Fontos dolgot felejtenek el bejelenteni a fogyasztók a közműszolgáltatók felé

MVM, MVM Csoport, MVM Group, Magyar Villamos Művek Zrt., logó, illusztráció, gázfogyasztás, gáz, gázóra, mérőóra, mérő óra
Budapest, 2021. február 26. A Magyar Villamos Művek Zrt. által irányított társaságcsoport (MVM Csoport) az MVM Főgáz Földgázhálózati Kft. gázfogyasztást mérő órája egy zuglói társasház lépcsőházában. Az MVM Főgáz Földgázhálózati Kft. a fővárosban és 18 Budapest közeli településen végez földgázelosztási tevékenységet, melynek keretében 810 ezer ügyfélhez juttatja el a földgázt, amely mintegy kétmillió embert érint. MTVA/Bizományosi: Branstetter Sándor *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzője/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Vágólapra másolva!
Számos vitás ügy adódhat abból, ha a fogyasztók megfeledkeznek a felhasználói változások bejelentéséről a szolgáltató felé. A bejelentés elmaradása akár súlyos következményekkel is járhat, és az elszámolási problémákat utólag már nehéz megoldani. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) ezért azt javasolja, hogy az átadás-átvételt ne csupán egymás között dokumentáljuk, hanem a változást szolgáltató felé is jelentsük be, írja közleményében a MEKH.
Vágólapra másolva!

A villamos energiát, földgázt, távhőt vagy vezetékes vizet fogyasztó személyében bekövetkezett változás bejelentése jogszabályi kötelezettség. A vitás ügyek sokszor abból adódnak, hogy a fogyasztók megfeledkeznek a változások bejelentéséről a szolgáltató felé.

A felhasználóváltozás bejelentésére nem kizárólag ingatlan adás-vétel esetén van szükség, hanem akkor is meg kell tenni, amikor a fogyasztó bérleménybe költözik, vagy örökléssel, ajándékozással, esetleg családon belüli szívességgel jut ingatlanhasználati lehetőséghez. Fontos az is, hogy ne csak akkor figyeljünk a bejelentési kötelezettségre, amikor beköltözünk egy ingatlanba, hanem

kiköltözőként is ügyeljünk arra, hogy lekerüljön a nevünkről a felhasználási hely szerződése.

Sokszor merül fel kérdésként, hogy mi a legjobb megoldás a bérleti jogviszony szolgáltató felé való bejelentésére. A szolgáltatóknál általában kérhető, hogy a bérlő úgynevezett „eltérő fizető" státuszt kapjon, így a tulajdonos továbbra is szerződő fél marad, azaz ő rendelkezik a felhasználási hely szerződésével. Választható továbbá az a megoldás is, amikor a bérlő saját nevén köt szerződést, a tulajdonos írásbeli hozzájárulásával. Ez esetben javasolt a tulajdonos részére állandó meghatalmazást adni a szerződésre vonatkozóan.

Általános szabály szerint a felhasználó személyében bekövetkezett változást 15 napon belül kell bejelenteni,

ami alól a felhasználó halála jelent kivételt. Ilyenkor villamosenergia és földgáz ágazatban legfeljebb 6 hónap, míg a víziközmű ágazatban 60 nap áll rendelkezésre a bejelentésre és az új szerződés megkötésére. A bejelentést ez esetben is célszerű minél hamarabb megtenni, hogy a tényleges felhasználóval jöhessen létre a szerződés.

A Magyar Villamos Művek Zrt. által irányított társaságcsoport (MVM Csoport) az MVM Főgáz Földgázhálózati Kft. gázfogyasztást mérő órája egy zuglói társasház lépcsőházában Forrás: MTI/Branstetter Sándor

A felhasználóváltozás bejelentésének módjáról a szolgáltatók az üzletszabályzatukban és a honlapjukon részletes tájékoztatást adnak, de a telefonos és személyes ügyfélszolgálaton is kérhető felvilágosítás.

Több szolgáltatónál a felhasználóváltozás bejelentése már online is elintézhető a szükséges dokumentumok csatolásával.

A szolgáltatónak 15 napja van arra, hogy a változást átvezesse és az új felhasználóval szerződést kössön.

Fontos, hogy a felhasználási hely átadás-átvételekor készüljön fénykép a mérőállásokról, legyen birtokbaadási jegyzőkönyv, és lényeges az is, hogy a fogyasztásmérő sérülésmentesen kerüljön átadásra. A felhasználási helyen található mérőt, mérőállást, a plombák sértetlenségét, a fogyasztási hely műszaki állapotát a szolgáltató a bejelentést követően ellenőrzi. Amennyiben a szolgáltatói ellenőrzés nem történik meg, a szolgáltató nem hivatkozhat felhasználó szabálytalan vételezésére, szerződésszegésére.

A felhasználóváltozás során felmerülő szolgáltatóval szembeni panaszokat a MEKH vizsgálhatja, amelynek előfeltétele, hogy a fogyasztó előzetesen reklamációval élt a szolgáltatójánál.
További információk a felhasználóváltozásról a MEKH honlapján.