnyen előállhat az a helyzet, hogy a jól működő vállalkozás hiteligénylésekor azt fogja mondani a bank, hogy mivel áttételesen a veszteséges céget finanszírozná, inkább nem ad hitelt.

Év végével érdemes a lehetőségekhez képest minimálisra szorítani a cégek közötti kölcsönöket.

Hitelkeret kihasználtsága

Azon cégeknél, melyek erősen hullámzó folyószámla hitelkeret kihasználással bírnak, érdemes év végén törekedni a hitelek részleges visszafizetésére (még akkor is, ha a következő év elején a keret kihasználtsága elkerülhetetlenül nő majd). Ezzel az év végi beszámolóban a saját tőke és a hitel aránya egészségesebb szinten lesz.