Ariane de Rothschild egyik bankárja néhány hónapja tért vissza a Közel-Keletről, és aggasztó híreket hozott a svájci Edmond de Rothschild Group magánbanknak. Egy nagyra becsült, multimilliomos ügyfél ugyanis közölte vele, hogy a cég egy másik képviselője is meglátogatta – csakhogy a névjegykártyán, amelyet az ügyfél mutatott neki, a Rothschild & Co. logója szerepelt. Ez a vállalkozás pedig egy rivális párizsi cég, amelyet Ariane elhidegült unokatestvérei vezetnek.
Nem ez volt az első eset, hogy egy ügyfél összetévesztette a svájci céget a francia versenytársával, a probléma egyre gyakoribb. Mindkét cég a legendás Rothschild nevet viseli, s mindketten a legendás család örökösei. Évtizedekig viszonylag különböző üzleti területeken tevékenykedtek, most viszont a rendkívül jövedelmező, 250 ezer milliárd dolláros globális vagyonkezelési iparágon belül harcolnak a nagyobb részesedésért.
A Bloombergnek nyilatkozó, a folyamatokat ismerő források szerint egyre nagyobb az esélye annak, hogy
a két Rothschild-bankház házassága elkerülhetetlenné válik a birodalom megtartásához.
A több mint 100 milliárd dollárnyi kezelt vagyonnal a párizsi székhelyű Rothschild & Co. a kisebb a kettő közül, de már 2022 végén megközelítette svájci riválisát a kezelt vagyon összegében - emeli ki a Világgazdaság.
Az erők egyesítése ugyanakkor súlyt adna a Rothschild-bankoknak, amelyek a globális iparági óriásokkal, például a Morgan Stanley-vel, a UBS-szel, a Julius Baerrel, vagy a Banque Pictet-vel szemben még igencsak kispályásoknak minősülnek.
Az egyesült Rothschild-bankház még mindig kicsi lenne a befektetési banki és vagyonkezelési óriásokhoz képest, de azért már látszana a palettán; mintegy 7 ezer embert foglalkoztatna az Amszterdamtól Los Angelesen át Tokióig elhelyezkedő terjedő irodahálózatában, erős jelenléttel Európában.
A közeledés gondolatát a francia ág már korábban is felvetette, de a svájci elutasította.
Az 58 éves Ariane de Rothschild egyelőre hajthatatlan, legutóbb szeptemberben a Le Matin című lapnak adott interjújában közölte, hogy négy lánya „biztosítja az utódlást”.
Az egyik oldalon van egy gazdasági kényszer, a másikon viszont a személyes büszkeség
– vélekedik Philippe Pelé-Clamour, a HEC Paris üzleti iskola adjunktusa. „Az egóharcok és viták jelenlegi időszaka viszonylag rövid, ha a két évszázados történelemmel összevetjük... A következő generációban megtörténhet a közeledés” – tette hozzá.