A Quartz arról számolt be, hogy az Egyesült Királyság területén nagyon sok olyan hontalan (állampolgárság nélküli személy) él, akik ugyan jogosultak lennének az állampolgárságra,
de egyszerűen nem engedhetik azt meg maguknak.
A lap egy 20 éves nő példáján mutatja be a rendszer bonyolultságát. Helen Smith 2 hónapos volt, amikor az országba érkezett Nigériából a szüleivel. Akkor nem kapott automatikus állampolgárságot, hiszen ahhoz két feltételnek kell teljesülnie:
Smith már két évtizede él az országban, és ez idő alatt jogosulttá vált az állampolgárságra, azonban az adminisztráció nagyon drága, drágább, mint bárhol a világon,
összesen 1282 dollár, azaz 460 ezer forint.
A dolgot tovább bonyolítja, hogy Smith anyuka lett, gyermeke szintén állampolgárság nélkül jött világra, ráadásul a költségek emiatt közel megduplázódnának.
Az árfolyamok minimálisan különböznek gyerek és felnőttek esetében, előbbi 973 font (350 ezer forint), utóbbi 1282 font.
Az állampolgárság nélküli emberek többen vannak, mint gondolnánk, csak Nagy-Britanniában 120 ezer fiatalt tartanak számon, közülük 65 ezren születtek az országban.
A 120 ezer fő nagyságrendileg megegyezik a 7. legnagyobb magyar város, Nyíregyháza teljes lakosságával.
Mivel ezek az emberek nem kapnak fényképes személyi igazolványt, így útlevelet sem igényelhetnek, azaz az országot sem hagyhatják el. Ráadásul nem engedik be őket olyan helyekre, ahol kötelesek igazolni magukat.
Emellett a papír hiánya megnehezíti
Utóbbi esetben nem a brit állampolgárokra szabott díjat kell fizessék, hanem a nemzetközi képzés díját.
Ráadásul mindig ott leselkedik a veszély az állampolgárság nélküli emberek feje fölött, hogy kitoloncolják őket az országból, ha nem tudják hitelt érdemlően bizonyítani, hogy az ország polgárai.
Nem mindig volt ez így Nagy-Britanniában,
1981-ig automatikusan állampolgárságot kaptak, akik az ország területén születtek.
Azonban egyre több ország tér arra az útra, hogy a születés nem von maga után állampolgárságot, legutóbb (2005-ben) Új-Zéland tért át erre a módszerre.
A gyakorlat bevezetése önmagában nem gond, azonban annak ára kérdéseket vet fel.
Becslések szerint Nagy-Britanniában az adminisztráció korántsem indokolna ekkora összeget, számítások szerint a tényleges kiadások 386 fontjába (138 ezer forintjába) kerülnek a brit Belügyminisztériumnak,
és a profit 587 font (210 ezer forint) kérvényenként.
Az összeg annak tudatában igen erős, hogy az Egyesült Államokban 725 dollár (183 ezer forint), Kanadában 505 dollár (127 ezer forint), míg Németországban 319 dollár (80 ezer forint) az állampolgársági kérvény díja.
Az Egyesült Királyság ráadásul egyre többet kér naturalizációs díj gyanánt (így hívják, ha egy állampolgársággal nem rendelkező ember megkapja a brit állampolgárságot). Míg hét éve még csak 836 fontot (300 ezer forintot) kértek el, addig 2017-ben ez az összeg már 1282 font volt.
Az ábrán jól megfigyelhető az 53 százalékos emelkedés.