Szerbia
21:002024. június 16.
Anglia
Románia
15:002024. június 17.
Ukrajna

Gyapjúkötéllel kapcsolatos felfedezésnek örülhetnek a birkatenyésztők

hínár, kötél, hajó, hajókötél, hínáros,
seaweed on a mooring rope in port
Vágólapra másolva!
Az angliai Cirencester városában érdekes felfedezést tett a Királyi Agráregyetem (Royal Agricultural University, RAU) egyik csapata: a tengerbe lógatott gyapjúkötélen egész ökoszisztéma alakult ki.
Vágólapra másolva!

A kísérlethez egy skóciai tengeröbölben hagyták a kötelet 8 hónapig. Ez alatt az idő alatt egész életközösség alakult ki rajta: moszat nőtte be, mely kisebb állatoknak, például apró tengeri rákoknak nyújtott otthont - írja a Magyar Mezőgazdaság.

Kate Drury, az egyetem PhD hallgatója a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy nagyon meglepődtek, hogy nem csak hínár nőtt a kötélre, de egész ökoszisztéma jött létre.

Ennek jelentősége abban rejlik, hogy a hínár, vagy tengeri moszat egyrészt jelentős szénmegkötő képességgel bír, másrészt felveszi a vízben lévő felesleges nitrogént.

Illusztráció Forrás: Shutterstock

Ez utóbbi tulajdonsága lehetővé teszi, hogy a mezőgazdaságból és iparból származó nitráttal szennyezett vizet megtisztítsa.

Mivel természetes anyagból, gyapjúból készül, így ha elsodródik vagy elveszik a hínárfarmokról, akkor sem okoz gondot, ellentétben a szintetikus anyagokból készült kötelekkel. Egyszerűen lebomlik.

A másik előnye, hogy egy kis

pluszbevételhez juttathatja a birkatenyésztőket, akiknek minden évben nyírni kell az állataikat, azonban a gyapjú ára nem túl magas.

A kötélhez a rosszabb minőségű gyapjú is tökéletesen megfelel, így ennek ára is növekedhet kicsit, ami a gazdák számára plusz bevételi forrást jelenthet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről