2050-re elérné a karbonsemlegességet a világ egyik nagy élelmiszeripari vállalata

nestlé, gyár, diósgyőr
A diósgyőri Nestlé-gyár az egyetlen a vállalatcsoporton belül, ahol üreges csokifigurákat gyártanak
Vágólapra másolva!
Az élelmiszerellátás jövőjére nézve nagy veszélyt jelenthet az éghajlatváltozás, miközben az üvegházhatású gázok kibocsátásáért többek között az élelmiszertermelés és fogyasztás is nagy mértékben felelős. Ezért a Nestlé a 2050-re vállalt nettó zéró kibocsátás elérése érdekében 2030-ra felére csökkenti karbonkibocsátását - írja közleményében a vállalat.
Vágólapra másolva!

A nettó zéró azt jelenti, hogy a vállalat egészen az alapanyagok megtermelésétől a fogyasztásig (farm to fork) tartó értékláncon drasztikusan csökkenti az üvegházhatású gázkibocsátást. Ezen felül a további karbonmennyiséget a vállalat a légkörben található szén-dioxid talajban és fákban való megkötését célzó projektekkel tervezi csökkenteni.

A cég a következő öt év folyamán összesen 3,2 milliárd svájci frankot fordít a nettó zéró kibocsátás elérését célzó átalakulásra, melyből 1,2 milliárd svájci frankkal támogatja a regeneratív (talajmegújító) mezőgazdaságot a teljes ellátási láncon.

Illusztráció Forrás: Nestlé

Újragondolt gyártási folyamatok Magyarországon is

2025-re a tervek szerint a Nestlé mind a 8 száz gyártóegysége a világon 100 százalék megújuló forrásból származó villamosenergiát fog használni. A vállalat mindhárom magyarországi gyárában már 2017 óta kizárólag megújuló forrásokból származó áramot használ, és egyik gyárból sem kerül ipari hulladék hulladéklerakóba. A gyárak működése során keletkező hulladékot ehelyett anyagában vagy energiaként hasznosítják újra.

Fenntarthatóbb csomagolás

A Nestlé kizárólag fenntarthatóbb csomagolóanyagokkal érheti el a 2050-es nettó zéró célkitűzését. Ehhez az újrahasznosított anyagok nagyobb arányú felhasználására, több újrahasználható (újratölthető, visszaváltható) csomagolóanyag fejlesztésére vagy akár bizonyos csomagolóanyag típusok teljes elhagyására van szükség.

Franciaországban és Svájcban a vállalat újratölthető és újrafelhasználható csomagolások alkalmazását teszteli, melyek hozzájárulnak ahhoz is, hogy 2025-re a vállalat 30 százalékkal kevesebb újonnan gyártott műanyagot használjon csomagolóanyagai gyártásához.

Nestlé Yes! snack Forrás: Facebook/YES

A magyarországi Nestlé gyárak is jelentős mértékben előmozdítják a vállalás teljesítését, hisz

az új megoldásoknak köszönhetően a diósgyőri, üreges csokoládéfigurákat gyártó üzemben 2020 során közel 70 tonnával csökkent a csomagolásokhoz felhasznált műanyag mennyisége.

Ráadásul valamennyi itt használt csomagolóanyag újrahasznosításra kész, azaz amennyiben az adott országban létezik erre megfelelő infrastruktúra, ezen csomagolások újrahasznosítása könnyebben megoldható. A szerencsi gyárban is egyre több újrahasznosításra kész csomagolású termék készül, például a kakaópor, melynek papírcsomagolása számos európai országban újrafeldolgozható.

- mondta Noszek Péter, a Nestlé Hungária ügyvezetője.

A vállalat a fogyasztókat olyan termékek fogyasztására kívánja ösztönözni, melyek kisebb környezeti lábnyommal rendelkeznek, és könnyebben beilleszthetőek egy kiegyensúlyozott étrendbe, ezért folyamatosan bővíti a növényi alapú élelmiszer- és italkínálatát.

Átállás a regeneratív mezőgazdaságra

A cég globális szén-dioxid kibocsátásának több mint kétharmada a felhasznált mezőgazdasági termények előállításából ered. A vállalat világszerte közvetlenül 500 ezer termelőtől, szerződött beszállítókon keresztül pedig 4,5 millió gazdától vásárol nyersanyagokat.

Magyarországon búzát, kukoricát és más gabonaipari termékeket, illetve cukrot, húsipari alapanyagot vásárol közvetlenül magyar gazdáktól és vállalatoktól.

A mezőgazdaságból származó üvegházhatású gázkibocsátás mérséklése céljából a vállalat a beszállítóival együttműködve alakítja át az élelmiszertermelést: az intenzív talajművelési módszereket a természetre nézve is előnyös, és a gazdáknak is megfelelő, magasabb bevételt jelentő regeneratív mezőgazdasági gyakorlatokra váltja. Emellett a vállalat kiemelt figyelmet fordít a talajegészség megőrzésére, a zéró karbonkibocsátású tejgazdaságokra, valamint a fenntartható forrásból származó kakaó és kávé beszerzésére is.

A kakaó és a kávé két olyan alapvető nyersanyag, ami a cég számos termékében megtalálható, így többek között a Szerencsen és Diósgyőrben gyártott termékeinek (kávé és kakaóitalporok, édességek) alapanyaga is. A vállalat célja, hogy e két nyersanyag termesztése ne járuljon hozzá az erdőirtáshoz. Vállalásuk szerint, 2025-re a termékeihez felhasznált összes kávét és kakaót fenntartható forrásból fogja beszerezni. A vállalat 2020-ban az Elefántcsontpart biodiverzitás szempontból egyik utolsó menedékének számító Cavally erdőség megőrzését és helyreállítását célzó PPP projektet indított útjára.