Több tízezer észak-koreai fantommunkás rekedt Kínában a világjárvány miatt

Észak-Korea, gyár, szerelés
A photo taken on July 22, 2017 shows workers at the Chollima Steel Complex, south-west of Pyongyang. The Chollima Steel Complex has around 8,000 staff and is one of the biggest in North Korea, operating in a sector vital to the economy of the isolated, sanctions-hit country. The steel plant was first built in 1939 when Korea was a Japanese colony and occupying authorities concentrated industrial development in the northern part of the country, regarding the south as an agricultural breadbasket. / AFP PHOTO / Ed JONES / To go with NKorea-economy-diplomacy-steel, FOCUS by Sebastien Berger
Vágólapra másolva!
Az ENSZ-tilalom ellenére továbbra is több tízezer észak-koreai dolgozik illegálisan Kínában, a vendégmunkások a koronavírus-járvány miatt gyakorlatilag ottrekedtek - számolt be a Nikkei japán gazdasági napilap.
Vágólapra másolva!

A Nikkei egy kínai külkereskedelmi vállalat igazgatójára hivatkozva közölte, hogy egyedül az északkelet-kínai Tadongban

több mint tízezer észak-koreai dolgozik feketén a város gyáraiban.

A fizetésük nagyjából 2000 jüan (körülbelül 92 ezer forint), ami csak a fele egy kínai munkásénak.

Noha a vendégmunkások vízuma lejárt, Észak-Korea a járvány megfékezése érdekében január végén lezárta a határait, és a névtelenséget kérő igazgató szerint sok észak-koreai azóta sem jutott haza.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2017 decemberében hozott határozata felhívta az észak-koreai vendégmunkásokat foglalkoztató országokat, hogy 12 hónapon belül küldjenek haza valamennyi vendégmunkást. A határozat célja az volt, hogy megfossza a phenjani rezsimet az általuk hazaküldött pénztől, amellyel Észak-Korea vélhetően a nukleáris programját finanszírozza. Peking korábban fogadkozott, hogy betartja a világszervezet határozatait.

Az ENSZ New York-i székháza. Forrás: MTI/Bruzák Noémi

Elemzők szerint a járvány miatt az eddiginél is nehezebb helyzetbe került észak-koreai gazdaságnak nagy szüksége van külföldi valutára, így arra a pénzre is, amelyet a vendégmunkások küldenek haza.

Az Egyesült Államok külügyminisztériumának becslése szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának szankciói előtt mintegy százezer észak-koreai dolgozott külföldön, nagy részük Kínában.

Phenjan több mint 500 millió dollárhoz (több mint 153 milliárd forinthoz) jut általuk évente,

és ez arra utal, hogy az ő jövedelmük teszi ki a kommunista rezsim valutájának nagy részét.

Észak-Korea külkereskedelmének körülbelül kilencven százalékát Kínával bonyolítja le. A külkereskedelem volumene a két ország között január és augusztus között a kínai vámhatóság adatai szerint hetven százalékkal esett vissza.